Работа во Црна Гора

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
4000 е 10 дупло од 400.
Види сега , зависи кој како....јас на пример не би заминал за таква сума ни во Скопје да работам а не надвор од државава. Затоа си имам свој став и се придржувам на него, а мислењето е базирано на моите сваќања и останувам на тоа дека 400 евра се премалку за работа вон државава.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
4000 е 10 дупло од 400.
Види сега , зависи кој како....јас на пример не би заминал за таква сума ни во Скопје да работам а не надвор од државава. Затоа си имам свој став и се придржувам на него, а мислењето е базирано на моите сваќања и останувам на тоа дека 400 евра се премалку за работа вон државава.
Ти го разбирам ставот, само поентата ми е го знам и хип хоп на што циљаше, затоа му реков како стојат работите.
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD and The_Mayor

Enduu

Староседелец
4 септември 2012
23
7
603
24
Јас летово бев во ЦрнаГора на одмор и можам да ти кажам дека по плажите имаш работа колку сакаш (зборувам за летната сезона). Ти го гарантирам тоа затоа што таму видовме еден Македонец од Виница, кој работи како продавач на кластови, кукуруз, не знам како е литературно, по плажите. Работи за една фирма и рече дека дневната плата му е од 30 до 60 евра, а некогаш и над 60. Така да ако продаваш цел месец, ќе си земеш 1800 евра, или во најлош случај 900 евра. Да не зборувам ако работиш цела летна сезона од Мај до Септември. Инаку, Македонецов кажа дека работа има и преку зима, не знам што работел, ама бил 2 години таму..
 

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
104
68
28
Скопје
Јас летово бев во ЦрнаГора на одмор и можам да ти кажам дека по плажите имаш работа колку сакаш (зборувам за летната сезона). Ти го гарантирам тоа затоа што таму видовме еден Македонец од Виница, кој работи како продавач на кластови, кукуруз, не знам како е литературно, по плажите. Работи за една фирма и рече дека дневната плата му е од 30 до 60 евра, а некогаш и над 60. Така да ако продаваш цел месец, ќе си земеш 1800 евра, или во најлош случај 900 евра. Да не зборувам ако работиш цела летна сезона од Мај до Септември. Инаку, Македонецов кажа дека работа има и преку зима, не знам што работел, ама бил 2 години таму..
И во Грција има многу Срби и Македонци, продаваат по плажите сладолед, сокови, минерална вода.. и месечната плата им е 1000-1500 евра. Јас мислам повеќе во Грција ќе се исплати.. Наредното лето планирам да идам, од Јуни до крајот на Август. Незнам за агенции, ама во Прилеп има луѓе кои посредуваат сезонска работа преку лето во Грција, Црна Гора, Хрватска, Бугарија, Турција..
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
Ме интересира дали некој од вас има работно искуство во Црна Гора, како плаќаат и што документи треба, затоа што сакам да идам да работам таму.
Ме интересира конкретно за работа како шанкер, собар, liftboy или за некоја друга физичка работа. И дали знаете некоја фирма која посредува за работа таму.

Благодарам.. :)
документи не ти треба ништо повеќе од мк пасош за почеток...кога стигаш таму си пријавуваш боравак и се водиш како турист и апсолутно никој не те задева..со сигурност...имаш право три месеца на престој,после правиш излез и влез ,можеш тоа и во 1ден да го средиш,само ја минеш хрватска граница(дека е најблиску)..
е сега плаќањето,зависи каков газда ќе ти се погоди,обично сите се знаат во цг меѓусебно... во Будва имаат најмногу проблеми дефинитвно околу плаќањето најверојатно затоа што таму има најмногу туристи... јас имав проблем со еден газда од цг така и фино лепо си го пријавив,како попче си ги изброја парите пред полицијата....секако ова не значи дека секој ќе го направи тоа...мислам дека мн подобра опција ти се сите останати градови во цг освен будва... таму е најлошо..останатите се океј.... си плаќаат редовно и гајле немаш... македонците се најмногу прифатени во ЦГ!