Сакам да кажам/Сакам да прашам

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
@-alf- јас имав со стариот профил некаде 2015та и тоа пошто сменив лозинка и сакав да го затворам.
Им пратив и слика и лична карта и пак ништо, единствено што мене ми вратија дека не можеле да ми го потврдат идентитетот. Не знам по која логика и што уште требаше да испратам дека сум јас.
Замолив 300 пријатели да ми го пријават подоцна профилот за лажно претставување и така го снема.
Многу им се никакви тие правила. Од моето искуство, би ти рекла или да баталиш, или ако ти е битен ФБ, да се спремиш да направиш нов.
Не знам, може нешто смениле сепак од пред 6 години, но кај мене ете ништо не испадна.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
@-alf- јас имав со стариот профил некаде 2015та и тоа пошто сменив лозинка и сакав да го затворам.
Им пратив и слика и лична карта и пак ништо, единствено што мене ми вратија дека не можеле да ми го потврдат идентитетот. Не знам по која логика и што уште требаше да испратам дека сум јас.
Замолив 300 пријатели да ми го пријават подоцна профилот за лажно претставување и така го снема.
Многу им се никакви тие правила. Од моето искуство, би ти рекла или да баталиш, или ако ти е битен ФБ, да се спремиш да направиш нов.
Не знам, може нешто смениле сепак од пред 6 години, но кај мене ете ништо не испадна.
Нивна платформа , нивни правила.
После повеќе од 7-8 год . тие решиле да ми побараат копија од личен документ, што од мој лични сваќања никогаш не би им пратил.
Едно е да пратат линк во маил за потврда или на мобилен код за верификација, но неприфатливо е да бараат лична карта, пасош т.с било каков документ издаден од државна институција.Е нема да добијат.
Во видето го ругаат фб, друга причина не гледам , освен некој ако ме пријавил од забава...:(

Профилот ќе ми е исклучен во наредните 30 дена, а потоа избришан.

И така не сум некој фан по социјалните мрежи,па нема да ми смета и да нема фб профил.

Највероватвно воведуваат построги критериуми да се отсранат лажни профили, па покрај нив ќе потфатат и други.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Нивна платформа , нивни правила.
После повеќе од 7-8 год . тие решиле да ми побараат копија од личен документ, што од мој лични сваќања никогаш не би им пратил.
Едно е да пратат линк во маил за потврда или на мобилен код за верификација, но неприфатливо е да бараат лична карта, пасош т.с било каков документ издаден од државна институција.Е нема да добијат.
Во видето го ругаат фб, друга причина не гледам , освен некој ако ме пријавил од забава...:(

Профилот ќе ми е исклучен во наредните 30 дена, а потоа избришан.

И така не сум некој фан по социјалните мрежи,па нема да ми смета и да нема фб профил.

Највероватвно воведуваат построги критериуми да се отсранат лажни профили, па покрај нив ќе потфатат и други.
Имаат доста усовршени (е сега, дискутабилно е) алгоритми што се направени нели да спречуваат пропаганди, фејк њуз и што ти знам. Еве затоа под постови за ковид секогаш стои да се посети сајтот на СЗО за официјални информации. Најверојатно флагирано е и твоето видео пошто е против нив, па ете...
Ништо, и без фб се живее. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and -alf-

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
ФБ и Твитер се фашизоидни срања од социјални мрежи. Цензура на секој чекор, обиди за легитимирање, мислам ок, освен официјално лице никој нема право да те легитимира и да поседува твои најбитни податоци. Засекогаш ќе остане мистерија како се пробиле во врвот. Па еден Мајспејс има подобар интерфејс од ФБ а да не зборуваме за дното наречено Твитер, кој го измисли пас да му јебе кеву.
Ете сега гледам Инстаграм, толку е штуро, никакво, бејзик, бледо, па со бисери како она дека не можеш да аплоудираш слика од ПЦ него исклучиво од Смартфон, мислам кој quratz...
Несфатливо. Да беше за квалитет Гугл+ ќе беше доминантен а Хај-фајв и Мајспејс ќе си беа живи и здрави. Би сакал некој да може да објасни како ФБ и Твитер се пробиле до таа мера да имаат огромно влијание во животот на стотици милиони раја. Јас немам одговор, а страшно ме интересира :)
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
ФБ и Твитер се фашизоидни срања од социјални мрежи. Цензура на секој чекор, обиди за легитимирање, мислам ок, освен официјално лице никој нема право да те легитимира и да поседува твои најбитни податоци. Засекогаш ќе остане мистерија како се пробиле во врвот. Па еден Мајспејс има подобар интерфејс од ФБ а да не зборуваме за дното наречено Твитер, кој го измисли пас да му јебе кеву.
Ете сега гледам Инстаграм, толку е штуро, никакво, бејзик, бледо, па со бисери како она дека не можеш да аплоудираш слика од ПЦ него исклучиво од Смартфон, мислам кој quratz...
Несфатливо. Да беше за квалитет Гугл+ ќе беше доминантен а Хај-фајв и Мајспејс ќе си беа живи и здрави. Би сакал некој да може да објасни како ФБ и Твитер се пробиле до таа мера да имаат огромно влијание во животот на стотици милиони раја. Јас немам одговор, а страшно ме интересира :)
Outrider, проблемот околу социјални мрежи не во нивното постоење и какви правила спроведуваат за нивната платформа, туку во оние кој ги користат.Сметам дека човештвото сеуште не достигнало духовна созреаност за да бидат поврзани во една виртуелна платформа во која ќе разменуваат свои доживувања од секаков карактер ( приватен или бизнис).

Таа незрелост на рајата е причина за негово контролирање преку информации.

Жално е што постојано се зголемува користењето на вакви социјални мрежи кај младата популација, ги гледам моите деца дека без нив не би функционирале за училиште.

Се повеќе тонат како во жива кал во тоа виртуелно споделување информации, се повеќе се губи човековиот дух.
За разум веќе е касно , тој оддамна го нема.Ако ги прашаш младинава за некоја игрица нема да згрешат , ама ако ги праша да кажат еден национален парк во Македонија ќе одговори Аква парк.

Или ако го пратиш во продавница и му речеш...купи млеко и ако има јајца земи десет, тој дома ќе донесе 10 млека бидејќи имало јајца.
:(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
80
71
318
Денес дознав дека сум биполарна личност. Да ти е..м животот.
 

Senorita

Полноправен Член
16 декември 2020
31
10
18
113
Дали во земјоделските аптеки се продава семе за Surfinia?
Прашувам за да не одам да се глупирам таму
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Дали во земјоделските аптеки се продава семе за Surfinia?
Прашувам за да не одам да се глупирам таму
Ги има, да (може зависи од аптека до аптека, но се наоѓаат секако). Мајка ми ги купува од локална земјоделска баш истите секоја пролет. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Senorita

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Од работи што ми се чудни за варење: еднособен стан стан од 37 квадрати - епа мал бил, не може да се дели на двособен.
На нареден слајд има трособен стан од 59 квадрати. Сосема океј, нАли.
 

citiesinflames

Староседелец
2 април 2015
9
6
1,003
28
Хелоу, сакам да прашам дали некој од вас има пиено линцура чај или во ракија ставена?