Сакам да кажам/Сакам да прашам

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
A зошто мораме да се фатиме за секое мислење?
А зошто да не го наречеме така, кога нешто беспотребно се спомнува во над 5-6 мислења знаејќи дека нема цел нештото.
И само модераторите не чинат, а членовите цвеќиња за мирисање.

Може па и се разбравме.
Немора да ги делиш сите нешта на чинат и не чинат.
Или крај краева,пробај да сватиш дека не сите луге размислуваат исто како тебе.
Тоа што ти немораш,друг можеби смета дека ,,мора,, и обратно.
Не се факај за она што тебе ти смета кога другите се факаат.:D
Или тогаш ти имаш оправдана издржана причина.
Цитирањето и дискутирањето не е забрането па макар било едно мислење и 100 пати цитирано и ,,фатено,,за него.
Оти не ти сметаат да речеме директните навреди,без разлика од кого се и за кого се?
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
врти - врти,одоколу :D
тие 5-6 мислења јас ги напишав знаејќи дека имам некаква цел ( и тоа не е дека модераторите не чинат, а членовите се цвеќиња замирисање)
а кој колку ќе сфати е друга работа.


Ах, да беше само ти..Затоа погоре ти напишав дека не беше лично до тебе упатено.
И не е тоа само за темите, околу секој втор пост испадна дека е така.Ќе се закачи некој и ела после пиши нешто.
Сфаќам некој да ти врати на некое мислење со свое аргументирано поразлично мислење, ама да се закачи со 2-3 иронични збора, веќе банално е.
И пак ќе кажам не е ова за тебе, има многу други тука што побрзо би се пронашле.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Ах, да беше само ти..Затоа погоре ти напишав дека не беше лично до тебе упатено.
И не е тоа само за темите, околу секој втор пост испадна дека е така.Ќе се закачи некој и ела после пиши нешто.
Сфаќам некој да ти врати на некое мислење со свое аргументирано поразлично мислење, ама да се закачи со 2-3 иронични збора, веќе банално е.
И пак ќе кажам не е ова за тебе, има многу други тука што побрзо би се пронашле.
е чудо големо ако ти се закачи некој, па било и со иронични зборови.
толку бре незнаете да се одбраните, ама достоинствено?
еми зато се вртат цело време во круг работите :D
ами како да дискутираме ако не се закачува никој за ништо??
мене па на нерви ми оди кога ќе напишам нешто некаде и нема никој да ми се закачи.... макар било тоа и иронично, па дури и дрско.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Може па и се разбравме.
Немора да ги делиш сите нешта на чинат и не чинат.
Или крај краева,пробај да сватиш дека не сите луге размислуваат исто како тебе.
Тоа што ти немораш,друг можеби смета дека ,,мора,, и обратно.
Не се факај за она што тебе ти смета кога другите се факаат.:D
Или тогаш ти имаш оправдана издржана причина.
Цитирањето и дискутирањето не е забрането па макар било едно мислење и 100 пати цитирано и ,,фатено,,за него.
Оти не ти сметаат да речеме директните навреди,без разлика од кого се и за кого се?


Ќе се повторам, сфаќам да биде цитирано мислење каде што некој искористил потполна слобода и аргументирано се изјаснил околу нешто, па го прочиташ, сфаќаш дека имаш поразличен став околу тоа, го цитираш, се изјаснуваш, па тоа повлекува повеќе цитирања.Ете во тоа нема ништо лошо се` додека не дојде до лични навреди.
А да се цитираат мислења од типот „Денес сум среќна“ и те цитира некој со „И шо сега?“ не ти е малку невкусно? Во таков случај н е работата во тоа „не размислуваат сите како тебе“ туку работата е да се закачи со тебе поради некоја Х причина.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Ќе се повторам, сфаќам да биде цитирано мислење каде што некој искористил потполна слобода и аргументирано се изјаснил околу нешто, па го прочиташ, сфаќаш дека имаш поразличен став околу тоа, го цитираш, се изјаснуваш, па тоа повлекува повеќе цитирања.Ете во тоа нема ништо лошо се` додека не дојде до лични навреди.
А да се цитираат мислења од типот „Денес сум среќна“ и те цитира некој со „И шо сега?“ не ти е малку невкусно? Во таков случај н е работата во тоа „не размислуваат сите како тебе“ туку работата е да се закачи со тебе поради некоја Х причина.
е убо де, те цитира, се чепка, му е досадно и тепа време
и јас цитирам све и свашта зависно од расположение.
то многу просто се решава
ако сметаш дека е невкусно и непотребно - ти не одговараш и чао-пријатно.
ама нели, последниот збор мора секогаш да е мој, па така.....(wasntme)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo and melpomena

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
е чудо големо ако ти се закачи некој, па било и со иронични зборови.
толку бре незнаете да се одбраните, ама достоинствено?
еми зато се вртат цело време во круг работите :D
ами како да дискутираме ако не се закачува никој за ништо??
мене па на нерви ми оди кога ќе напишам нешто некаде и нема никој да ми се закачи.... макар било тоа и иронично, па дури и дрско.


а зошто мора тоа да биде иронично и дрско?
зарем до толку дојде капацитетот за разговор и дискусија? се нема други зборови, па мора да се служи со иронија?
Зошто да ти оди на нерви? Сакаш да кажеш дека ти пишуваш за да ти се закачи некој, не сметаш дека твоето мислење е доволно, па мора да го развлекуваш со некого за да ти потврди дали е добро или не? Или дрско да те цитира за некое безвезе мислење?
 

Ку Рајбер

Полноправен Член
2 август 2013
71
59
18
41
Гевгелија
е убо де, те цитира, се чепка, му е досадно и тепа време
и јас цитирам све и свашта зависно од расположение.
то многу просто се решава
ако сметаш дека е невкусно и непотребно - ти не одговараш и чао-пријатно.
ама нели, последниот збор мора секогаш да е мој, па така.....(wasntme)

ЦИТИРАМ:
Не мора да значе оти му е досадно и тепе време,ама не мора да значе и оти та буцке.
Може саке и да та надограде/доплне уф мислејнто,пр. да та пите ду кога ќе бидиш среќна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue and melpomena