Сакам да кажам/Сакам да прашам

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
and suddenly сите постануваат карикатуристи, борци за некакви права, прават ѕвездено небо, јадат блага пченица за нешто за кое до вчера нит чуле нит виделе.
Тоа е таа поврзаност... по инерција, помал отпор, речи го како сакаш. Да се припаѓа некаде, да се биде прифатен од масата, демек луѓето знаат за човекови права. Да знаеа малку повеќе, немаше овие што ни` се на власт да опстојуваат со години.
Ироничното е што луѓето се завземаат 100% на едната страна, заборавајќи на оноа што либералниот свет ги има научено и се залага. Двојни стандарди како клише муабет одново и одново прекажани.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Како што вика мојот декан. Високото образование не е задолжително :D

И еден професор како што вика кај мене вие дечки студирате, па кога ќе положите кај мене .... дали на прв или десетти пат не е важно, хахахахаххах (се смее ).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
and suddenly сите постануваат карикатуристи, борци за некакви права, прават ѕвездено небо, јадат блага пченица за нешто за кое до вчера нит чуле нит виделе.
Тоа е таа поврзаност... по инерција, помал отпор, речи го како сакаш. Да се припаѓа некаде, да се биде прифатен од масата, демек луѓето знаат за човекови права. Да знаеа малку повеќе, немаше овие што ни` се на власт да опстојуваат со години.
Ироничното е што луѓето се завземаат 100% на едната страна, заборавајќи на оноа што либералниот свет ги има научено и се залага. Двојни стандарди како клише муабет одново и одново прекажани.
Или сликовито...:D
ch1.png ch2.png
Хебдо.
Чарли Хебдо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103

Не да се навредиш, ама цитираново не го опфаќа тоа јас што го велам.
Мене ми е жал за сите жртви, за сите невини души кои животот го губат заради туѓи идеали и каприци. Јас сум свесна дека се бришат цели семејства, свесна сум дека за многу масакри не сме ни слушнале ние. За мене животот на цивил од Париз и на оној од Нигерија ми е ист. Малку се нервирам кога ми се реплицира баш како ти сега што ми реплицираше, ама има и други па никој нив не ги жали, не ни ги знае. Да, точно е тоа дека некои настани не ни ги разбираме, ама тоа не значи дека е доволно добар одговор на ваква тематика.
Еве ти еден мој постар пост:
Колку само се согласувам со постов. А сакам да не се согласувам.
Meѓутоа срцето ме заболе за дечињата од Пакистан. Во војната се е дозволено, ама напад на невини цивили, посебно ако се деца е нешто најмизерно и најгрдо што може некој да го направи. Видов еден пост на 9gag, а тоа дека најмалечките ковчези се најтешки. Уште ме ежат и насолзуваат тие зборови.
И пак повеќе се известува за нападот за Сиднеј (не дека е гола вода, ама во споредба со другово е далеку понеболно). Истото се случи пред некое време кога во исто време се случија "бомбашките" напади во Бостон а веќе следниот ден река од народ загина во Ирак. И пак сите pray for `Murica. Е затоа, затоа сум станата ваква, затоа веќе сум мртва за многу емоции. Затоа што цел свет е отиден по ѓаволите!
И тогаш повеќе фама се крена за нападот во Сиднеј, ама мене дури повеќе ме погоди убиството на 100 и кусур деца.
and suddenly сите постануваат карикатуристи, борци за некакви права, прават ѕвездено небо, јадат блага пченица за нешто за кое до вчера нит чуле нит виделе.
Тоа е таа поврзаност... по инерција, помал отпор, речи го како сакаш. Да се припаѓа некаде, да се биде прифатен од масата, демек луѓето знаат за човекови права. Да знаеа малку повеќе, немаше овие што ни` се на власт да опстојуваат со години.
Ироничното е што луѓето се завземаат 100% на едната страна, заборавајќи на оноа што либералниот свет ги има научено и се залага. Двојни стандарди како клише муабет одново и одново прекажани.
Нит сум станала карикатурист, ниту борец за некакви права, ниту пак нешто друго :) Едноставно жалам за сите 12 души кои го загубија животот. Да згасне невин човечки живот заради алчност за пари, религија, територија или било која друга причина ми е одвратно. Не сега да звучам како мисица која на победничкиот говор кажува I would like world peace and love and freedom, ама еве на форумов си оставам некоја емоција. Можеби дека сум била блиска со другар кој загуби родител во слична ситуација па сведок сум за тоа како се одрази нештото врз него.

Бајдвеј, не најдов тема за нападиве, затоа овде реплицирам, префрлете ми го мислењето слободно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Не да се навредиш, ама цитираново не го опфаќа тоа јас што го велам.
Мене ми е жал за сите жртви, за сите невини души кои животот го губат заради туѓи идеали и каприци. Јас сум свесна дека се бришат цели семејства, свесна сум дека за многу масакри не сме ни слушнале ние. За мене животот на цивил од Париз и на оној од Нигерија ми е ист. Малку се нервирам кога ми се реплицира баш како ти сега што ми реплицираше, ама има и други па никој нив не ги жали, не ни ги знае. Да, точно е тоа дека некои настани не ни ги разбираме, ама тоа не значи дека е доволно добар одговор на ваква тематика.
Еве ти еден мој постар пост:

И тогаш повеќе фама се крена за нападот во Сиднеј, ама мене дури повеќе ме погоди убиството на 100 и кусур деца.

Нит сум станала карикатурист, ниту борец за некакви права, ниту пак нешто друго :) Едноставно жалам за сите 12 души кои го загубија животот. Да згасне невин човечки живот заради алчност за пари, религија, територија или било која друга причина ми е одвратно. Не сега да звучам како мисица која на победничкиот говор кажува I would like world peace and love and freedom, ама еве на форумов си оставам некоја емоција. Можеби дека сум била блиска со другар кој загуби родител во слична ситуација па сведок сум за тоа како се одрази нештото врз него.

Бајдвеј, не најдов тема за нападиве, затоа овде реплицирам, префрлете ми го мислењето слободно.
Поентата не ми е генерализирање, баш напротив, Со тоа што развиваш дискусија околу проблемов, се оддалечуваш од онаа генерализација што јас ја употребив иронично.
Повеќето пред работава да ескалира нит знаеја за луѓево, можда еден мал дел се потсетија на данските карикатуристи кои „испровоцираа“ раја на религиска база.
Не ја оправдувам акцијава во никој случај, бидејќи како што реков ако религијата ти е нешто најсвето и ако таа те учи на љубов и соживот, тогаш сам себе се убиЈаш со тоа што го прекршуваш моралниот кодекс во оноа што веруваш.
Поентата ми е сосема на друга страна - популизмот што се шири во нашите краишта на база на приученост и став завземен од масата, наспроти личните согледувања. Ако 3ца „угледни“/„влијателни“ пишат "Je suis Charlie" по дифолт стојат уште 10тина како логистика да се шири нештото како рак, наместо истото да се согледа од своја перспектива на собрани информации. Поентата е тука обратна, наместо акцијата да побуди малку повеќе куриозитет да научи човек нешто повеќе за карикатуристите, таа чисто од помодарство тера некоја заслепена идеологија. Најсмешното е што видов неколку колеги од Сител телевизија сликани со истата парола, а самите знаеме за природата на владините телевизии во нашата земја. Слобода на мислата? Ма нееее, они си беа топ, си тераат контролирана демократија, такозвани медиумски мрак.
Споредувањата на слобоните медиуми тука и кај французите преку паролата Je suis Charlie нема никаква допирна точка со демократија. И ние едно време бевме А1. At least some of us.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
@Saladin
И јас не знаев искрено. Нема да отворам сега гугл, да читнам нешто па се правам квази експерт за карикатуристите, бидејќи стварно не ги следам и не се разбирам. Проблемот е што луѓево сме станати премногу цинични, плус интернетот е жив доказ за тоа дека сите се лавови од зад монитор, ама офци кога треба нешто да се потегне во живо. И да, се согласувам со тебе, посебно дека Je suis Charlie е лого кое плоди со помодарство. Меѓутоа нешто мора да се промени.
Еве ги најавуваат нови напади во САД и Британија. Исламската држава превзеде одговорност за ова. Значи тие си превзедоја одговорност, така да теориите на заговор кои ги прочитав деновиве како Француските опозиционери го исценирале ова за да ја турнат моменталната власт паѓаат во вода. Мултикултуризам не успева. Франција е земја која е репер за овозможување на права за сите луѓе, еве гледаш што се случи. Кое е според тебе решението да се запре со сите овие напади, како да се сопрат убиствата на нови невини луѓе? Очигледно давање на права не успева. Je suis Charlie колку и да е цинично и канцерогено, е подобро отколку бухуууу арно им е, и кај нас гинат па никому ништо. Според мене каква и да е акција, било каков збор, цртеж или лого е подобро отколку неправење на ништо. Па дури и еден обичен коментар на еден обичен форум може некому да му го смени мислењето.