Само 7 минути за вежбање | Црнобело Форум

Само 7 минути за вежбање

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Оваа програма од само седум минути вежбање е многу популарна и се повеќе ја прифакаат луѓето кои сакаат да имаат здраво тело, здраво срце и зајакнати мускули. Мислам дека неможе сега никој да се "вади" како нема време од многу обврски и итд. да одвои и да се позанимава малку за добробит на своето тело и здравје.
Секоја вежба се прави во времетраење од 30 секунди па потоа пауза од 10 сек...можете и напоредно, без пауза, да ги направите сите овие вежби а Ви гарантирам дека задоволителни резултати ќе видите за месец дена.
glavna-sedam-minuta-dobra-f.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ananas and corki

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,790
802
1,133
Skopje
Да ок , далеку од тоа не реков дека е лоша , само кажав дека е добра за истегнување на телото пред тренинг ,барем за мене ,јас трчам секој втор ден по 7 км ,а цел тренинг трае саат ипол, така да баш е одлична и ефикасна како и за почетници ,а и за оние кој се залежани :D;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
@misterija ova mi gleda tesko nekako..(worried)
Se zaebaam bee :zelen
A da te prasam ti licno po kolku prajs od sekoja vezba? Kolku sklekovi, cucnjevi i tn...
хахаха...ништо не е тешко..се разбира дека ти прво ке почнеш неколку месеци умерено да вежбаш за да го припремиш организмот за напорите а тек потоа интензитетот ке го зголемуваш. Доволно е помалку од 10 мин.секојдневно интензивно вежбање за да настапат вистинските метаболички промени во телото, да почне да се намалува телесната тежина, се намалува стресот и има и други корисни позитивни промени...Е сега колку склекови и чучњеви, незнам за кои мислиш ама да си знаеш дека испод 20 тина нема...само нагоре...:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki and Pink Panther

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,755
7,286
1,153
Big Sur
Го имам ова ко апликација на таблет, солидно е. Си мери и ти кажува кога да почнеш/прекинеш.
Летоска вежбав активно и многу фино ми идеа вежбиве после ручек. Во сета таа вруќина, одлично идеше нешто вака кратко.
HIIT (High Intensity Interval Training) е, така што сигурно е ефективно ако се изведува правилно. Нормално, збориме за зацврстување претежно, за слабеење треба многу повеќе.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
хахаха...ништо не е тешко..се разбира дека ти прво ке почнеш неколку месеци умерено да вежбаш за да го припремиш организмот за напорите а тек потоа интензитетот ке го зголемуваш. Доволно е помалку од 10 мин.секојдневно интензивно вежбање за да настапат вистинските метаболички промени во телото, да почне да се намалува телесната тежина, се намалува стресот и има и други корисни позитивни промени...Е сега колку склекови и чучњеви, незнам за кои мислиш ама да си знаеш дека испод 20 тина нема...само нагоре...:)
Пази да не може некој што прв пат вежба да направи 20 склекови за 30 секунди. Ќе падне во несвест.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Пази да не може некој што прв пат вежба да направи 20 склекови за 30 секунди. Ќе падне во несвест.
Читај полека, смирено и разбирај...убаво пишав дека треба првите месеци Умерено вежбање за тие што почнуваат, а останатото важеше за мене.
многу си брззззззззззззззззззззззззззз:trcaама во размислувањата:)