Сакам да кажам/Сакам да прашам

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
A sho ce recis za instituciite sto ne prezemaat nisto okolu delikventite. Odnosno imav slucaj vo klas kade sekoj den bese maltretirano deteto, tepano i navreduvano i posle nekoe vreme pocna da nosi nozh, za da se odbrani demek ili da se pocuvstvuva pobezbeden na skolo. I znaes so se sluci otkako doznaa deka nosi noz? Go etiketiraat kako najlos delikvent i ne zemaa vo obzir so sekoj den bese tepan i navreduvan, tuku nozot so go nosel.

Ne vikam deka nema delikventi ama ima sekakvi lujge i se i seshto doziveale. I pak kje recam instituciite treba da prezemaat merki i toa merki so ce go zaprat ili da bidam realen znacitelno da go namalat nasilstvoto.
Тоа што ти кажуваш е другата,или би рекол мрачната страна на истите!
Самоодбраната неможешда ја класифицираш како"курчење"со нож на деца со 15годишна возраст!
Сведоци сме сите ние на случки од ваков карактер каков што ти кажа,ако не ист,барем сличен случај,каде што сите сме знаеле дека детето во ташната поседува нож или нешто слично,а сепак сите сме ќутеле и не сме го пријавеле!

Саоодбраната е едно,курчењето е друга ствар!
Оние што се курчат по улици,знаа да посегнат со ист интензитет и по своите родители!А тие не сакат благовремено да го пријават зошто се срамат од комшиите и од другите,па макар и секојдневни тортури трпеле врз себе,а со тоа НЕпријавување прават само уште поголем деликвент од нејзинотот дете!
Така е,институциите се тие што треба да се грижат за безбедност на граѓаните,но и кај нив се случуват пропусти,од кога ќе се случи најлошото(убиство)тек тогаш реагират!
Добро би било секој од нас што познава вакви "дечишта",да го пријави во полиција,и таму ќе преземет соодветни мерки за да го средат...тогаш и родителот на самото дете ќе ти биде благодарен!
 
  • Like
Реакции: Dorina and Makedonec

woworld

Староседелец
26 декември 2016
12
0
601
21
Здраво. Денес секој од нас бара дополнителна заработувачка. Нудам работа во Авон. Работа која нема да ве заморува, работа од дома. Заработувате сами, сами сте свој шеф. Добивате подароци. За секој што ке се регистрира следува парфем за само 25ден. За дополнителни информации пишете ми во порака. Поз
 

Прикачувања

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Здраво. Денес секој од нас бара дополнителна заработувачка. Нудам работа во Авон. Работа која нема да ве заморува, работа од дома. Заработувате сами, сами сте свој шеф. Добивате подароци. За секој што ке се регистрира следува парфем за само 25ден. За дополнителни информации пишете ми во порака. Поз
Треба да идам со катологот по луѓе како што некои девојчиња од средно нудеа низ училница?:D
 

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
386
677
1,103
Сакам да кажам дека после подолго време се уклучувам овде. Сакам да ја искористам оваа прилика да ја поздравам @incule за нејзините мислења на форумов кои ме оставија без сон. Фала од се срце.... :frantic:frantic:frantic:frantic:frantic
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
345
63
Нема ништо потешко на светот од досада и мрза...да незнаеш што да правиш сам со себе, да немаш ниту желба за било што да направиш...па, дури и да те мрзи газот од кревет да го одлепиш за да одиш да се измочаш(wasntme)
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,132
2,396
1,133
Yellow submarine
Другари и другарки, ве поздравувам.
Се надевам дека сте здрави, живи, среќни и исполнети. Форумов го управивте ли? Се одомаќинивте ли? За Нова Година направивте ли руска и кифлички? (think)
Одамна не сум наминала да ве помилувам ко што е редот, знам дека ви недостигам. :wub
Сакам да го искористам ова вклучување во Иселенички Џубокс и да ги поздравам - Ред, Реми, Бобо, Аркантос, Сал, Лена, Мортидо со фамилиите.
Некој заборавив најверојатно, ама со оглед на тоа дека се десило и мачорот на балкон да си го заборавам, ќе сфатите колку се моите могуЌности.

Само љубов и свест луѓенца! (flower)
 
  • Like
Реакции: Luckky and Makedonec