Работа на брод

Apocalypse

Нов член
24 август 2012
9
0
1
27
Kavadarci
Ајде ако можете да најдете или ако имате постирајте некој албум со слики од таков брод на кој може да се работи ( или сте работеле ) :)
 

Мила

Активен Член
1 март 2012
121
99
28
На плажа!!!
Ајде ако можете да најдете или ако имате постирајте некој албум со слики од таков брод на кој може да се работи ( или сте работеле ) :)

Вака изгледа соба на Entertainment Tech на бродот MS Victory..само што рачунај дека тие не се crew туку staff и имаат поголеми и поубави кабини



crewcabin1a


crewcabin2a


crewcabin3a


На еден брод на Принцес исто така staff кабина..

img4076x.jpg



img4075n.jpg



img4073h.jpg


Кабина на junior officer
ed7ba799.jpg

229f5a45.jpg

4dbc5f82.jpg



Едни од најубавите кабини мислам дека ги има на Дизни бродовите, ама таму со МК пасош(shake)



Повеќе побарај на youtube :)
 

Apocalypse

Нов член
24 август 2012
9
0
1
27
Kavadarci
Вака изгледа соба на Entertainment Tech на бродот MS Victory..само што рачунај дека тие не се crew туку staff и имаат поголеми и поубави кабини



crewcabin1a


crewcabin2a


crewcabin3a


На еден брод на Принцес исто така staff кабина..

img4076x.jpg



img4075n.jpg



img4073h.jpg


Кабина на junior officer
ed7ba799.jpg

229f5a45.jpg

4dbc5f82.jpg



Едни од најубавите кабини мислам дека ги има на Дизни бродовите, ама таму со МК пасош(shake)



Повеќе побарај на youtube :)
Фала :)
 

sunset

Нов член
27 септември 2012
1
0
1
36
И јас размислував да работам на брод па бев во мајоми и коузон но некако се разочарав од позициите и платите ....порано повеке пари се заработуваше.Сакав да прашам секојпат коа работис crew сам си ја плајкас картата а за staff компанијата ти ја плајка,па пиштете несто повеке за искуствата на работно место!и колкаво ниво на англиски треба да познавас за staff да работис јас сум на некое ниво на комуникација нисто повеке доколку знае некој нека пише.поззз
 

Мила

Активен Член
1 март 2012
121
99
28
На плажа!!!
И јас размислував да работам на брод па бев во мајоми и коузон но некако се разочарав од позициите и платите ....порано повеке пари се заработуваше.Сакав да прашам секојпат коа работис crew сам си ја плајкас картата а за staff компанијата ти ја плајка,па пиштете несто повеке за искуствата на работно место!и колкаво ниво на англиски треба да познавас за staff да работис јас сум на некое ниво на комуникација нисто повеке доколку знае некој нека пише.поззз
Не, туку зависи од бродската компанија. Пример на NCL без разлика што си ти ја плаќаат картата...
За staff треба да знаеш мн, добро занглиски од проста причина што тие се прилично повисоки позиции и мораш да бидеш во можност да зборуваш течно англиски а и да разбираш скоро се. Под течно не подразбирам како мајчин јазик, но да не застануваш и 10 секунди да мислиш ..еј како беше овој збор. Еј што значи ова па сеа...
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Мила, кои беа твоите способности кога аплицираше? Колку препораки, работно искуство?
Мислам, не се плашам јас од работа, ама дефинитивно сум поспосбна од собарка.
Англиски речиси како мајчин, Италијански basic :)
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Имам 17 години,оваа пролет ќе направам 18.Е сега,ме интересира дали има било каква шанса ова лето да заминам на брод на 3 месеци и да се вратам за да се запишам факултет?Многу сакам да работам на брод,ако може некој поупатен да ми каже што како,би бил благодарен :)
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Имам 17 години,оваа пролет ќе направам 18.Е сега,ме интересира дали има било каква шанса ова лето да заминам на брод на 3 месеци и да се вратам за да се запишам факултет?Многу сакам да работам на брод,ако може некој поупатен да ми каже што како,би бил благодарен :)

мислам дека кога потпушуваш договор за било кој брод е минимум 6 месеци
не сум сигурен, али кога прашував дечки што оделе така ми кажаа, пак прашај си во агенциите тие да ти кажат
можеби бива на 3 месеци :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Имам 17 години,оваа пролет ќе направам 18.Е сега,ме интересира дали има било каква шанса ова лето да заминам на брод на 3 месеци и да се вратам за да се запишам факултет?Многу сакам да работам на брод,ако може некој поупатен да ми каже што како,би бил благодарен :)
6 месеци минимум е договорот, кога ќе те примат и ќе се качиш на бродот мислам дека може да го раскинеш ако сакаш ама ќе те остават каде што ќе застане бродот и ќе мора сам да се враќаш од таму. Иначе идејата не ти е лоша, треба само желба за работа и да знаеш англиски, и плус ќе го прошеташ цел свет. Така да ако веќе те примат подобро работи 6 месеци отколку само 3, факултет можеш да завршиш кога сакаш. Само не знам дали можеш со 18 години, колку што знам треба да имаш 21 зашто тогаш си полнолетен во сите земји, а и мислам ти треба искуство со работата која сакаш да ја работиш на брод.

Колку се на се кошта да отидам на брод да работам ( значи се на се вкупна цена со сите трошоци ) ?
Пријавување во агенцијата,медицински преглед,виза,авионска карта и обука значи околу 500-600 евра може и повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор