Сакам да кажам/Сакам да прашам

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Телефонот не престанува да ми звони Ми честитаат сите и пресреќна сум. Сестра ми кога ми се јави сфатив уствари што се случило.
СЕ ВЕРИВ, СЕ ВЕРИВ со мојот дечко, со мојот најдобар пријател со дечкото што секогаш ме поддржувал и поттикнувал да продолжам да се борам за тоа што го сакам.
Го сакам најмногу на цел свет. Секогаш ми бил приоритет, никогаш опција и не можам да ви опишам колку ми е најубаво што цел живот ќе го поминам со него. (inlove)(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Блиско пријателство со женско не постои. Ете јас имам 6-7 девојки кои ги вртам на прст, па тоа што книжари сме имале изгледано, патувања изодено, родендени славено заедно..... Понекогаш се дешаа 2 во исто време и место да бидат присутни, малце се љубоморни али некако дипломатија ради глатко па се смируваат страстите. Посебно ако збориме за ист укус на книги и филмови.
И сакаш да кажеш сите тие те ставиле во таа ваша френд зона? :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Блиско пријателство со женско не постои. Ете јас имам 6-7 девојки кои ги вртам на прст, па тоа што книжари сме имале изгледано, патувања изодено, родендени славено заедно..... Понекогаш се дешаа 2 во исто време и место да бидат присутни, малце се љубоморни али некако дипломатија ради глатко па се смируваат страстите. Посебно ако збориме за ист укус на книги и филмови.
Можда ќе ти е незгодно да одговориш, но си имал секс со некоја од тие 6-7 девојки? Претпоставувам да. Кажи искрено! :) Одговорот ќе помогне да дојдеме до некој заклучок.

За болдот се согласувам. (y)

Значи мој став е (општо зборено): или имаш девојка или 5-6 другарки со кои редовно се дружиш и во секој момент 1 од тие 5-6 ќе ти даде пошто и се сака, блиски сте, другарски е најслатко итн. :D “Проблемот“ е ако тие 5-6 ти се само другарки, пошто тоа би го класифицирал како френдзона. :)

Има лек за мигрена?
Аналгин, кафетин, вентор, кафе, секс, Угандин :D итн.

Вентор е многу јако апче 100% елиминира било каква болка во рок од 20-30 минути максимум, но не е пожелно да се пие често заради јачината. Идеален е за забоболка ако не се издржува, но помага и при главоболка.

Google знае сигурно повеќе. Клик тука.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UBIEC and Tantara

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Кога во некој очи ќе си ја препознаеш иднината, тогаш знаеш дека си успеал да го оставиш минатото зад себе .. (wave);)
Убав ден :kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Tantara

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Секако дискусија може, таман работа расправање. Прифаќам туѓо мислење па и благ напад и провокација, ама да не е претерано. :D


Како да признаам пораз? Еве на пр. некоја женска не ме знае доволно добро, по брза постапка ме “суди“ и донесува заклучок за мене и смета подобро е да останеме пријатели. Јас во себе си знам дека она губи топ квалитети што ги поседувам, ама она тоа не го знае, а од друга страна јас немам намера да ја убедувам, пошто ќе и го билдам егото. Ако скокнам од висината на егото на таквата девојка до нивото на нејзината интелигенција ќе загинам. I hope you get the metaphore.
Во секој случај да, лекција е секое одбивање и тоа е тоа што ги прави мажите... мажи! Јаки, опаки, жестоки, опасни итн. :)


Не е под моја контрола дали ќе паднам во таа зона или не. Девојката одлучува, на мене е да ја поштувам таа одлука или да излезам од френдзоната со тоа што ќе прекинам секаков контакт со цурката. :giggle Не го правам тоа од реваншизам туку од проста причина што ако натаму се дружам со неа, другите девојки кои ќе ме гледаат со неа ќе мислат дека сум зафатен и дека она ми е мај бич т.е. девојка и на тој начин ако некоја е заинтересирана за мене ќе изгуби воља пошто стално ќе ме гледа со таа девојка, а она уствари ми е само другарка.

Еве преку пример да се изјазнам најдобро: не е проблем да имам женско за другарка, дали колешка од факултет, дали од работа итн. и да се дружиме на дневна база од што сме во исти простории, па и некогаш кафе да испиеме после. Тоа не е френд зона, туку право машко-женско другарство (таман на права дистанца за да не се развие љубов) и то је права ствар. Френдзона (наметната од девојката или сама по себе) е кога машкото е безмалку 24/7 со некоја женска, пишуваат на фб, скајп, искачаат, се дружат, а се само другари. Wtf e поентата на такво другарство ако нема љубов и секс? Тоа е права френдзона. Машко и женско не се створени за другарство. Створени се за интима. :giggle

Не знам колку добро доловив, но ќе се дообјаснувам додека е потребно и не дојдеме до некој заеднички заклучок.

Френдзоната како таква постои и не мора ништо лошо да значи, иако јас не сум за такви зони. Френдзона е уствари блиско машко-женско пријателство. Толку блиско што човек да ги гледа од страна ќе помисли дека се пар, а они се само другар и другарка.

