1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Спонтано самозапалување

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од violetmoon, 22 јануари 2014.

 1. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,695
  Спонтано самозапалување или "Spontaneous human combustion"-SHC e мистериозен феномен каде што личноста се запалува сама од себе,без никаква одредена причина,барем уште не е откриено точната.
  Горењето обично е точно локализирано,го уништува најголемиот дел од телото до пепел за што е потребно тем. да е над 1000 ,а сепак облеката,некои периферни делови-дланки,стапала некогаш и цели нозе знаат да останат недопрени како и околината каде е најдено.
  Правени се различни анализи,истражувања и точно објаснување нема,само претпоставки.
  Едно од нив е дека се работи за согорување на некои масти во телото,кои би претпоставувале некој вид на катализатор,кои преку нешто и од нешто би се запалиле.Недокажано сепак на крај.
  Друга терорија е дека понекогаш човековите клетки се погодени од страна на мистериозни честички,пиротрон,
  што предизвикува нуклерана верижна реакција во телото на едно лице.
  Некои откриени поврзани работи помеѓу поголем дел од жртвите сe:
  -доста голем број биле хронични алкохоличари
  -обично биле во прашање постари жени
  -дланките и стапалата вообичаено останувале недопрени
  Досега имало над 100 па и повеќе случаи на SHC подоцна ќе пишам некои,сега еве неколку слики како изгледаат жртвите.
  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]
  Верувате ли во овој таканаречен феномен и вашето мислење за тоа кое е најрационалното и најверодостојно објаснување за истиот?
   
  На AnGelgirl24, Boyle, Хоуп* и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Human Torch се подзаборавил малку. :biggrin

  Имаше ваков случај разработено и во серија. Менталист, чинам. Нормално, друго испадна, ама тогаш за прв пат се сретнав со феноменов.
  Постојат одреден вид т.н. изгореници кои настануваат ако телото претходно било изложено на голема топлина, па од нив се ствараат оние како подуени пликови што се, и во зависност од јачината и големината, имам читано дека може да доведат до смрт, мада не ми е нешто веродостојно, посебно не во вакви случаи каде телото буквално останува пеплосано. Имаше една поверодостојна теорија поврзана со масното ткиво, ама не ми текнува, па да не тресам глупости.
  Како и да е, језиво е и занимливо.
   
  На 84 sk_Y ^_-, AnGelgirl24, Boyle и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. МиГ 21

  МиГ 21 Староседелец

  Зачленет на:
  12 ноември 2012
  Мислења:
  1,252
  Допаѓања:
  2,458
  Ич не верувам
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Језиво....
  Најбизарен момент е што нема пожар, пламенот е горе долу локализиран на телото. Објаснувањата со заспивање со запалена цигара се приглупи.

  Adolf Eichmann approves this phenomenon.
   
  На 84 sk_Y ^_- и AnGelgirl24 им се допаѓа ова.
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Чудна и језива ствар без одговор ...
  Прочитав дека прв таков случај е Италијански витез кој после една чаша испиено вино се самозаплил.(17век)
  Досега се забележани 120 такви случаеви.
   
  На AnGelgirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  абе можно е да е некоја секта по светов па имаат такви ритуали
  или пак они го прават ова давајќи жртви на нивните бигови и нивното верување
  колку е чудно нозете или рацете да се отсечени од телото а потоа намерно да се ставени за да изгледа самозапалување ??
  ви изгледа можно ?? ( давам петпоставка не е мое мислење )
   
  На Boyle му/ѝ се допаѓа ова.
 7. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,695
  koга би биле претходно отcечени тоа би се покажало на анализите и аутопсијата нели?
   
  На 84 sk_Y ^_- и AnGelgirl24 им се допаѓа ова.
 8. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  па ок ако гори до пепел незнам дали ќе може да го докаже аутопсијата тоа....не ми е читано тоа од медицината
  ама ако бидат одсечени или нешто слично би требало да се покаже....
  али феноменот дека гори само одреден дел од телото а друг дел останува не ми е верно...сепак немам време многу сега но ќе побарам
  ме интересира какви факти ќе се најдат....ако може некој нешто нека пастира да видиме
   
 9. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,695
  На AnGelgirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Пуф...и те снемува од лицето на Земјата - буквално..:D
  Шала на страна...
  Мене ми е интересен моментот што екстремитетите не горат...
  Очигледно (по моја некоја си логика) се работи за некоја бурна хемиска реакција поврзана само со меките ткива во човечкото тело (а под меки ткива мислам на внатрешните органи)...
  Алкохолот сам по себе е запалива материја, а тоа што поголемиот дел се алкохоличари објаснува дека би требало да има некоја улога алкохолот...
  Постари жени? Е тој дел не ми е јасен...ајде постари, можда помала хидрираност на организмот и слично ама зошто пак жени?
  Во секој случај мистериозна појава...а пред се’ морбидна...
   
  На AnGelgirl24 и Хоуп* им се допаѓа ова.

Сподели: