1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Совршено злосторство

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Хоуп*, 18 декември 2013.

 1. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Многу паметно, ќе го имам во план :zelen
  Само да не биде на толку совршен тајминг баш на годишнина на брак...

  И ваљда ако се работи за ок полиција, не ко нашава со Марика, ваљда ќе ја провери женава до кожа, каде била што купувала, а скулптурава ваљда ја купила од некаде, освен ако сама не ја извајала.
  Што знам, совршено злосторство во ваков случај...

  Можеби ако си сериски убиец и ако убиваш рандом луѓе, па да си носиш мраз со себе, па да не може да биде најдено оружјето може и да успее, кога ќе те снема и немаш врска со жртвата, ни па има шанса некако да се најдеш во листата на осомничени можеби и има некои шанси..

  Вака женава по правило ќе биде прва осомничена. Па не се работи само за докази и оружјето со кое е убиена жртвата, постојат нели полиграфи, па говор на тело, ова она и ваљда стручњаци за таа област кои би требало по некои правила ако добро си ја работат работата и ако ги бива, да видат дека нешто смрди во случајот....
   
 2. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Ми го зеде примерот од уста :)
  И јас сакав да го посочам Мевосек како некој кој никогаш не бил фатен нити идентификуван...
   
 3. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Не дека Марика е многу паметна, туку институциите кај нас се неспособни...нажалост...тргни од фактот за убиство со умисла и касапење на леш добила само 12 години ??? кај го има тоа освен кај нас ??
  Ако ништо друго за секое убиство првин се бара мотив нели?
  Плус тоа сопружникот секогаш е во листата на осомничени (барем од она што го гледаме на крим сериите)...
  А, во конкретниот случај, Марика рекла типов заминал на печалба и никој не го барал...па нели брат му упорно го барал а никој не му обрнувал внимание...брат е мајке му, ако одел на печалба сигурно ќе се поздравел со браат му...немало туку така да се спакува и ајт на печалба...нели е малку сомнително...кој оди така преку ноќ без најава на печалба...
  Ама кај нас и се’ е можно...
  А, Марика...не можам да се изначудам...колку треба да го мразиш некој, колку гнев требада имаш, за да можеш да го убиеш и после натенане да го касапиш, и смислено да се отарасуваш од деловите...и башка да си го тераш денот ко ништо да не се случило, на работа, ваму таму...
   
  На Outrider и Хоуп* им се допаѓа ова.
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Andreas Brevik, уби 77 луѓе доби 21 година.
   
 5. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  A баш вчера вечер на ID во Deadly women ja имаше епизодава од која гарант наша Марика зела пример.:zelen
  Женава го уби мажот,две недели го чуваше телото,потоа го искасапи и деловите во кеси ги фрлаше низ градот по контењери. Дланките и главата ги закопа во дворот,да не можат да го идентификуваат,а во тоа го имаше вмешано и нејзиниот син.Мотивот беше ист,долгогодишно малтретирање и физички и психички.
  Женава ја фаќаат после 10 години,и мислам дека ја осудија на 10 год. затвор ако не се лажам.(замислете помалку од кај нас:eek)
   
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  А да, не ми текна на него...
  Реално, нели е тоа малку ?
   
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Во Норвешка тоа е максималната казна затвор.
   
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Да, но максималната казна може да биде продолжена ако оценат дека и после истекувањето на казната е опасност за општеството... што практично значи доживотен затвор.
  Имаше случај некаде по Ј.Америка, некој лик кој убивал деца, стотици деца... бил пуштен бидејќи немало во законот можност за да го задржат повеќе за разлика од овој нацистот и отакако го пуштиле му се изгубила трагата.... но немало ни нови жртви. Неформална смртна казна.

  Сличен случај како овој со ќесите за ѓубре но со примеси на канибализам :ladno се случил во с.Оризари каде некој лик наводно се самоубил за да потоа мајка му го исече на делови и го пече месото. Дел од месото од синот било најдено во фрижидер и во лонци. Месец дена си шетала низ селото насмеана и веројатно си поткаснувала од печеното... осудена на шест месеци затвор поради скрнавење на леш, сега си е на слобода...

  http://www.utrinski.mk/?ItemID=BF79D6EA12EE554FA404C06DA1368996
   
  На TheQueen му/ѝ се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Уствари не му ја продолжуваат казната туку го држат во постојан притвор, ама исти бурек.
   
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Освен тоа би било политичко самоубиство за било која власт во Норвешка ако го пуштат некогаш.

  Случајот од селово, не ми е јасно како правосудните органи паѓаат на такви прикаски. Синот и оставил аманет да го искасапи и испечи и мајката од слепа љубов кон синчето ја зела секирата....rly? Треба до таа мера да се потисне било каков мајчински инстинкт за да се стави телото на покојниот син на маса и да се сече на делови. Крв на сите страни, смрдеа, чување на деловите по дома и живеење со нив и пред селаните да делува дека се е ок?! Sounds legit.
  Макар да козјнае.... кога killer buckets проаѓаат...
   
  На TheQueen му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: