1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Синхронизација на серии/филмови

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од The Tramp, 8 април 2012.

 1. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Како што сите знаеме од пред неколку години македонските телевизии почнаа се повеќе и повеќе да работат на синхронизација на сериите и филмовите кои ги емитуваат. Бидејќи знам дека во темава ќе има симпатизери и на поранешната А1 и на Сител, за ваша информација другари синхронизацијата во Македонија беше започната уште во 90-тите и раните години од 21 век, кога МТВ1 ги синхронизираше цртаните кои ги прикажуваше за најмала публика. По 10 години А1 продолжи со оваа синхронизација, а не како што многу сметаат А1 била прва која започнала со синхронизацијата во Македонија.
  Дали ви се допаѓа овој начин на обработка на сериите и филмовите или сметате дека сепак поубаво е кога ги слушате гласовите на вистинските актери, а подолу си има превод? Мислите ли дека со ангажирањето на македонските актери во синхронизација на сериите, македонската продукција на филмови и серии се намалува? Дадете свој став во врска со темава.

  Јас сум против синхронизацијата и многу ме нервира кога даваат такви серии и филмови на ТВ. Мене лично отсекогаш повеќе ми се допаѓало она старо емитување со превод, каде слушајќи ги гласовите и изговорот и гледајќи го преводот можеш да научиш некој збор. Истотака сметам дека се фрлаат големи пари за купување на серии, а истотака голем дел пари се фрлаат и за плата на македонските актери кои ги позајмуваат своите гласови во сериите/ филмовите, а со тие пари може да снимаат свои филмови- македонска продукција.
   
  На N|ghtmare_f, Lady*, КрисТина К. и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Lady*

  Lady* Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2012
  Мислења:
  1,965
  Допаѓања:
  6,161
  Од една страна убаво од една не.
  Добро е што не морам да си ги напнувам очиве со читање на преводот..Од друга страна премногу ме нервира што се тие па тие гласови..Во секој случај подобро би ги слушала вистинските гласови него овака али тоа е..
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bum-Bum

  Bum-Bum Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  1,125
  Допаѓања:
  1,844
  Mене на почетокот ми е многу чудно но со тек на времето повеќе ми се допаѓа ако е синхронизирано...Ако ги сменат и имињата на актерите уште поубаво...Ке биде како да гледаме македонски филм...А нема да се увеличува нивниот јазик и нивната култура...
   
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Воопшто не ми се допаѓа сихронизација. Сакам оригиналните гласови да ги слушам, понекогаш тие му/и даваат карактеристика на филмот/серијата.
   
  На cece17 и The Tramp им се допаѓа ова.
 5. Alex M.

  Alex M. Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  328
  Допаѓања:
  523
  Мене сеедно ми е..:)
   
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  Единствена серија која ја гледав (само на почеток) беше Ѓумуш....Ми беше интересен јазикот. Синхронизацијата е позитивна само за старите луѓе :) место да се замараат да читаат, ќе го пуштат погласно телевизорот и БИЧИ!
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Единствена серија која ја гледав беше Ѓумуш. Од кога почнаа со сихронизација немам седнато пред ТВ.
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Особено нервира кога гледаш дека некој зборува сосем трето од она што го слушаш.
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Не! Сакам да го слушам јазикот, гласот на глумците, интонацијата, емоциите.
  Неќам само наши квази актери да читаат текст ко без душа, ко да се прваче на приредба.
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  Да е само на еден филм ок, ама они напнаа, секој филм сихронизиран, а самата сихронизација е катастрофа. Со сихронизацијата не можат да се доловат тие чувства. Ногу е смешно кога почнат да го глумат плачењето тоа на се личи само на плачење не.. Секоја серија се истите гласови..
  Оргинал си е оргинал..:)
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: