1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Проблеми со нос

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од MissChievous, 11 јануари 2015.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Со топол чај. Јас кога сум настинат чај пијам. :)
   
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Па пробај со тоа јас што пробав, односно со морска вода. Во аптека мали пластични шишенца се 8 денари. Едно до две на ден ти се доволни, чисто за да си ги прочистиш синусите и носот.
   
 3. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,191
  Допаѓања:
  2,262
  да заборавив за таа вода баш и имам дома сега ќе пробам само да не почне повеќе да ми тече носот, рани ми станаа па дури и оково почна да ми солзи :/
  @Altaïr еве и сега пијам чај ама топлото повеќе тера да тече носот, а со носот и окото ми солзи и ништо не гледам ама па бар малку грлото ми се смири од чаевите
   
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Во моментот кога ќе ставиш, најверојатно ќе ти протече повеќе носот, но таа вода служи за прочистување. Штом ти тече, значи нешто има во носот што ти поттикнува и што треба да се прочисти. Капни си капка-две во секоја ноздра лежејќи, почекај пола минута да постои во синусите, потоа исправи се и почекај уште неколку минути пред да го издуваш носот, а потоа намачкај си го таму каде што имаш рани, со кантарион или мелем, или било што и да имаш што помага за рани.
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 5. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Не треба да го спречуваш носот да тече. Штом тече тоа значи дека во него или органите поврзани со него, има нешто што треба да се исфрли. Течењето на носот како и кашлањето и кивањето се начини кои респираторните органи ги провоцираат за да се чистат и не треба да се спречуваат.
  За да го убрзаш процесот на чистење пробај да го зголемиш имунитетот на природен начин.

  Сега видов дека ти советувале морска вода, мислам дека е одличен избор
   
  #25 malo, 17 јануари 2015
  Последна промена од модератор: 17 јануари 2015
  На Mnogo Bitno и escape им се допаѓа ова.
 6. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,191
  Допаѓања:
  2,262
  да да земав морска вода и добро е но има уште многу да се чисти
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 7. belabelina

  belabelina Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 ноември 2014
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  25
  Јaс oд септември дo јуни нoн стoп бев нaстинaтa нoсoт нoн стoп ми течеше и нa крaј пoчнaв дa не мoжaм дa дишам.Oтидoв нa aлергoлoг и ми нaјдoa нa свa и свaштa дека сум алергична. Ми дaдoa флексoнaзе ми пoмoгнa и oд тoгaш пoреткo нaстинувaм a и сегa ми е исто зoштo немам применo никaкoв a флексoнaзе не ми гo дaвaт пoвеќе ми дaвaт еден друг нa привaтнo се купува а ти нaјдoбрo е дa oтидеш нa aлергoлoг не земaј ништо нa свoјa рaкa мoже да имa пoгoлеми штети. Јaс за малку не дoбив aсмa
   
 8. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,191
  Допаѓања:
  2,262
  Јас пак имам проблеми со носот и едното око :( Ама овој пат ни капки, ни солена т.е морска вода ни чаеви, ни кафетин колд не ми помага ми ја истроши цела сила носов, легнам се затнува, седнам пак се затнува само кога стојам права или се движам е ок ама не можам цел ден да се движам или стојам права. Па покрај сето тоа и кивам и уште толку солзи окото. Како тепана сум во очиве едново добро е, ама другото потечено црвено па уште и ме боли од што го тријам цел ден. :(
  Случајно да не знаете некој до сега не кажан лек за носов?
   
 9. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  И мене ме фатила некоја вироза, но одма си купив од аптека спреј за нос "оперил"(флексоназато и ринокото не ми делуваат), аспирин со витамин ц ама шумечи таблети за растварање и исто такви шумливи ама "кафетин колд" за настинка што се.
  Морска вода не ми помага ама баш ништо и затоа за да не се мачиш, купи си од аптека овие ствари и готово.
   
 10. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,191
  Допаѓања:
  2,262
  Епа јас од кога се памтам користам само оперил капки за нос само тие ми помагаа, ама денес абе просто не делуваат ставам саат време ќе е добро после пак се затнува, не ми се верува толку да ги уништиле. Исто така денес испив 3 пакетчиња кафетин колд и пак нема некоја промена дури сега уште полошо ми е, и витамин ц пиев и само парацетамол не ми помага плус испив околу 2 литри чај за цел ден и освен што одам на секои 5 минути до веце немам некои други промени од чајот. :/ А плус и си го раскрварив носот внатре па дали и тоа смета сега не знам ама едвај чекам да поминат овие денови. Кај ме фати настинкава :/
   

Сподели: