Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Како што продолжуваат муабетите за идентитети, јазици, знамиња, симболи помеѓу хунзи и арнаути, скромен предлог за ново знаме кое најреалистично ќе ги долови главните карактерни особини на хунзите и шип/тарите.

stip-wc-03.jpg

Кафеавата боја е бојата на најважниот продукт на хунзистанската и качачката култура, на тој начин нема да бидат изоставени и четниците, селџуците, циганите, цинцарите, торбешите, балиите, татарите и остала мањинска раја.
Чучавецот како симбол на технолошкиот прогрес на оваа територија, кафеавата наместо жолтата боја како симбол на културата а црвената може да остане како симбол на крвта на рандом типка која го запушила чучавецот со влошка...

П.С. Мотивот е преземен од една градска болница на територијата на РМ.
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Како што продолжуваат муабетите за идентитети, јазици, знамиња, симболи помеѓу хунзи и арнаути, скромен предлог за ново знаме кое најреалистично ќе ги долови главните карактерни особини на хунзите и шип/тарите.

stip-wc-03.jpg

Кафеавата боја е бојата на најважниот продукт на хунзистанската и качачката култура, на тој начин нема да бидат изоставени и четниците, селџуците, циганите, цинцарите, торбешите, балиите, татарите и остала мањинска раја.
Чучавецот како симбол на технолошкиот прогрес на оваа територија, кафеавата наместо жолтата боја како симбол на културата а црвената може да остане како симбол на крвта на рандом типка која го запушила чучавецот со влошка...

П.С. Мотивот е преземен од една градска болница на територијата на РМ.
(puke)(puke)уфффффф, колку знаеш да бидеш језив(facepalm)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Случајно некој да не ми има пишано пред околу пола саат? Ми стои едно известување кај поракиве од такт ме вади се пребарав не можам да најдам од кај е. :eek
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Ај добро утро.

Одам во маркет да купам работи за дома, чекам на ред кај што е делот од пекарата во самиот маркет и пред мене еден чичко стои. Го гледам почнува да го фаќа секој леб, веројатно да провери колку е топол, тазе, ватевр. Леле луѓе, леле луѓе, ЛЕЛЕ. Косата на главата ми се крева значи кога некој е олку прост и недоветен, 2017 стигнавме, уште не се научивме дека рацете се гнасна средина, полна со бактерии, фаќаме се живо и диво, а тој секој леб го испофати. Тој истиот леб после ќе го јаде некој друг. Ај да е јаболко, праска, кајсија, домат, ајде се мие, лебот како да го исчистиш? Јас да сум на маркет сопственик, со црвени, големи испртинтани букви ќе напишам НЕ ЈА ДОПИРАЈТЕ ХРАНАТА. Макар што на овдешнава стока и да нацрташ, тоа што си замислиле, тоа што им е во тиквата, тоа, нема поинаку. Мој совет, секогаш купувајте леб кој е завиткан, а не директно изваден од фурна.

Една друга случка исто од кромањонци. Си бирам банани исто во маркет, доаѓа пак еден дедо, ја прашува продавачката, дали ви се компириве жолти? Таа му вика жолти се господине, какви да бидат? Аха, океј. И почнува со нокти да копа во компирот, ја ископа лушпата, го гледа компиров 10 секунди и го враќа назад. Продавачкава го зема и му вика колку да ви ставам? Дедово и вика, ааа не, проверував само какви се и дали се квалитетни, не земам. Продавачкава му вика, а добро јас сега што да му правам на компиров кога го уништивте вака? И овој мртов ладен, па кога не ви се квалитетни нема да ви се продадат. Фацата моја да ја видевте само. Мислам дека не знаев како побрзо да изреагирам, дали да плачам, да се смеам, да си удрам шамар да се освестам или него да му удрам ќотек.

Е заради вакви работи не не бидува. Од простаци саглам народ не бидува. А треба да почнам да ги челичам нервите, со луѓе ќе почнам да работам, леле мајко мила, како ќе се воздржам против вакви и јас сама не знам. Мајко мила.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Таквата ситуација нека не те чуди,да јас правам скандал во таква ситуација сите да слушаат,незнам што си преќутела.
Таков народ сме,ама не го кривам старото криви се тие по маркетите и останатите продавници,треба соодветно да реагираат кога има таква ситуација,а има почесто знам.
Тоа 80% од вампирите се заникаде,јас да сум се ќе им забранам одма уште првиот ден,а ќе им овозможам обука за враќање на прво одделение и основната култура тс хигиената и однесувањето во урбана средина.

Пред зграда кај мене има колонијал и една баба така шета од пиперот па се до јагодите и фаќа фаќа и и викам пикни си во торбата нешто пикни си и ме гледа па се исправи (се воозбили) јас не ги разбирам од каде им е таа навика незнам стварно,а по се изгледа тоа им е лекот само..
нареден пат мислам дека треба да изреагираш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Таквата ситуација нека не те чуди,да јас правам скандал во таква ситуација сите да слушаат,незнам што си преќутела.
Таков народ сме,ама не го кривам старото криви се тие по маркетите и останатите продавници,треба соодветно да реагираат кога има таква ситуација,а има почесто знам.
Тоа 80% од вампирите се заникаде,јас да сум се ќе им забранам одма уште првиот ден,а ќе им овозможам обука за враќање на прво одделение и основната култура тс хигиената и однесувањето во урбана средина.

Пред зграда кај мене има колонијал и една баба така шета од пиперот па се до јагодите и фаќа фаќа и и викам пикни си во торбата нешто пикни си и ме гледа па се исправи (се воозбили) јас не ги разбирам од каде им е таа навика незнам стварно,а по се изгледа тоа им е лекот само..
нареден пат мислам дека треба да изреагираш.

Како да реагираат продавачките, да извадат палица од под каса?

Одамна викам дека 80 годишен идиот е далеку полошо од 20 годишен пошто вториот има 60 години за да престане да биде идиот.
Старата и мудра раја, какви идиоти.:kafe
И после зошто немам никакво поштовање према постара раја...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene