Совршено злосторство

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Скулптура од мраз.
Многу паметно, ќе го имам во план :zelen
Само да не биде на толку совршен тајминг баш на годишнина на брак...

И ваљда ако се работи за ок полиција, не ко нашава со Марика, ваљда ќе ја провери женава до кожа, каде била што купувала, а скулптурава ваљда ја купила од некаде, освен ако сама не ја извајала.
Што знам, совршено злосторство во ваков случај...

Можеби ако си сериски убиец и ако убиваш рандом луѓе, па да си носиш мраз со себе, па да не може да биде најдено оружјето може и да успее, кога ќе те снема и немаш врска со жртвата, ни па има шанса некако да се најдеш во листата на осомничени можеби и има некои шанси..

Вака женава по правило ќе биде прва осомничена. Па не се работи само за докази и оружјето со кое е убиена жртвата, постојат нели полиграфи, па говор на тело, ова она и ваљда стручњаци за таа област кои би требало по некои правила ако добро си ја работат работата и ако ги бива, да видат дека нешто смрди во случајот....
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
...како Џек Мевосек на пример....се бавел со аматерска вивисекција и останал на слобода. Само што најверојатно и не постоел а целата приказна ја направиле новинарите и масовната хистерија... но и тоа е во втор план, ако не постоел тоа значи дека постоеле многу поединечни убијци кои не биле фатени..
Ми го зеде примерот од уста :)
И јас сакав да го посочам Мевосек како некој кој никогаш не бил фатен нити идентификуван...
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
И замисли тоа и било единствена грешка на потпросечната генијалка до чекор за совршено злосторство.
Тоа што кесите биле од работа, па така и била првиот осомничен, па тек таа си го признала убиството.

И затоа муабетов беше, Марика со IQ на моменталнава температура за малку да направила совршено убиство само гледајќи филм....
Марика е тука гениј или институциите се неспособни?

Во цел свет не постои совршен злостор, кај нас за малку ќе успеелa да го направи со една изгледана епизода. А тек замисли што можам јас да направам со изгледани 5 сезони :D
Не дека Марика е многу паметна, туку институциите кај нас се неспособни...нажалост...тргни од фактот за убиство со умисла и касапење на леш добила само 12 години ??? кај го има тоа освен кај нас ??
Ако ништо друго за секое убиство првин се бара мотив нели?
Плус тоа сопружникот секогаш е во листата на осомничени (барем од она што го гледаме на крим сериите)...
А, во конкретниот случај, Марика рекла типов заминал на печалба и никој не го барал...па нели брат му упорно го барал а никој не му обрнувал внимание...брат е мајке му, ако одел на печалба сигурно ќе се поздравел со браат му...немало туку така да се спакува и ајт на печалба...нели е малку сомнително...кој оди така преку ноќ без најава на печалба...
Ама кај нас и се’ е можно...
А, Марика...не можам да се изначудам...колку треба да го мразиш некој, колку гнев требада имаш, за да можеш да го убиеш и после натенане да го касапиш, и смислено да се отарасуваш од деловите...и башка да си го тераш денот ко ништо да не се случило, на работа, ваму таму...
 
  • Like
Реакции: Outrider and Хоуп*

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Не дека Марика е многу паметна, туку институциите кај нас се неспособни...нажалост...тргни од фактот за убиство со умисла и касапење на леш добила само 12 години ??? кај го има тоа освен кај нас ??
Andreas Brevik, уби 77 луѓе доби 21 година.
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,737
1,153
A баш вчера вечер на ID во Deadly women ja имаше епизодава од која гарант наша Марика зела пример.:zelen
Женава го уби мажот,две недели го чуваше телото,потоа го искасапи и деловите во кеси ги фрлаше низ градот по контењери. Дланките и главата ги закопа во дворот,да не можат да го идентификуваат,а во тоа го имаше вмешано и нејзиниот син.Мотивот беше ист,долгогодишно малтретирање и физички и психички.
Женава ја фаќаат после 10 години,и мислам дека ја осудија на 10 год. затвор ако не се лажам.(замислете помалку од кај нас:eek)
 
  • Like
Реакции: Хоуп*

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Во Норвешка тоа е максималната казна затвор.

Да, но максималната казна може да биде продолжена ако оценат дека и после истекувањето на казната е опасност за општеството... што практично значи доживотен затвор.
Имаше случај некаде по Ј.Америка, некој лик кој убивал деца, стотици деца... бил пуштен бидејќи немало во законот можност за да го задржат повеќе за разлика од овој нацистот и отакако го пуштиле му се изгубила трагата.... но немало ни нови жртви. Неформална смртна казна.

Сличен случај како овој со ќесите за ѓубре но со примеси на канибализам :ladno се случил во с.Оризари каде некој лик наводно се самоубил за да потоа мајка му го исече на делови и го пече месото. Дел од месото од синот било најдено во фрижидер и во лонци. Месец дена си шетала низ селото насмеана и веројатно си поткаснувала од печеното... осудена на шест месеци затвор поради скрнавење на леш, сега си е на слобода...

http://www.utrinski.mk/?ItemID=BF79D6EA12EE554FA404C06DA1368996
 
  • Like
Реакции: TheQueen

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Да, но максималната казна може да биде продолжена ако оценат дека и после истекувањето на казната е опасност за општеството... што практично значи доживотен затвор.
Уствари не му ја продолжуваат казната туку го држат во постојан притвор, ама исти бурек.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Уствари не му ја продолжуваат казната туку го држат во постојан притвор, ама исти бурек.

Освен тоа би било политичко самоубиство за било која власт во Норвешка ако го пуштат некогаш.

Случајот од селово, не ми е јасно како правосудните органи паѓаат на такви прикаски. Синот и оставил аманет да го искасапи и испечи и мајката од слепа љубов кон синчето ја зела секирата....rly? Треба до таа мера да се потисне било каков мајчински инстинкт за да се стави телото на покојниот син на маса и да се сече на делови. Крв на сите страни, смрдеа, чување на деловите по дома и живеење со нив и пред селаните да делува дека се е ок?! Sounds legit.
Макар да козјнае.... кога killer buckets проаѓаат...
 
  • Like
Реакции: TheQueen