Пудра за лице

Tantara

Староседелец
31 октомври 2013
456
694
1,103
61%2B9zFtSKpL._SY355_.jpg

моментално оваа
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Да прашам. Дали некоја ги има користено или ги користи пудрите на Фармаси козметиката? Колку чини и дали ги прикрива целосно акните?
Која пудра се препорачува за сува кожа?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Највеќе досега ми се погодила една од најевтините пудри, а тоа е течната на Алверде од ДМ, која ја земав некаде 300-400 денари, што е џабе во споредба со Римел, Буржуа, Диор, итн, кои биле скоро никакви.
Хелти Микс на Буржуа ми беше океј едно време, но премногу не ѝ дава на кожата да дише, па ја баталив.

Највеќе спасот си го најдов во обична, евтина BB крема од Балеа, комбинирана со подлога од Есенс од зелена глина (зелено е и пакувањето) за намалување црвенило. Така, ем не делува дека се имам извајано, а имам фина покривност и супер сјај на кожата. Имам и BB крема на Нивеа која за нијанса повеќе ми се допаѓа ради покривноста и мирисот, но истата е доста темна, па ја користев само летово, измешана со малку светла пудра.
Да имам чисто лице, никогаш не би ставила ништо повеќе од крема со заштитен фактор и малку ВВ.