Русија ја нападна Украина

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Дочекавме и тоа, после 76 години мир во Европа за прв пат имаме конвенционална агресија од страна на една држава врз друга.
Русија пред неколку часа ја започна агресијата врз Украина, по копно, во воздух и на море.
Инвазијата е започната од Беларус чиј диктатор ја отстапил територијата на оваа земја за руските азијатски орди да имаат пократок пат кон Кијев. На западната граница тука се двете "независни" творевини кои се отцепија од Украина, места со руско малцинство кое во тие реони е мнозинство, нешто како Косово само наместо siptari имаме prafoslavni braka во случајов.
Од југ тука е нападот од Крим кој Русија го анектира 2014, плус десантни единици од море.
Мотивите за агресијата се нејасни но пред се наведуваат на нарушено ментално здравје кај лидерот на агресорот, извесен екс-кодош од КГБ Путин, лик кој плени со својата антихаризма на мртва риба превртена на стомак во рандом мочуриште.

Засега има секакви вести, често контрадикторни но тоа е секогаш така кога имаме почеток на војна.
Интересни се реакциите на хунзи и фиромјани во поглед на оваа војна, најчесто тоа се восклици на радост што ќе има деструкција и хаос, toje rusija brad nema zaebancia sonim sila e tova nasi braca prafoslavni so tri prsta se krstat neje putin kako onije pedercina od zapad maziste bre seznaj kojae rusija sila brad sila sea ke udrat so tajno oruzje najaki se na sfet imat aftomacki digitalni komfljuterski raketi и слични испади на симпатии кон агресорот.

Прашање е само колку раја ќе изгине поради нечија шизофренија и лудило, но тоа отсекогаш било реторичко прашање.
Последиците ќе ги трпиме и тука, пред се во скокот на цените на горивото и храната. Нафтата после една деценија повторно над 100 долари барел, што ќе биде aftomacko оправдание за скок на цена на гориво тука а тоа ќе повлече и бран други поскапувања.
 
 • Sad
 • Ми се допаѓа
Реакции: existence and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не можам да се помирам со фактот дека сред психо-физичката тортура што уште ја живееме од Ковидот, некој малокурест (пардон мај френч) реши и ова да го направи после толку години „вежби“ на украинско тло.
Стварно не се разбирам многу во политика за да тресам анализи од ракав, ама ко човек со малку разум, не мислам дека некој нормален би ја поддржал Русија во ова. Има толку страшни видеа по нет како вриштат луѓе и деца по улици и снимајќи од дома дури им летаат проектили над глави, тоа е потресително по психата на секој што ќе види, а не да си таму во живо. Наводно имало и видео од некое дете на точак баш моментот кога го разнесува бомба... го пишувам ова и се ежам дека воопшто вакво нешто гледаме, а не е некој бош воен роман/филм каде Русија е стандард лошиот момак, а Америка го спасува светот.

И нај нема да ги сфатам фиромистанци (ич не ми е гајле, тоа се), иначе огромни патриоти и поборници за celadae, што се крстат во „братот Путин“, кога ние со Бугарија сме во потполно исти односи. Како може да аплаудираш на тоа дека Украина е измислица на Ленин и токмакон „со право ги напаѓа одродените Руси“, а пискаш ко последна п***а пошто Бугариве велат ние сме одродени Бугари и производ на Тито, а македонскава земја е нивна пошто во наврати била дел од бугарското царство... па дали сериозно паралелата е толку тешка да се направи?
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не можам да се помирам со фактот дека сред психо-физичката тортура што уште ја живееме од Ковидот, некој малокурест (пардон мај френч) реши и ова да го направи после толку години „вежби“ на украинско тло.
Стварно не се разбирам многу во политика за да тресам анализи од ракав, ама ко човек со малку разум, не мислам дека некој нормален би ја поддржал Русија во ова. Има толку страшни видеа по нет како вриштат луѓе и деца по улици и снимајќи од дома дури им летаат проектили над глави, тоа е потресително по психата на секој што ќе види, а не да си таму во живо. Наводно имало и видео од некое дете на точак баш моментот кога го разнесува бомба... го пишувам ова и се ежам дека воопшто вакво нешто гледаме, а не е некој бош воен роман/филм каде Русија е стандард лошиот момак, а Америка го спасува светот.

И нај нема да ги сфатам фиромистанци (ич не ми е гајле, тоа се), иначе огромни патриоти и поборници за celadae, што се крстат во „братот Путин“, кога ние со Бугарија сме во потполно исти односи. Како може да аплаудираш на тоа дека Украина е измислица на Ленин и токмакон „со право ги напаѓа одродените Руси“, а пискаш ко последна п***а пошто Бугариве велат ние сме одродени Бугари и производ на Тито, а македонскава земја е нивна пошто во наврати била дел од бугарското царство... па дали сериозно паралелата е толку тешка да се направи?

Фиромјани не се нешо особено надарени на полето на здравиот разум и елементарната логика.
Утре ако арнаути прогласат Иљирида и бидат помагани од Албанија и Косово, ситуација истоветна со украјинската, раја ќе квичи ама како ама зошто. Епа ако може Крим и Донбас, ќе може и Иљирида, хавуз че го правим.
И тоа што викаш со бугарија е исто, непризнавање на етнос, исто како и Грција и Србија кои се на слична линија. Не постои ама баш никаков аргумент за да фиромјани поддржуваат русија во ова сценарио.

Исто и по србијански медиуми се слави агресијата врз независна и суверена Украина. Шизо пуштено на најјако.
Отекоа со тоа Косово 20+ години а сега поддржуваат потполно исто сценарио, mi i rusi trista miliona mehehe.

По се изгледа економската ситуација во Русија достигнува дно, цела деценија нафтата беше 30-50 долари што беше шокантно ниско ниво од оние рекордни 150 долари во 2008 кога Путин се искина од земање долари за нафта и гас.
После деценија губење прилив на кеш, комбинирано со катастрофална инфлација и снижувањето на ионака мизерниот стандард (просек плата 400 долари а цени во Москва појаки него во Лос Анџелес), политичката репресија и диктатура, доживотното прецедниковање...и нормално што може да се направи да се оттргне раја од сето тоа освен војна.
Малку се знае дека од 1992-2022 една те иста партија владее со Русија, старите комунисти од советската ера ги наследија "демократи" кои не пуштаат власт по никоја цена.

Бизарно, замислете.....Русија во последниве 122 години, т.е. цел 20-ти и 21-век имала само три промени на власт, 1917 со револуцијата против Романови, 1992 со распадот на СССР и оттогаш наваму Обединета Русија како владеачка партија на Јељцин и Путин.
Делува нестварно и кошмарно, но тоа е реалноста.
Сеуште во Русија постои средновековно ниво на политичка свест, имало цар и бољари околу него до 1556-1917, имало де факто цар и апаратчици околу него 1917-1992 и имаме цар и олигарси 1992-2022.
Значи суштински Русите цивилизациски се средновековен етнос.

Денес уапсени официјално 1800 демонстранти во Русија, оние 10% од тамошна раја кои се паметни и свесни излегоа на улица, тешки битки со полиција, млатење и апсаана, колку се неофицијално стрпани во притвор којзнае.
И тоа во најмалку 60 градови се дешавале демонстрации.

Имаше језиви снимки на уништени руски Т-72 на автопат (WTF) и јагленисани лешеви на посадата. Еден руски авион кој го соборија над Киев паднал во станбена зона над зграда и загинале околу 25 цивили само од тој еден настан...ќе биде језиво.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Во 2022-ра година Путин го врати целиот свет во 19-ти век. Во војна нема победници и секој што помислил дека за ваква агресија има било какво оправдување веројатно не може да погледне подалеку од носот.
Срам за целата цивилизација, истовремено само потсетник за декадентноста на човештвото изразена преку еден лик и заблудата за напредокот на денешниот човек.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Фиромјани не се нешо особено надарени на полето на здравиот разум и елементарната логика.
Утре ако арнаути прогласат Иљирида и бидат помагани од Албанија и Косово, ситуација истоветна со украјинската, раја ќе квичи ама како ама зошто. Епа ако може Крим и Донбас, ќе може и Иљирида, хавуз че го правим.
И тоа што викаш со бугарија е исто, непризнавање на етнос, исто како и Грција и Србија кои се на слична линија. Не постои ама баш никаков аргумент за да фиромјани поддржуваат русија во ова сценарио.

Исто и по србијански медиуми се слави агресијата врз независна и суверена Украина. Шизо пуштено на најјако.
Отекоа со тоа Косово 20+ години а сега поддржуваат потполно исто сценарио, mi i rusi trista miliona mehehe.

По се изгледа економската ситуација во Русија достигнува дно, цела деценија нафтата беше 30-50 долари што беше шокантно ниско ниво од оние рекордни 150 долари во 2008 кога Путин се искина од земање долари за нафта и гас.
После деценија губење прилив на кеш, комбинирано со катастрофална инфлација и снижувањето на ионака мизерниот стандард (просек плата 400 долари а цени во Москва појаки него во Лос Анџелес), политичката репресија и диктатура, доживотното прецедниковање...и нормално што може да се направи да се оттргне раја од сето тоа освен војна.
Малку се знае дека од 1992-2022 една те иста партија владее со Русија, старите комунисти од советската ера ги наследија "демократи" кои не пуштаат власт по никоја цена.

Бизарно, замислете.....Русија во последниве 122 години, т.е. цел 20-ти и 21-век имала само три промени на власт, 1917 со револуцијата против Романови, 1992 со распадот на СССР и оттогаш наваму Обединета Русија како владеачка партија на Јељцин и Путин.
Делува нестварно и кошмарно, но тоа е реалноста.
Сеуште во Русија постои средновековно ниво на политичка свест, имало цар и бољари околу него до 1556-1917, имало де факто цар и апаратчици околу него 1917-1992 и имаме цар и олигарси 1992-2022.
Значи суштински Русите цивилизациски се средновековен етнос.

Денес уапсени официјално 1800 демонстранти во Русија, оние 10% од тамошна раја кои се паметни и свесни излегоа на улица, тешки битки со полиција, млатење и апсаана, колку се неофицијално стрпани во притвор којзнае.
И тоа во најмалку 60 градови се дешавале демонстрации.

Имаше језиви снимки на уништени руски Т-72 на автопат (WTF) и јагленисани лешеви на посадата. Еден руски авион кој го соборија над Киев паднал во станбена зона над зграда и загинале околу 25 цивили само од тој еден настан...ќе биде језиво.
А, на Твитер тек каков шит се дешава со руски ботови, тролови и што не. Па правење дипфејк видеа, па некакви немогучи теории на заговор, па Зеленски уште бил актер, се криел вистинскиот украински претседател... избегнувам да читам многу пошто е попара. Буквално е ко скечон на К-15 шо беше за Американците си или за Русите.
Не знам искрено и веќе кои вести се вистински, а кои не. Русија тера преагресивна медисумска пропаганда каде испаѓа ги згрижуваат украинските војници, ги хранат и ги праќаат дома (буквално вакви статии има). Прееска прочитав дека наводно Русите нападнале детска болница и едно загинало, а двајца возрасни се повредени. Намерно ударање каде највеќе боли... па стварно заслужува идиотон да го изрешетаат, по заби само да може да препознаат дека е тој. Из чиста мира убиени се и 10ина Грци што престојувале таму. Колку ли ќе е на крај бројот на убиени цивили? Ќе се знае ли воопшто и колку ли души ќе останат заборавени, луѓе што никој не ги бара(л)...

Еве Финска веќе собрала потписи и на маса е опцијата да се придружат на НАТО, Америка еве само што потврди дека скоро сите банки им се отсечени од СВИФТ, значи дури и мојов неекспертски мозок намирисува дека може да чекаме нуклеарки кај и да е. Тресам зелени, секако, ама делува ко лудакон да не гледа никаков излез веќе и фалат секунди да реши да го разнесе светот сосе себе.

Мала, премала светла точка е како светот се обединува да помогне и како гледаш колку всушност луѓето можат и да се добри. Донации од сите страни, отварање граници и домови за бегалците, Романците ги чекале на граница со свои автомобили/комбиња/автобуси за да ги згрижат. Штета што во вакви случаи се сеќаваме колку сме моќни кога работиме заедно и без поделби.

Да завршиме на „грациозна“ нота, Петков пак се истакна со нацизмот во завиена форма. Прееска беше треснал некоја зелена у стил „Бугарија е отворена за овие бегалци. Тоа се учени, интелигентни луѓе, од кои многу работат во ИТ секторот, не се со непроверени позадини (алудирајќи на Сиријците)“. Кажи си бре дека си ве влече хитлеровачата уште, не филозофирај.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Шведска пратила 5000 противоклопни фрлачи АТ-4, заедно со 5000 непробојни елеци, балистички шлемови и средства за комуникација, Турција дронови, америте 360 стингери, полска 28 ловци МиГ-29, а тоа е само дел од помошта која следи.

Неколку снимки на уништени колони од руски оклоп потврдија употребата на ПО фрлачот Џавелин кој може да запре Тенк со еден погодок. го добивме и првиот Ас во новиот век, украински пилот кој веќе соборил шест руски авиони со својот МиГ-29 (2 Су-25, 1 Су-27, 3 Су-24) а има инфо и за други обарања.

Имаше снимки со изгубени фаци на свежо регрутирани руски тинејџери кои не знаат што прават таму воопшто.

Фиромјаните во свој стил, како Украина била фашистичка марионетска држава на злиот запад и како добрата Русија на чело со праведниот Путин се бореле за правдиње по светот.

Манијакот се заканува со нуклеарна опција, не сфатив само дали тоа се однесува за Украина каде што очигледно нешто не им оди како што планираа, или за лансирање кон запад (Берлин бил прв на листа со мегатонска боева глава на балистичка ракета).
Да се надеваме дека во Кремљ има некој поразумен кој во случај да шизофреничарот одлучи да употреби нуклеарки ќе му стегне неколку куршуми во таа chinless грдата тиква.

Цивилизациско дно, па во Африка повеќе нема вакви војни.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Имаше сега последно вести дека некој однатре ги известува Америте и НАТО кога стариот полудува на моменти и се однесува ко најголем идиот со сите, па да се надеваме дека повеќе од врвот ќе се свртат против него, па може и ќе му свирнат метак меѓу чело, ако ни се наредат ѕвездите.
Цел свет е ставен на холд и во паника поради тоа што некого го спукала старечка криза.
Ој дрогирај се или купувај Харли Дејвидсон ко секој богат, излапен старец, војна ќе прави во 2022 цц...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Имаше сега последно вести дека некој однатре ги известува Америте и НАТО кога стариот полудува на моменти и се однесува ко најголем идиот со сите, па да се надеваме дека повеќе од врвот ќе се свртат против него, па може и ќе му свирнат метак меѓу чело, ако ни се наредат ѕвездите.
Цел свет е ставен на холд и во паника поради тоа што некого го спукала старечка криза.
Ој дрогирај се или купувај Харли Дејвидсон ко секој богат, излапен старец, војна ќе прави во 2022 цц...

После сите ботокси и инјекции формалин лицето Путин наликува на балсамиран леш, претпоставувам дека има тешка форма на параноидна шизофренија со аудио-визуелни халуцинации.
Но тоа е злото во земјите со диктатури, од еден човек зависи све, судбина на милиони раја, страшно нешто, земја со ресурси како Русија не успева да изгради некој подемократски, потраен систем од класика цар-бољари-раја во разни форми, истото со векови, како не им се скурчено јас не знам.
Може пак се цивилизациски на ниво на средна Азија и толку им е дометот.

Ако започнат да губат во Украина, тоа ќе биде крај за Путин, че го прават хавуз.

Хунзите и Четниците едногласни во поддршка на bracka rusija bradt nas narot je to zaebi ti onija malorusi to ukraina e izmislica na masoni laminati vatikan i gjaolo.
Одвај чекам еден ден мечката коа ќе заигра на територија на Хунзистан и кога шкиптари ќе добијат подршка од Албанија и Косове и после ама што ама како .......
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Неочекувано украинците се покажаа многу похрабри и поодлучни него што тоа замислувал Путин.
Да смаваш два оклопни транспортери со десетици молотови коктели, за што треба физички да се приближиш до целта на делечина од која можеш да го флриш литарското шише со запалива материја, е прилично храбро.

Се појавија милион видеа, најинтересно беше она со соборувањето на руски јуришен хеликоптер со Стингер, како го залепи на мала висина ццц....
Има по нет цели колони уништени руски оклопни и транспортни возила.
Ако падне последниот мит, оној за руската воена моќ, ќе биде забавно во Кремљ.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Па Руската воена моќ веќе се покажа. Ехаа, кои прогнози имаше дека за само 2 дена ќе го освоел и срушел Киев, па не знам уште што, ама наиде на толкав отпор и храброст, на негово место би си го голтнала цијанидот да не се брукам вака, па уште и Хаг секако ќе оди за геноцид/напади врз цивилно население, во најмала рака.
Кое дно треба да си да ветиш повремено примирје за да пребега преплашен и страден народ и да отвориш оган врз нив дури бегаат? Ни еден век од тиранијата на Хитлер, а веќе го имаме новиот.

Него, онојпат отварам Фејсбук и читам како нашиве се факинг с р е ќ н и и навиваат Русија да фрлела навака нуклеарка пошто ние тоа сме го заслужувале ради санкциите кон братскиот народ.
Па кое ниво на шизофренија е па тоа?
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider