Простувањето не го менува минатото, но и дава шанса на иднината

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Порано велев дека ако некој ме повреди никогаш нема да му простам..но,тоа мислење ми се смени уште првиот пат кога бев повредена од личност што ми значи!Тоа кажува се..би простила и уште милион пати,ако сметам дека вреди,но тоа не значи дека ќе заборавам лесно!Човечки е да се простува на крај на краиштата!
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Сепак зависи од ситуација што треба може да се прости а што не , а зависи и до човекот. Ако простиш не значи дека и ќе заборавиш , значи дека го затвораш тоа поглавие и продолжуваш понатаму. 98% имам простено од сите можни ситуации во кои ми згрешиле , не го оправдувам тоа што го направиле за да ме повредат,али животот продолжува неможам да се држам за лоши и стари спомени. Не стојам зад фактот дека ако еднаш некој те повредил ќе те повреди пак .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aleksis

Licno taa

Староседелец
28 јануари 2013
59
50
1,028
Доколку покажеш разбирање и простиш не треба да памтиш, треба и да заборавиш зошто во стварност ти само на збор си простил.
Има личности кои едноставно незаслужуваат да живеата не пак да му прстиш. Да простиш ДА, и личноста која бара пошка стварно се покаеи повеќе не ја повтори - во ред. Сите грешиме.
Но доколку еднаш се прости
Да простиш еднаш-тоа е грешка на тој што ја изневерил твојата доверба, но ако простиш втор пат-тоа е твоја грешка.;)
Да прашам што ако и трет пат простиш? Глуп си? Се факаш за личноста како давеник за сламка! Мислиш дека некој го заслужува тоа да му се простува во недоглед? Способен си да бидеш понижен, да бидеш килим и некој постојано да те гази? И згора на се некој таков да ти рече дека те сака. :banghead
Прости му Господене знае што збори, не е во моја моќ повеќе да простувам
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Licno taa

Те цитирам:

"Доколку покажеш разбирање и простиш не треба да памтиш, треба и да заборавиш зошто во стварност ти само на збор си простил."

А дали е можно да заборавиш?
 

Licno taa

Староседелец
28 јануари 2013
59
50
1,028
Licno taa

Те цитирам:

"Доколку покажеш разбирање и простиш не треба да памтиш, треба и да заборавиш зошто во стварност ти само на збор си простил."

А дали е можно да заборавиш?

Секако, Само зависи колку те повредиле.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Секако, Само зависи колку те повредиле.
Колку и да се трудиш да заборавиш не е можно.
Подсвеста се знае,без разлика што свеста заборавила провизорно.
Посебно лични повреди или навреди(без разлика на тежината)
 

Licno taa

Староседелец
28 јануари 2013
59
50
1,028
Колку и да се трудиш да заборавиш не е можно.
Подсвеста се знае,без разлика што свеста заборавила провизорно.
Посебно лични повреди или навреди(без разлика на тежината)

Подсвеста ние сами ја храниме. Доколку нон-стоп во мислите се навраќаш на тој немил настан и како да гледаш реприза од некој филм, нема да заоборавиш.
Треба да се потрудиш сварно да заборавиш-во тоа е доблеста на простувањето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Подсвеста ние сами ја храниме. Доколку нон-стоп во мислите се навраќаш на тој немил настан и како да гледаш реприза од некој филм, нема да заоборавиш.
Треба да се потрудиш сварно да заборавиш-во тоа е доблеста на простувањето.
Подсвеста не заборава.
Дали ја храниме или не,таа се памти.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Кога се простува,се простува баш ради себе.
Прочистување на мислите и отварање капацитет за она што секако кога тогаш пак ке следува.
Ако се прости немора да значи дека ке се заборави,но вреди да се проба.
Некогаш дури и по повеке пати.Но не секогаш.
Кога некому ке му се прости по којзнае кој пат и се одреди една гранца за доста,тогаш најверојатно за свое добро е колку што е можно побрзо да се заборави.
Но не секогаш,скоро никогаш не успева.
Но времето носи се,сакале ние или не.
Да,простувањето би требало да и даде шанса на иднината,но каква иднина тоа времето ке покаже.