Проблеми со нос | Црнобело Форум

Проблеми со нос

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,017
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
А како да се сопре носот да тече? Немам веќе сили да дувам :/

Па пробај со тоа јас што пробав, односно со морска вода. Во аптека мали пластични шишенца се 8 денари. Едно до две на ден ти се доволни, чисто за да си ги прочистиш синусите и носот.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,262
2,357
1,153
Skopje
www.facebook.com
Па пробај со тоа јас што пробав, односно со морска вода. Во аптека мали пластични шишенца се 8 денари. Едно до две на ден ти се доволни, чисто за да си ги прочистиш синусите и носот.
да заборавив за таа вода баш и имам дома сега ќе пробам само да не почне повеќе да ми тече носот, рани ми станаа па дури и оково почна да ми солзи :/
@Altaïr еве и сега пијам чај ама топлото повеќе тера да тече носот, а со носот и окото ми солзи и ништо не гледам ама па бар малку грлото ми се смири од чаевите
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,017
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
да заборавив за таа вода баш и имам дома сега ќе пробам само да не почне повеќе да ми тече носот, рани ми станаа па дури и оково почна да ми солзи :/
@Altaïr еве и сега пијам чај ама топлото повеќе тера да тече носот, а со носот и окото ми солзи и ништо не гледам ама па бар малку грлото ми се смири од чаевите

Во моментот кога ќе ставиш, најверојатно ќе ти протече повеќе носот, но таа вода служи за прочистување. Штом ти тече, значи нешто има во носот што ти поттикнува и што треба да се прочисти. Капни си капка-две во секоја ноздра лежејќи, почекај пола минута да постои во синусите, потоа исправи се и почекај уште неколку минути пред да го издуваш носот, а потоа намачкај си го таму каде што имаш рани, со кантарион или мелем, или било што и да имаш што помага за рани.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
А како да се сопре носот да тече? Немам веќе сили да дувам :/
Не треба да го спречуваш носот да тече. Штом тече тоа значи дека во него или органите поврзани со него, има нешто што треба да се исфрли. Течењето на носот како и кашлањето и кивањето се начини кои респираторните органи ги провоцираат за да се чистат и не треба да се спречуваат.
За да го убрзаш процесот на чистење пробај да го зголемиш имунитетот на природен начин.

Сега видов дека ти советувале морска вода, мислам дека е одличен избор
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno and escape

belabelina

Истакнат Член
6 ноември 2014
94
25
318
34
Oхрид
Јaс oд септември дo јуни нoн стoп бев нaстинaтa нoсoт нoн стoп ми течеше и нa крaј пoчнaв дa не мoжaм дa дишам.Oтидoв нa aлергoлoг и ми нaјдoa нa свa и свaштa дека сум алергична. Ми дaдoa флексoнaзе ми пoмoгнa и oд тoгaш пoреткo нaстинувaм a и сегa ми е исто зoштo немам применo никaкoв a флексoнaзе не ми гo дaвaт пoвеќе ми дaвaт еден друг нa привaтнo се купува а ти нaјдoбрo е дa oтидеш нa aлергoлoг не земaј ништо нa свoјa рaкa мoже да имa пoгoлеми штети. Јaс за малку не дoбив aсмa
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,262
2,357
1,153
Skopje
www.facebook.com
Јас пак имам проблеми со носот и едното око :( Ама овој пат ни капки, ни солена т.е морска вода ни чаеви, ни кафетин колд не ми помага ми ја истроши цела сила носов, легнам се затнува, седнам пак се затнува само кога стојам права или се движам е ок ама не можам цел ден да се движам или стојам права. Па покрај сето тоа и кивам и уште толку солзи окото. Како тепана сум во очиве едново добро е, ама другото потечено црвено па уште и ме боли од што го тријам цел ден. :(
Случајно да не знаете некој до сега не кажан лек за носов?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Јас пак имам проблеми со носот и едното око :( Ама овој пат ни капки, ни солена т.е морска вода ни чаеви, ни кафетин колд не ми помага ми ја истроши цела сила носов, легнам се затнува, седнам пак се затнува само кога стојам права или се движам е ок ама не можам цел ден да се движам или стојам права. Па покрај сето тоа и кивам и уште толку солзи окото. Како тепана сум во очиве едново добро е, ама другото потечено црвено па уште и ме боли од што го тријам цел ден. :(
Случајно да не знаете некој до сега не кажан лек за носов?
И мене ме фатила некоја вироза, но одма си купив од аптека спреј за нос "оперил"(флексоназато и ринокото не ми делуваат), аспирин со витамин ц ама шумечи таблети за растварање и исто такви шумливи ама "кафетин колд" за настинка што се.
Морска вода не ми помага ама баш ништо и затоа за да не се мачиш, купи си од аптека овие ствари и готово.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,262
2,357
1,153
Skopje
www.facebook.com
И мене ме фатила некоја вироза, но одма си купив од аптека спреј за нос "оперил"(флексоназато и ринокото не ми делуваат), аспирин со витамин ц ама шумечи таблети за растварање и исто такви шумливи ама "кафетин колд" за настинка што се.
Морска вода не ми помага ама баш ништо и затоа за да не се мачиш, купи си од аптека овие ствари и готово.
Епа јас од кога се памтам користам само оперил капки за нос само тие ми помагаа, ама денес абе просто не делуваат ставам саат време ќе е добро после пак се затнува, не ми се верува толку да ги уништиле. Исто така денес испив 3 пакетчиња кафетин колд и пак нема некоја промена дури сега уште полошо ми е, и витамин ц пиев и само парацетамол не ми помага плус испив околу 2 литри чај за цел ден и освен што одам на секои 5 минути до веце немам некои други промени од чајот. :/ А плус и си го раскрварив носот внатре па дали и тоа смета сега не знам ама едвај чекам да поминат овие денови. Кај ме фати настинкава :/