1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Спонтано самозапалување

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од violetmoon, 22 јануари 2014.

 1. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Имаше брзо сега низ нет натписи ако некој се сеќава за некое бебе во Индија кое четири пати се самозапалило.
  Така да од одма ги бришеме теориите за цигарата, мастите и алкохолот, освен ако не е ова некое чудно гурман бебе што сака да пуши и пие. Мада не се разбирам до толку, ама кои масти би ги имало едно тримесечно бебе?

  Ова успеав да го најдам за овој случај.
   
  На AnGelgirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Секој организам доколку не пати од некоја болест која го остава без масти, има масти во своето тело. Прави разлика од масни наслаги до масти. Мастите се потребни на телото за правилно функционирање.
   
 3. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Добро кажав дека не знам баш за тоа. И мислиш дека кај едно тримесечно бебе има доволно масти, масни наслаги (кои и да беа за таа теорија) како кај возрасен човек? Пошто нели во сите случаеви на самозапалување биле возрасни луѓе.
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  А што мислиш, дека бебето нема масти? Пропорционално се доволно. Видов погоре дека некој спомена реакција каде мастите се само катализатор. Ако е тоа точна теорија тогаш доволно е многу мало количество од катализаторот.
   
 5. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Не мислам ништо, не знам затоа и тебе те прашувам за да знам дали е можна таа теорија со мастите, кога веќе нема шасни да има врска алкохолот.
  А што мислиш за тој болдираниот дел од мојот пост каде докторите мислеле дека причината била потта?
   
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Лекарите сметаат дека самозапалувањето би можело да биде предизвикано од пот низ кој излегуваат гасови на кожата па така се создаваат изгореници по градите и главата.

  Мислам дека некој грешка преведил. Реченицава нема смисла.
   
 7. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Пак го мислам истото. Пот низ кој излегуваат гасови на кожата?! Што е тоа такво? Некој грешно преведил.

  Јас искрено не сум читал доволно за ова па не можам да изградам своја теорија. Ама на вакви сајтови се трескаат тешки глупости поради неточно преведување.
   
 9. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Бш ичера имаше документарска на Дискавери за овуј стфар
  Едн научник праи експрерименти и његова теорија е дека тело создава мало количестфо на ацетон, кој е л'сно запалиф и му треа само мала невидљива искра за да се запали.Поише ацетон се создава кд човек е болан,кд му ослабне имунитет
  Ама полсе гу негирасфа овуј претпостафку.Човек што преживеаја самозапалување кажа дека ни бија болан ни ништо, бија на риболоф сс другара и десило му се тој, ама успеаја да га изгаси пожар.Има јоште белези по десну руку од туј дешафку
  Значи не е до ацетон, а чудно нели, наше тело создава мало количестфо ацетон беее

  Ако некоја сака да ву га избришу лак сс мое тело, нека се јави у пепе : )))
   
 10. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  јас прво помислив дека темава се вика спонтано самозадоволување :frantic:rofl
  инаку за ова спонтано самозапалување воопшто не верувам!
   
  На Boyle и Prashina им се допаѓа ова.

Сподели: