Сакам да кажам/Сакам да прашам

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
http://plusinfo.mk/vest/10608/licenca-i-za-baba-rada
http://telma.com.mk/vesti/zakon-za-alternativna-medicina
Дали е ова само уште еден обид да им се земат парите и на оние луѓе кои се сомневаат во модерната медицина? Врз основа на кој критериум ке се даваат овие лиценци? Партиски?

Лицата кои сега се занимаваат со овие алтернативни медицински дејности, треба да поднесат барање до Министерството за здравство во рок од шест месеци за да добијат привремена лиценца, а доколку немаат медицинско образование, должни се да се запишат на факултет во учебната 2015/2016 година.
Доколку некој се обиде да применува алтернативни методи без лиценца и дозвола за работа, ќе биде казнет со глоба од 2 и пол до 3 и пол илјади евра. А глоба од 4 илјади до 20 илјади евра ќе биде изречена за самата Комора, доколку не ги евидентира сите практиканти во соодветен Регистар.


Ова важи и за јога вежби! цццц....
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Италик фонт по форум ми ги замара очите до 100 и назад ..
Стварно не ја гледам неговата потреба :/
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Ги сакам луѓето кои ме смеат тогаш, кога не ми е до смеење.
Дефинитивно. Најмногу ги сакам тогаш, иако тешко успеале, сепак некој се потрудил да ти го (на некој начин) разубави денот.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Jao балкане каква раја држиш.
Случајно нагазив во некоја археолошка група за Праисторија и Антика, а кога таму и шуто и сакато од балканов константно си ги мери сламките кој има подолга. Толкава болест по национализам не сум видел, и што е најстрашно се работи за оние најнебитни периоди како антика и праисторија. Фали уште кромањонците да земат некаков пасош... oh wait... they did.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Колку искомплексиран народ, еј. Влегуваш у кафиќ со девојка ти на раат, си слушаш музика што ти одговара, доаѓаат уште 20тина души, седнуваат си уживаат .. и влеваат некои искомплексирани турбаши, прва-втора средно, се познаваат со тој што го држи кафиќот и „еј, дај да пуштам музика бе“ .. и овој им дава, и ќе го ропнат системот до даска со песни од Цеца/Северина. Ма идите у курац бре, човек не може на раат да си поседи од тие таквите како вас ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, Mameha and Saladin

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Се изненадив кога после толку муабет дознав дека девојчето (од Јапонија е) има дури 29 години, а не изгледа за толку, damn ја мислев 15тина години. :S
Сега веќе ми е срам да и пишам затоа што сакав да ја импресионирам на улични фори. :Z
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Saladin

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Мојот статус е афоризам изваден од новата книга на Горан Јанкуловски или познат како Стиховен Калибар-"Стихија" и незнам зошто некој на кого Господ му дал нос како сетило за мирис,го пика каде не му е место,и си дозволува да коментира за мојот приватен живот!?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: I love you