Спонтано самозапалување

  • Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,655
5,731
1,153
Спонтано самозапалување или "Spontaneous human combustion"-SHC e мистериозен феномен каде што личноста се запалува сама од себе,без никаква одредена причина,барем уште не е откриено точната.
Горењето обично е точно локализирано,го уништува најголемиот дел од телото до пепел за што е потребно тем. да е над 1000 ,а сепак облеката,некои периферни делови-дланки,стапала некогаш и цели нозе знаат да останат недопрени како и околината каде е најдено.
Правени се различни анализи,истражувања и точно објаснување нема,само претпоставки.
Едно од нив е дека се работи за согорување на некои масти во телото,кои би претпоставувале некој вид на катализатор,кои преку нешто и од нешто би се запалиле.Недокажано сепак на крај.
Друга терорија е дека понекогаш човековите клетки се погодени од страна на мистериозни честички,пиротрон,
што предизвикува нуклерана верижна реакција во телото на едно лице.
Некои откриени поврзани работи помеѓу поголем дел од жртвите сe:
-доста голем број биле хронични алкохоличари
-обично биле во прашање постари жени
-дланките и стапалата вообичаено останувале недопрени
Досега имало над 100 па и повеќе случаи на SHC подоцна ќе пишам некои,сега еве неколку слики како изгледаат жртвите.


Верувате ли во овој таканаречен феномен и вашето мислење за тоа кое е најрационалното и најверодостојно објаснување за истиот?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,048
6,666
1,153
Big Sur
Human Torch се подзаборавил малку. :biggrin

Имаше ваков случај разработено и во серија. Менталист, чинам. Нормално, друго испадна, ама тогаш за прв пат се сретнав со феноменов.
Постојат одреден вид т.н. изгореници кои настануваат ако телото претходно било изложено на голема топлина, па од нив се ствараат оние како подуени пликови што се, и во зависност од јачината и големината, имам читано дека може да доведат до смрт, мада не ми е нешто веродостојно, посебно не во вакви случаи каде телото буквално останува пеплосано. Имаше една поверодостојна теорија поврзана со масното ткиво, ама не ми текнува, па да не тресам глупости.
Како и да е, језиво е и занимливо.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Језиво....
Најбизарен момент е што нема пожар, пламенот е горе долу локализиран на телото. Објаснувањата со заспивање со запалена цигара се приглупи.

Adolf Eichmann approves this phenomenon.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,492
14,405
1,683
во светот на бајките
Чудна и језива ствар без одговор ...
Прочитав дека прв таков случај е Италијански витез кој после една чаша испиено вино се самозаплил.(17век)
Досега се забележани 120 такви случаеви.
 
  • Like
Reactions: AnGelgirl24

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,566
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
абе можно е да е некоја секта по светов па имаат такви ритуали
или пак они го прават ова давајќи жртви на нивните бигови и нивното верување
колку е чудно нозете или рацете да се отсечени од телото а потоа намерно да се ставени за да изгледа самозапалување ??
ви изгледа можно ?? ( давам петпоставка не е мое мислење )
 
  • Like
Reactions: Boyle

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,655
5,731
1,153
абе можно е да е некоја секта по светов па имаат такви ритуали
или пак они го прават ова давајќи жртви на нивните бигови и нивното верување
колку е чудно нозете или рацете да се отсечени од телото а потоа намерно да се ставени за да изгледа самозапалување ??
ви изгледа можно ?? ( давам петпоставка не е мое мислење )
koга би биле претходно отcечени тоа би се покажало на анализите и аутопсијата нели?
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,566
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
koга би биле претходно отечени тоа би се покажало на анализите и аутопсијата нели?
па ок ако гори до пепел незнам дали ќе може да го докаже аутопсијата тоа....не ми е читано тоа од медицината
ама ако бидат одсечени или нешто слично би требало да се покаже....
али феноменот дека гори само одреден дел од телото а друг дел останува не ми е верно...сепак немам време многу сега но ќе побарам
ме интересира какви факти ќе се најдат....ако може некој нешто нека пастира да видиме
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Пуф...и те снемува од лицето на Земјата - буквално..:D
Шала на страна...
Мене ми е интересен моментот што екстремитетите не горат...
Очигледно (по моја некоја си логика) се работи за некоја бурна хемиска реакција поврзана само со меките ткива во човечкото тело (а под меки ткива мислам на внатрешните органи)...
Алкохолот сам по себе е запалива материја, а тоа што поголемиот дел се алкохоличари објаснува дека би требало да има некоја улога алкохолот...
Постари жени? Е тој дел не ми е јасен...ајде постари, можда помала хидрираност на организмот и слично ама зошто пак жени?
Во секој случај мистериозна појава...а пред се’ морбидна...