Сезонска работа за малолетници

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Е прв пат слушам дека има такво нешто во Македонија, малолетник да може да работи, но кај нас во Куманово не би можело, бидејќи или бараат келнери со искуство, а не примаат малолетници тоа е плус, а исто така ние немаме премногу сендвичари кафиќи и сл. Јас би работел, 500 денари дневници за моја 15 годишна возраст се и повеќе од потребно, но не би ми дозволил татко ми незнам зошто.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,125
1,845
423
Еден досаден град
Е прв пат слушам дека има такво нешто во Македонија, малолетник да може да работи, но кај нас во Куманово не би можело, бидејќи или бараат келнери со искуство, а не примаат малолетници тоа е плус, а исто така ние немаме премногу сендвичари кафиќи и сл. Јас би работел, 500 денари дневници за моја 15 годишна возраст се и повеќе од потребно, но не би ми дозволил татко ми незнам зошто.
Мораш да имаш полни 16 год. за да имаш лична карта ии да бидеш постар малолетник...:)
 

Kiki-kiki

Нов член
25 јуни 2012
26
6
3
Во Охрид работат малолетници по плажите..дневница по 500 мислам дека е.
Ако не си од Охрид, дојди овде ќе си најдеш стан за изнајмување и ќе си работиш како келнерка, шанкерка по плажите.
Исто можеш и во сендвичара..
Сестра ми да ја заврши 2ра средно (економски) и после во сметководство ќе работи.. Не знам ти кај и што учиш ама види може ќе можеш да се упикаш некаде..
кај може да се најде работа за сметководство, јас завршив средно економско.... :) Ако знаеш нешто пиши.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
кај може да се најде работа за сметководство, јас завршив средно економско.... :) Ако знаеш нешто пиши.
За во Охрид?
Во сметководствено биро Јолак валјда примаат :) Во Симеко, Монд-Биро види исто така..
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
380
299
63
Иам 17 и некој месеци ама сепак сум малолетна ,а и да во право си секој да не кажам нормален би се противел на овие години да му работи керката во кафич.....
Инаку Фала ти :)
И да не си малолетна, пак ќе се противат. :| Само терај по свое.
Инаку, што би работела со незавршено средно.. Види по огласи. :)
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,125
1,845
423
Еден досаден град
И да не си малолетна, пак ќе се противат. :| Само терај по свое.
Инаку, што би работела со незавршено средно.. Види по огласи. :)
Почнав ви Мек Доналс да работам и искрено да не се лажеме суупер ми е ..и нека не зборат глупости дека незнам умирале од работа....
Па секаде има работа....
И се зависи од човекот :D
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Почнав ви Мек Доналс да работам и искрено да не се лажеме суупер ми е ..и нека не зборат глупости дека незнам умирале од работа....
Па секаде има работа....
И се зависи од човекот :D
Во кој Мекдоналдс се вработи да ти дојдам на сладолед? :biggrin
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,125
1,845
423
Еден досаден град
Во кој Мекдоналдс се вработи да ти дојдам на сладолед? :biggrin
Не ти давам на тебе сладолед :p
Хахахаха....Ке ти кажам на чет...

Иначе The_Mayor и кој на кого сеа му прака скриена покана....
Јас само реков на пруга да идеме..а он и на работа ми се накани :D
 
  • Like
Реакции: Marick14 and The_Mayor

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
380
299
63
Почнав ви Мек Доналс да работам и искрено да не се лажеме суупер ми е ..и нека не зборат глупости дека незнам умирале од работа....
Па секаде има работа....
И се зависи од човекот :D
Супер. Со среќа новата работа. :)
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

-Nirvana-

Нов член
7 март 2013
1
0
1
23
Почнав ви Мек Доналс да работам и искрено да не се лажеме суупер ми е ..и нека не зборат глупости дека незнам умирале од работа....
Па секаде има работа....
И се зависи од човекот :D
и шо како ти беше? :Р
на каса те ставија или позади да правиш сендвичи?
дај раскажи што како беше во повеќе детали,како се вработи,што како правеше,сакам јас да почнам напоредно со школото во МекДоналдс :D хахахахаххаахахахахахахх те напнав xD