Доста е за сега. :kafe
Незнам зошто те читав, најверојатно од досада ете, ама ми се згади од муабетот твој. Не сакам да навредувам, ама начинот на кој што ги перцепираш работите не само да е површен, туку дава чувство дека позади таа перцепција стои добар потенцијал за егоизам, садизам и некои такви слични работи.
Како бе така личностите кои ви се појавуваат во животот ги перцепирате како да се само некои небитни нешта и ги класифицирате во одредени групи и однапред си имате смислено дефиниција за понашање... wtf????
Зошто жена и маж да не бидат пријатели без секс и љубов??? Зошто? Од каде тој заклучок?
Зошто се мора да се врти околу твојата егоистична потреба да поседуваш некого, да имаш корист од истиот и да бидеш над него?
Се надевам дека си некое неизживеано детенце и дека животот ке те научи поинаку да ги перцепираш нештата, во спротивно, навистина ми е жал за тебе. Онака искрено и длабоко сочувствувам.
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Се надевам дека си некое неизживеано детенце и дека животот ке те научи поинаку да ги перцепираш нештата, во спротивно, навистина ми е жал за тебе. Онака искрено и длабоко сочувствувам.
Немој, не си троши енергија. Нема потреба. :cool:

Џабе поттикнуваш караница. Не можеш да знаеш како вистински мислам и што чувствувам. Ти можеш што сакаш да мислиш за мене, ама не мора да значи дека е така. Сигурно мислиш имам ладнокрвно срце и тек така ќе избришам некоја девојка од мојот живот само затоа што не сака да биде повеќе од пријателка со мене. Тоа е horseshit ако така мислиш.

Во целиот мој муабет за френд зона објаснував како јас ја перцепирам френд зоната. Никаде не реков дека френд зоната е лоша! Само кажував што е и дека постои. Форум е, треба да се опуштиш. Секој има право на свое мислење. Колку и да не се согласуваш, не скокај и не збеснувај пошто смешно ќе изгледаш. Во моментов мене ми е жал за тебе што вака ме напаѓаш апсолутно непотребно и без да ме знаеш. Преку мислења на форум не можеш за никого да пресудиш кој каков е, а ти си зимаш такво право.

Зошто жена и маж да не бидат пријатели без секс и љубов??? Зошто? Од каде тој заклучок?
Може да бидат бе пријатели кој вика дека не може!

Смири се мало т.е. мала. Не само што си мало, туку си и избувливо. :D
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Немој, не си троши енергија. Нема потреба. :cool:

Џабе поттикнуваш караница. Не можеш да знаеш како вистински мислам и што чувствувам. Ти можеш што сакаш да мислиш за мене, ама не мора да значи дека е така. Сигурно мислиш имам ладнокрвно срце и тек така ќе избришам некоја девојка од мојот живот само затоа што не сака да биде повеќе од пријателка со мене. Тоа е horseshit ако така мислиш.

Во целиот мој муабет за френд зона објаснував како јас ја перцепирам френд зоната. Никаде не реков дека френд зоната е лоша! Само кажував што е и дека постои. Форум е, треба да се опуштиш. Секој има право на свое мислење. Колку и да не се согласуваш, не скокај и не збеснувај пошто смешно ќе изгледаш. Во моментов мене ми е жал за тебе што вака ме напаѓаш апсолутно непотребно и без да ме знаеш. Преку мислења на форум не можеш за никого да пресудиш кој каков е, а ти си зимаш такво право.


Може да бидат бе пријатели кој вика дека не може!

Смири се мало т.е. мала. Не само што си мало, туку си и избувливо. :D
Не ми го разбра муабетот, а и не очекував
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Не ми го разбра муабетот, а и не очекував
(hug)
начинот на кој што ги перцепираш работите не само да е површен, туку дава чувство дека позади таа перцепција стои добар потенцијал за егоизам, садизам и некои такви слични работи.
Тоа е тоа што пишав во претходната порака. Не ме знаеш во реалниот живот, а сепак ми влегуваш во умот и кажуваш каква перцепција имам. Од кај можеш да знаеш каква перцепција имам и што се крие зад таа перцепција? Само погодуваш. Еве ти кажувам дека грешиш.
Зошто се мора да се врти околу твојата егоистична потреба да поседуваш некого, да имаш корист од истиот и да бидеш над него?
Ќе го сметам ова за реторичко прашање. Тотално е погрешно поставено ако мене ми го поставуваш. Немам такви потреби.

Поентата ти беше да ме испровоцираш затоа што сум пишал нешто што не ти се допаѓа. Сакаш да мислам и да ги перцепирам работите како тебе. Затоа ме исхејта. Признај си така е знам. ;)

Ептен буквално ми го сфати никот и реши да влезеш во пресметка со мене. Смири се малооооо, that's an order! :D Реално зборено, мислам дека си поголема егоисткиња од мене. Да бев егоист ќе те убедував да веруваш во тоа што го мислам и дека тоа што го мислам е најправилно. Гледаш не правам такви работи, најопуштен сум и респектирам демократија и различно мислење, додека ти си репресивна. :giggle
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не постои френд зона.
Постои меѓуполово пријателство.
Тоа се аксиоми. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape