Совети за свадбена подготовка | Црнобело Форум

Совети за свадбена подготовка

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Мене не ми е напорно спремањето на свадба, зошто не се притресувам многу многу за само тој еден ден. Венчаница ќе шијам, замислив модел и таков нарачав, покани правевме сами, уште да се испринтаат. Си закажавме се. Китенки-беџови, бонбони...уште немам ама се едно мие..Соба нема да китам кој знае како. Музика, гледавме да бидат некои кои знаат да направат навистина добра журка, па одбравме веќе проверен бенд. Фото, пак без претерувања... Адети нема, соба нема да украсувам кој знае како, една машна на врата доста е. Стварно ми е битно журката да биде добра, а овие ситни детали, и така сите ќе ги заборават за 2 дена. И ние ја средуваме собата, гледаме да поминеме поефтино, а со максимално искористен простор, кој верувај ќе ти треба многууу.
Не се притресувај многу, не заборавај дека треба ти да си среќна и задоволна.
За венчаница...прошетај, различни цени се секаде.
Музика, види, преслушај повеќе групи, не на интернет, барај кај имаат свирка.
Адети, ако сакаш има еден куп.
Сеа за сеа тоа ми паѓа на памет само.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mystique and bonboonka

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
210
158
1,043
Скопје
Од досегашното мое искуство:
1. Гледај да избегнеш адети. Адети + матично + црква + ресторан во ист ден = малтретирање за вас двајца, а да не збориме за повозрасните роднини
2. Фустан, купи си - наједноставно за да не се маткаш за шиење.
3. Направи си пробна шминка ако планираш да експериментираш со вештачки трепки и сл на денот на свадбата.
4. Најважна ти е музиката и луѓето - китенки и сл. се работи кои никој не ги приметува во ресторанот. За во собата ако правите адети доволно ти е некое цвеќе и неколку балони со хелиум - види Балон Арт.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mystique

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,412
1,103
Фала ви првенствено на честитките , Јас на сите најискрено ви посакувам да си најдете среќа во животите и да имате само убавини.
Да ја правев свадбата јас зборувано од финансиски аспект односно јас и мојот иден сопруг, тогаш сигурно ќе имав поголема самодоверба да влечам кон она што само нам како пар ни се допаѓа и ни одговара.
Сфатив дека ова е еден процес во кој најмногу уживаат оние околу младенците, често ненамерно остварувајќи свои неисполнети желби од минатото, и тоа е во ред ги разбирам.
Јас се чувствувам како причина за нивната радост во овој период и навистина задоволна сум што се среќни.
Додека и моите скромни желби се задоволуваат , нема да ми биде проблем да се поклонам пред вратата од мојот дом , да го погледнам низ прстенот драгиот мој, да плукнам три пати или да скокнам на една нога викајќи бу :):):) Претерав ама знаете што сакам да кажам.
Венчаница се одлучив да си купам ако најдам готова што ми се допаѓа или ако не, ќе шијам дали кај Кокев или Зијане (двете ми се свиѓаат како ги изработуваат фустаните не изгледаат дека се шиени)
Не штедам на фустан, нека ми остане спомен , женско сум од мала сум фантазирала за пепелашка. Ако сега во моментов не ми е толку битно можеби некогаш во живот би се каела што не сум му обрнала внимание.
Исто така музиката ми е многу важна , па така ако има некој од вас да ми предложи некоја добра група , нека ми пише би била благодарна.
Букетот го оставам на кумата затоа што ни малку не се сомневам во нејзиниот вкус , ме познава добро и знам дека ќе ми се допадне.
Поканите, декорациите, и бофчалоците ќе ги избереме заедно со вереникот , нормално со постојана консултација со родителите наши.
За адетите чекам постарите да ме научат што како треба зошто јас скоро ниту еден не знам.
Ќе ве известувам благовремено како напредува се :)
Убав ден
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Фала ви првенствено на честитките , Јас на сите најискрено ви посакувам да си најдете среќа во животите и да имате само убавини.
Да ја правев свадбата јас зборувано од финансиски аспект односно јас и мојот иден сопруг, тогаш сигурно ќе имав поголема самодоверба да влечам кон она што само нам како пар ни се допаѓа и ни одговара.
Сфатив дека ова е еден процес во кој најмногу уживаат оние околу младенците, често ненамерно остварувајќи свои неисполнети желби од минатото, и тоа е во ред ги разбирам.
Јас се чувствувам како причина за нивната радост во овој период и навистина задоволна сум што се среќни.
Додека и моите скромни желби се задоволуваат , нема да ми биде проблем да се поклонам пред вратата од мојот дом , да го погледнам низ прстенот драгиот мој, да плукнам три пати или да скокнам на една нога викајќи бу :):):) Претерав ама знаете што сакам да кажам.
Венчаница се одлучив да си купам ако најдам готова што ми се допаѓа или ако не, ќе шијам дали кај Кокев или Зијане (двете ми се свиѓаат како ги изработуваат фустаните не изгледаат дека се шиени)
Не штедам на фустан, нека ми остане спомен , женско сум од мала сум фантазирала за пепелашка. Ако сега во моментов не ми е толку битно можеби некогаш во живот би се каела што не сум му обрнала внимание.
Исто така музиката ми е многу важна , па така ако има некој од вас да ми предложи некоја добра група , нека ми пише би била благодарна.
Букетот го оставам на кумата затоа што ни малку не се сомневам во нејзиниот вкус , ме познава добро и знам дека ќе ми се допадне.
Поканите, декорациите, и бофчалоците ќе ги избереме заедно со вереникот , нормално со постојана консултација со родителите наши.
За адетите чекам постарите да ме научат што како треба зошто јас скоро ниту еден не знам.
Ќе ве известувам благовремено како напредува се :)
Убав ден
Мојот последен пост. Со среќа нека ти е и од мене. Би ти препорачала да не се оптоваруваш со свадбата, секако и блиските ќе ти помогнат. Јас немав некоја којзнае каква свадба, па затоа прво договори, па се ќе ти оди лесно. Венчаницата не ја ставај на прв план.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mystique

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Девојки ај ве молам за помош. Каде да барам бели чевли. Не сакам шпиц, лаковани и да се со златно во комбинација, а низ градов само такви видов. До крај на месецов морам да купам. Ништо ама баш ништо не ми се свиѓа.
 

nelars

Нов член
31 октомври 2018
1
0
1
28
Се наоѓам во ситуацијата "he asked , I said yes" :) Млади сме , долго заедно и изненадно испланирал се и еве сега сме верени.
Не знаев дека толку многу може да се промени кога се менува и статусот на една врска , но да можело. Промената не е во насока на тоа што го чувствувам за него, бевме блиски отсекогаш и ова е сега само една формалност низ која поминуваме. Промената е повеќе кон оние подготовки за настаните кои следат, адети, веридба, свадба. Веридбата се одлучивме да ја прескокнеме и да преминеме на свадбена свеченост. Знаев дека планирањето на свадба е процес , но дека е толку комплициран и тежок не знаев. Две фамилии се поврзуваат и секој член со по некоја идеја и адет прави само поголеми и побројни чворови . Јас и мојот вереник сме решени да си тераме по наш ќеиф и да ја направиме како нам ни одговара и како ние отсекогаш сме ја замислувале нормално во склоп на финансиските можности на родителите, но тешко е еуфоријата на нашите најмили да ја згаснеме. Музика? венчаница? подароци за семјствата, кумовите и старосватите? Кои се адетите? Кога сум кај венчаницата, дали да се купи готова или да се шие? Ако се шие каде е најдобро? Вреди да ја платам скапо за една вечер носење? На што да заштедам? Како да ја декорирам собата од каде ќе ме земаат? Бурмите да бидат од жолто или бело злато?
Исто така сме во фаза на местење на станот... Каква да биде спалната? Каква постелнина ?
Ова се само дел од прашањата кои секојден си ги поставувам и на кои најблиските имаат најразлични предлози и одговори. Неможам да ги исклучам од планирањето на свадбава затоа што сум прва , едвај го чекале овој период и сите се премногу среќни за да им речам ајде бегајте на страна и оставете се на нас. Не ни знам дали можам се сама да одберам. Само сакам да помине денот и да се разбудам во прегратките на човекот кој ме одбра и го одбрав да ми биде сопруг....фантазирањата за совршена свадба се сведени на „Да го преживееме денот во една нормала“
До свадбата имаме 5 месеци .
Отворена сум за совети, предлози, за се околу горенаведените прашања и плус нешто ако знаете што би ми користело како инфо во мојава ситуација.


Jas za mojata svadba bev isto pod vakov pritisok i zaradi ta se odluciv rabotata da ja prepustam na profesionalci, najmiv agencija za celosna organiacija, znaci od restoran, muzika, kitenki, fustan, sve oni mi istrcaa a naplatia samo 100ev. Deckite se mnogu skromni i naj toplo gi preporacuvam, Event Planner se vikaat.
 

Goran58

Истакнат Член
30 март 2019
8
2
113
41
Дечки,
Кажете ми би се нафатиле на некои вакви поаматерски, и не толку звучни и извикани имиња да ви прават подготовки за свадбата?
Случајно ја најдов женава, кај пазарчето Тафталиџе е тука во комплексот згради има објект, барав друго, ама ептен ме привлекоа свадбените китенки и украси.
Е сега нормално дека тоа што е ставено во излог ќе е најубавиот примерок,
Муабетот ми е дали може да се верува така, и да си мирен дека се ќе излезе во ред ?
Што мислите?? (happy)

https://www.bin.mk/itm/izrabotka-na-specijalizirani-podaroci/315
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,520
14,428
1,683
Таму каде што треба
Дечки,
Кажете ми би се нафатиле на некои вакви поаматерски, и не толку звучни и извикани имиња да ви прават подготовки за свадбата?
Случајно ја најдов женава, кај пазарчето Тафталиџе е тука во комплексот згради има објект, барав друго, ама ептен ме привлекоа свадбените китенки и украси.
Е сега нормално дека тоа што е ставено во излог ќе е најубавиот примерок,
Муабетот ми е дали може да се верува така, и да си мирен дека се ќе излезе во ред ?
Што мислите?? (happy)

https://www.bin.mk/itm/izrabotka-na-specijalizirani-podaroci/315
На фб имаш поголем избор на жени кои убаво прават китенки за свадби.Овие изработки не ми се допаднаа лично.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dejan1 and Goran58