Работа на брод

глуп ко трска

Баниран
5 ноември 2013
10
0
1
30
ja сум работавал на брод ногу е јако ехехе те плеска водата у фаца си се бањаш си гледаш рипки и такамо натака ехехехе
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево

Мила

Активен Член
1 март 2012
120
99
28
На плажа!!!
Имам 17 години,оваа пролет ќе направам 18.Е сега,ме интересира дали има било каква шанса ова лето да заминам на брод на 3 месеци и да се вратам за да се запишам факултет?Многу сакам да работам на брод,ако може некој поупатен да ми каже што како,би бил благодарен :)
Не можеш да одиш, треба со 21 год и нема шанси тоа да ти е онака преку лето.
Луѓе чекаат и по една година за да заминат, а ти сакаш одма. Дури и сега да поминеш на интервју, можеби од тебе ќе се побара да заминеш во март или септември.
Договорите се од 6 до 8 месеци.

Трошоците се од кај 600 евра, до 1500 а може и повеќе.
 

Simo5

Нов член
20 октомври 2015
1
1
1
39
Јас што имам слушано, секако е претешко. Не е за секого. Како прво, првата година ќе работиш најлоша работа (келнер/чистач), цел ден. Така без престан, без одмор, пола година. Како второ, сигурно ќе патиш барем првите неколку недели, од морска болест. Никој нема да ти се смилува или да ти опростува за тоа, ќе мораш да продолжиш да работиш, како знаеш и умееш. Како трето, сместен си во кабинче, само со кревет, без прозор.
Но, доколку си добар во работата, можеш да напредуваш и да работиш на тој брод со години и години. Можеш да заработиш премногу пари. Да заработиш за добар стан за тебе, за уште еден за твоите, за 2/3 коли и да заштедиш уште толку. И плус, да го прошеташ светот, да видиш прекрасни плажи, брегови, и сл.
Но, заборави на социјален живот. Треба да се откажеш од многу работи.

Подобро е работа во Америка. Работиш 4 месеци, ако си вреден можеш да заработиш и тродупло од тоа што ќе го вложиш. Доколку си добар во работата, сигурно ќе сакаат исите луѓе да те вработат и наредно лето, со што и би ти била поголема платата. И зависно од местото во кое би работел, ако има позиции, сигурно ќе напредуваш. Мислам дека, после трето лето, ти даваат виза од неколку години. А понатаму, најверојатно и грин кард.
2001 Првиот пат отидовме со група од 10 луѓе за Carnival Cruise Lines. Сите отидовме на позиција ассистен кувар и платата беше катастрофа околу 600 долари меечно. На вториот договор 8 луѓе од групата останаа во америка поточно во Нју Џерси обично сите македонци таму идат. Јас продолжив со работа на повеке бродови како помошник келнер и као келнер. Платата беше 1800 па на крај стигна до 3500долари. Е сега да се надоврзам за твоето дека е подобро на копно за пари не е зошто имаш додатни трошоци на копно за храна превоз можеби сместувањето е платено. Додека на брод се ти е платено така да платата ти останува 80%. Дека е тешко на брод вистина е но барем знаеш зошто е тешко. А тука е тешко само по себе. Па сега бирај. Еве една страна која може да ги согледа и другите аспекти на работа на брод а не само страната која ви ја кажуваат агенциите http://www.crew-center.com/crew-board
 
  • Like
Реакции: Prashina

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Дали некој од вас размислувал за работа на брод? Мислам на крузерите кои крстарат насекаде.

Ја знам цела постапка, но ме интересира и вашето мислење.
Тоа е супер работа ем се возиш уживкаш ем 2000 евра почетна плата во Америка така е тоа ;)
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
308
187
43
Сменската работа - ротација(кога некогаш работите дење некогаш попладне некогаш ноќе) е одлична подлога за да си заработите пореметување на организмот поради нарушување на метаболизмот што ке ве донесе покасно до сигурна и сериозна болест, ако тоа го правите на подолго време. Многу треба да се внимава со тие работи.
Инаку ако имате стандардна смена не е проблем било која работа да ја работите.