Социјален живот

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Најчесто сум сама... Не дека немам круг на пријатели или дека блиските ми се бројат на прсти ама неќам луѓе во принцип. Никогаш и не сум сакала... Виртуелни луѓе обожавам though... Тие ми се омилени пошто не те знаат и немаат потреба да те лажат. Затоа сум и на форумов. Само на сестра ми сум и кажала ама баш СЕ! А и не сум многу зборлеста заради горенаведеното "неќам луѓе во принцип". Претпочитам животни да ми се најдобри другари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Succubus

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Дајте линк од тоа социјалното...како се зваше? :eek:
Јас сум анти-социјален социјалец. Не ми е проблем да запознавам народ, не ми е проблем да се подружам, ама преретко пуштам луѓе во оној потесен круг пријатели. Летово запознав народ колку што немам запознаено за цел живот, а од толку народ, денеска не комуницирам со речиси ниеден од нив. Дали 2 пати до сега со 2-3 души сме размениле неколку општи муабети и толку. Не можам бе, не као сега јас посебен случај, ама не можам секого да пуштам во тесен круг.
Што сакаат нека ме мислат. Имам вкупно 10ина другар(к)и со кои си имам добар социјален живот, па ако се погодат други во иднина - арно, ако не - пак арно. Едноставно не можам пред сите да се отворам и како сака нека звучи, ама ме иритира кога некој ми прави муабет у стил: Хеј, здраво, како си? Што има ново? Хехехех, хухуху, леле закон си еј итн итн, секојдневно. Сакам некои што ќе знаат да изберат 1000 теми и на ниедна од тие нема да ми е досадно, тоа ми е некоја дефиниција за “здрава социјализација“, да разменувам информации и интереси, не празни муабети и рекла-казала.
Ниту пак патам по тоа да ме знаат ко фаца у граду со широка палета на “другари“, а утре да немам на кого да се обратам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Најчесто сум сама... Не дека немам круг на пријатели или дека блиските ми се бројат на прсти ама неќам луѓе во принцип. Никогаш и не сум сакала... Виртуелни луѓе обожавам though... Тие ми се омилени пошто не те знаат и немаат потреба да те лажат. Затоа сум и на форумов. Само на сестра ми сум и кажала ама баш СЕ! А и не сум многу зборлеста заради горенаведеното "неќам луѓе во принцип". Претпочитам животни да ми се најдобри другари.
Баш поради ова имаат потреба да те лажат. Пошто ни ти не ги знаеш, па сакаат својата виртуелна слика да си ја воздигнат со која подоцна си го билдаат егото. А поголема лага од виртуелна слика - нема. Дури и самата логика си го кажува своето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Баш поради ова имаат потреба да те лажат. Пошто ни ти не ги знаеш, па сакаат својата виртуелна слика да си ја воздигнат со која подоцна си го билдаат егото. А поголема лага од виртуелна слика - нема. Дури и самата логика си го кажува своето.

Да ти кажам право што сакаат нека праат, ако сакаат и нека ме пукнат од лажење. Мене битно нема да бе боли ако дознаам дека ме лажеле пошто веза немам ни кои се ни што се и све им е опростено уште од старт.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да ти кажам право што сакаат нека праат, ако сакаат и нека ме пукнат од лажење. Мене битно нема да бе боли ако дознаам дека ме лажеле пошто веза немам ни кои се ни што се и све им е опростено уште од старт.
Тоа е веќе друго.
Конкретно на темава, човекот како единка невозможно е да преживее сосема сам. Има моменти кога се чувствува асоцијален, но во глобала судено му е да живее во општество ма колку и да негира дека е возможно да биде сам. Најдобро е опишано во книгата на Даниел Дефо - Робинзон Крусо (англиската оригинал верзија). За да изградиш соодветна куќа сепак ти е потребна помош. Истотака во книгата спомнува за работие како потребата за разговор, близина, љубов, поткрепа се есенцијални за човековата гола егзистенција. И за крај дека човекот е само зрно песок и невозможно самиот да го промени текот на својот живот. Во кратко - постојат надворешни фактори кои имаат далеку поголемо влијание во текот на животот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112

sweetflower

Нов член
17 април 2015
1
0
1
27
decki neka mi pomogne nekoj...mnogu sum osamena nemam drugarki,ne zatoa sto nesakam da se druzam.imav 3 najdobri drugarki so koi se druzevme nonstop se do 8 odd.potoa tie se zapisaa sredno vo drugo uciliste a jas vo drugo i taka ostanav sama,pocnaa da me odbegnuvaat i me otfrlija,potoa jas vo 1 god si fativ decko so koj bev 1ipol godina i celo vreme bev sonego sonego setav izleguvav sekade i na kraj raskinavme zatoa sto bese ljubomoren i sonego se custvuvav neubavo ne bev sigurna dali go sakam...otkoga raskinavme jas pocnav da izleguvam i so bratucedi i skolski no toa traese nekolku meseci.sega povtorno sum sama nemam so koj da se druzam,da izleguvam,nikoj ne go interesira mojata osamenost...ne sum izlegla vo kafic celi 4 meseci i mnogu mi e tesko neznam komu da se obratam... ve molam pomognete
 

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Социјалниот живот и не постои
Денес се се прави од корист
гладни по материјаизмот го напуштивме оној другиот свет
Јас сум селективно социјален и можам на прсти да избројам со кој да споделувам енергија и супстанција
Јас сум изолиран систем
Изолиран значи не споделувам ниту енергија ниту супстанца со надворешната средина, всушност надворешната средина еопасно место за живеење и на секој начин че те сфатат погрешно, иако си во право
Не споделувам затоа што светот е валкан, заслепен, материјалистички
Затоа јас, избирам со кој ќе контактирам
а од вакви ми се гади 100% што секогажш имаат збор, секогаш имат коментар, Е доста е
не ги поднесувам таквите личности