Само 7 минути за вежбање | Црнобело Форум

Само 7 минути за вежбање

EmilijaS

Староседелец
20 јануари 2016
65
39
1,028
25
Па и не изгледа толку тешко. Јас дел од вежбите веќе правам, ама убаво е да додам и другите кои се на сликата. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,790
802
1,133
Skopje
За во домашни услови ви препорачувам Stability training со топка , еве веќе 8 години го следам таквиот тренинг меѓу оној напорниот и е одличен во секој поглед .
Пред се Stability овозможува стабилност во движењето или трчањето во одредена спортотска активност ,а нај веќе за јакнење на лигаментите со што ви помага да сте имун на повреди , доста го намалува процентот да се повредите ...
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
За во домашни услови ви препорачувам Stability training со топка , еве веќе 8 години го следам таквиот тренинг меѓу оној напорниот и е одличен во секој поглед .
Пред се Stability овозможува стабилност во движењето или трчањето во одредена спортотска активност ,а нај веќе за јакнење на лигаментите со што ви помага да сте имун на повреди , доста го намалува процентот да се повредите ...
Дали е тоа нешто слично на пилатес?
 

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,790
802
1,133
Skopje
Па е слично да само не е баш така ,stability има сосема различен пристап ,а зошто , девојките нај често во пилатес си вежбаат по лесни вежби како да си одржат некоја линија која ја стекнале со трчање или теретана , пријатнно чувство преку цел ден итн ...
Stabiliti ти е процес кој како што кажав е разновиден ,имаш топка и полу топка онаа за под нозе која овозможува и тренинг со фудбал истовремено , додека големата топка овозможува тренинг истовремено со по лесни справи како ластици за истегнување ,мали тегови и слично , кажав во едно друго мислење дека stability нели во глобала овозможува еден вид на стабилност ,а пред се превенција од повреди , јас тие вежби што ги вежбам со програма се за лигаменти и стабилност , нормално не можеш на почеток на своја рака затоа што би било во се ветер ...
Пилатес е исто замена за добро истегнување и исто така вежба за мускулатурата во по блага форма значи 2 во 1 , незнам дали имаш видено и трудници како го практикуваат пилатесот само со понежни вежби нормално за да има мир угодно и свежо тело ....
Има многу вежби нај различни зависи каква потреба имаш ?!?! :D
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Ananas

Истакнат Член
14 јануари 2019
75
33
328
28
Дали редовното вежбање помага за полесно памтење при учење?