1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Раскази - Хумор и Сатира

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од lady_blue, 4 март 2012.

 1. grupa serigii

  grupa serigii Нов член

  Зачленет на:
  9 декември 2018
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  „РЕКЕТ“

  - „Рекет“ !?
  - Ќе добиете рекет, повелете.
  - „Рекет“ !?
  - Сакате за професионалци или аматери ?
  - “Рекет“ !?
  - Имаме разни брендови: италијански, маџарски, кажете што сакате ?
  - „Рекет“ !?
  - Ви треба поголем рекет или помал. Тоа зависи од ударот кој сакате
  да го постигнете.
  - „Рекет“ !?
  - Тука е и тежината на рекетот, тврдоста, должината, густината на
  жиците од кои е сплетен рекетот.
  - „Рекет“ !?
  - Тежината на поголемиот рекет се пренесува од долу према
  врвот, има поголема стабилност, повеќе простува грешки.
  - „Рекет“ !?
  - Полесниот рекет е по подвижен, може да се користи за брз замав
  со помали последици.
  - „Рекет“ !?
  - Зависи и од тоа кој удар сакате да го зададете: одназад, однапред,
  форхенд, бекхенд, лоб...
  - „Рекет“ !?
  - Рекетот има максимална големина, да не се претера со желбите
  и можностите ?
  - „Рекет“ !?
  - Крутоста на рекетот овозможува топката да ја префрлете на
  другата страна, без можност да ви ја вратат.
  - „Рекет“ !?
  - Зависи и од тоа дали играте на тврд терен или мек терен.
  - „Рекет“ !?
  - За игра со рекет важат правила кои не се вообичајни.
  - „Рекет“ !?
  - На пример, да внимавате на мрежата, да не се заплеткате во неа.
  - „Рекет“ !?
  - Судиите се многу строги...
  - „Рекет“ !?
  - Има камери, тонски снимки, се’ се гледа и слуша.
  - „Рекет“ !?
  - Мора да сте на врвот на топ листата штом сакате да се играте со рекет.
  - „Рекет“ !?
  - Треба напорно да работите, на пример да ослабите, колку што гледам...
  - „Рекет“ !?
  - Вие да не играте со Новак Ѓокович, случајно ?
  - „Реее-кет“ !!!???
  Дури тогаш го подигнав погледот. Пред мене стоеше Катица.
   
 2. grupa serigii

  grupa serigii Нов член

  Зачленет на:
  9 декември 2018
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  АКО ЛАЖЕ АФОРИЗМОТ, ЛАЖЕ И ВИСТИНАТА

  СЈ((е)бен)О !
  Теорија на заговор, или, горенаведената шифра за (сегашни и идни) заговор(и) ?

  Сите сме за вакцинирање.
  Да се спасиме и од мали сипаници и од големи тупаници.

  Власта и опозицијата седнаа на тркалезна маса.
  Се врти тркалото на (не)среќата на нацијата.

  „И ние сме за ЕУ и НАТО ама не по оваа цена“.
  Цената на стапот и морковот е таа: со очи гледај, со раце не пипај.

  Лесно ги научив имињата на населбите во метрополата.
  Преку ден–два грабежи, злочини, пијани возачи...

  Таман ќе помислам дека како на Македонец ми се враќа
  интелигенцијата, одма интелигентно наоѓам причини дека сум глуп.

  На тој што ќе му припадне Гоце,
  ќе му припадне и честа да биде и негов предавник.

  Партизаните ја ослободија Македонија, партиите ја освоија.
  Тоа е нашата историска спирала од победа во светска војна,
  до победа на локални избори.

  Беше беспрекорен политичар: испеглан, дотеран.
  Дури и парите му беа испрани.

  Сега сме ни напред ни назад.
  Како и да е’, ќе ни тргне пред тоа или после тоа.

  Возите велосипед ?
  Тркалото на (не)среќата може да ве затекне и на тротоар.

  Ви гори под нозете ?
  Вие сте дел од планетарниот шумски пожар.

  На летната музичка сцена повторно класика.
  Свират комарци (и афоризмот е класика по секоја летна сезона).

  Кога ќе ги допрете лисјето, гранките се занишуваат.
  Дрвото клима, знае дека не сте дојдени за сеча.

  Роботите од иднината ќе ја исправат грешката на еволуцијата.
  Ќе останеме мајмуни со вградена вештачка интелигенција на човек.

  Не сакам да знам од што боледувам.
  Сакам да умрам без страв.

  Кога ќе се земе правдата во свои раце,
  најчудно е кога ќе се земе перо в раце.
   

Сподели: