Работа во Црна Гора

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Ме интересира дали некој од вас има работно искуство во Црна Гора, како плаќаат и што документи треба, затоа што сакам да идам да работам таму.​
Ме интересира конкретно за работа како шанкер, собар, liftboy или за некоја друга физичка работа. И дали знаете некоја фирма која посредува за работа таму.​
Благодарам.. :)
 
  • Like
Реакции: Harrabed

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Јас можам као набљудувач да ти произнесам некои информации. Од некои луѓе иам чуено дека газдите не биле коректни во исплаѓањето, затоа ако зимаш нешо, зимај од проверени агенции. Друго што можам да ти кажам е дека таму важи правилото што јужние то тужније. Значи ако по приморјето тргнеш од Улцињ накај Херцег нови, износот на исплатата е поголем. Но не мора да значи ако во улцињ имаш понуда дека и во Котор ќе наидеш. Ова лето во Котор забележав неколцина што работеа по шанкери/келнери и пица мајстори. Значи мислам повеќе тука барај си ја среќата. Правев муабет сон неколку, ми рекоа дека се исплати ако рецимо земеш делиш со некој кирија. Сам, тешко ќе ти оди. минимум 4ца. Износот ти е од од 300ки нагоре.
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,621
1,123
Има една за вработување агенција кај католичка таму негде по улучките, се вика thinkwalker мислам дека, баш з аработа у Црна гора ;) еден мој другар до лани работеше у Сплендид шо е најдобар хотел у Црна Гора а може и пошироко плата 400 евра плус типс ако си келнер, платено смештај, јадење и пиење од хотелот, топ му беше, али годинава неможеше да отиде пошо му извадија некои муабети, дека напраил некоја грешка со парите лани шо ти ја знам ја, и отиде пак кај анс у оваа агенцијава и му најдоа работа у Котор и уште си е таму, ме викаше и мене ама некако не ми се идеше цело лето таму, он си е уште таму и ќе проба и да остане во текот на цела година пошо нели тука е тапа за работа ;)
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Слабо пари Црна Гора...платите се приближни на нашиве, ако сакаш печалба да направиш ваѓај бг пасош и бегај што погоре то подобро.
Објасни од каде ова инфо за платитте дека се скоро исти ко кај нас? Знаш ли колку им е минималец?
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Има една за вработување агенција кај католичка таму негде по улучките, се вика thinkwalker мислам дека, баш з аработа у Црна гора ;) еден мој другар до лани работеше у Сплендид шо е најдобар хотел у Црна Гора а може и пошироко плата 400 евра плус типс ако си келнер, платено смештај, јадење и пиење од хотелот, топ му беше, али годинава неможеше да отиде пошо му извадија некои муабети, дека напраил некоја грешка со парите лани шо ти ја знам ја, и отиде пак кај анс у оваа агенцијава и му најдоа работа у Котор и уште си е таму, ме викаше и мене ама некако не ми се идеше цело лето таму, он си е уште таму и ќе проба и да остане во текот на цела година пошо нели тука е тапа за работа ;)
Извини вака може да прашаш за точната адреса. :D
Слабо пари Црна Гора...платите се приближни на нашиве, ако сакаш печалба да направиш ваѓај бг пасош и бегај што погоре то подобро.
Не ми е до парите, до државата е што не ми се останува тука, па да избегам на кратко. :)
 

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,621
1,123
Извини вака може да прашаш за точната адреса. :D
ќе ти објаснам кај е :D Уличката на католичка што води накај универзална, е таму е од лева страна со црвен знак, нема да го утнеш, у куќа е ;)
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
ќе ти објаснам кај е :D Уличката на католичка што води накај универзална, е таму е од лева страна со црвен знак, нема да го утнеш, у куќа е ;)
Меморирано во глава, во понеделник во акција. ;)
 
  • Like
Реакции: Trouble

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Објасни од каде ова инфо за платитте дека се скоро исти ко кај нас? Знаш ли колку им е минималец?
па ете кажувате дека е 300-400 евра....а сигурен сум дека не се како во Швајцарија. Така да ако е за кеш правење само од Швајцарија нагоре.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Само разликата во швајцарија да стекнеш работна дозвола ти треба или да имаш човек од таму или добри 4 месеца престој.
Втора работа 400 евра е дупло од 200. Сепак голема разлика.
 
  • Like
Реакции: JaMi and Hip.Hop_MKD