Раздавање на храна за душа

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мислиш дека е поради тоа, хмммм..мора да има и неке друго објаснување!
Ако е во стакло, мртвиот ќе види што си однел. А вака во керамика чисто изненаџење. Он мисли му носиш гравче со сланинка, ти го заебаваш и играш на фактор изненаџење и му носиш лепче со локумче и изнервирана душата ќе се врати пак и ќе си рече „Пу овие ни јадење не даваат, ај да си одам јас од тука.“
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Ако е во стакло, мртвиот ќе види што си однел. А вака во керамика чисто изненаџење. Он мисли му носиш гравче со сланинка, ти го заебаваш и играш на фактор изненаџење и му носиш лепче со локумче и изнервирана душата ќе се врати пак и ќе си рече „Пу овие ни јадење не даваат, ај да си одам јас од тука.“
:rofle lud si 100%:rofl
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Егзистгенс ти објасни многу убаво за керамиката :)
1. Евтино
2. Фактор изненаџење :)
Шала на страна не знам зошто керамика.
По некоја логика на нештата поради алхемиските својствана керамиката.
Ветувам дека ќе истражам, па ќе кажам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Сеуште имам за јадење од "за душа даени" хаахах :D
Пипо, цреши, праски, смоки од 5 ден. зелени и сл.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Сеуште имам за јадење од "за душа даени" хаахах :D
Пипо, цреши, праски, смоки од 5 ден. зелени и сл.
Внимавај, сето тоа дадено за душа мораш да го изедеш, да им се најде таму "горе-доле" на покојните..не смееш ништо да фрлиш;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Рандом јато галеби, гаврани и чафки лајкс дис.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Порано во чест на покојните, до душа повеќе од страв да не се вратат и да не земат некој од домашните се принесувале крвни жртви на гробот, најчесто јагне(се верува, иако не е докажано, дека некогаш, ако покојниот бил поглавар или слично, дури и човечки жртви се принесувале). Со тек на време, таквата крвна жртва се заменила со носење храна и обредно јадење на храната на гробот... (ја жртвопринесуваш во чест на покојниот за да се смири неговата душа и да не прави зулуми).
А ако го кремираат, како ќе му однесат јадење?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
А ако го кремираат, како ќе му однесат јадење?
Кремирањето не е дел од нашата културна традиција.
Кремирањето се практикува поради верувањето дека телото ѝ е затвор на душата, и дека додека постои на оваа земја, и душата ќе биде заробена и нема да може да го најде својот мир.
Муабетот ми е, ваквата култна практика, обредно јадење на гробот се практикува само на места каде што телото се погребува во земја, со камена/мермерна плоча.
Едит:
Можеби денес има практики на обредно јадење и за кремирани мртовци, но тоа се подоцнежно додадени обичаи кои немаат архаично потекло, и поради која причина се прават: не знам.