1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Проблеми со нос

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од MissChievous, 11 јануари 2015.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Не знам дали е до синусите, но веќе 2 дена ме "голицка" носот и поради тоа, постојано ми доаѓа да кивнам. Се почна со грлото пред недела дена, не ме болеше ниту пак кашлав, но постојано имав чувство како да ме голицка и гребе. Се препив чаеви (како и секогаш), конзумирав Fervex и Strepsils, зголемив внесување на витамини, како преку апчиња, така и преку внесување на поголема количина на овошје. Вчера и денес речиси и да немам никаков проблем со грлото, но затоа пак сега имам со носот. Кивам преку 20 пати на ден, а добивам нагон за кивање на секои 2-3 минути. Се убив од дување на носот, мислам дека очите ќе ми испаднат. Си направив комбинација од вода со сол и бикарбона за прочистување на носот и помага моментално само.

  Има некој идеја како можам да го средам проблемов? Ај што веќе ми е преку глава од ова, него не можам на работа да бидам целата разлигавена и вцрвенета... Не се осеќам физички лошо, не сум настината, едноставно ме мачи "голицкањето" и преголемата секреција на носот.
   
 2. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Мене ми се случуваше многу пати ова да имам голицкање во грлото и правев некој чуден звук за да го "чешам"...
  Јас имам алергија на дерматофагоиди чинам се викаа и во поново време излезе дека сум на полен од трева.
  По кажувањето погоре ми делува на алергија.Јас шприцам некој спреј беконазе секои 12 саата.Претпоставувам немаш правено алерго тест?
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Немам правено до сега таков тест, а и немам приметено до сега никогаш дека сум реагирала на нешто. Не верувам, а и се надевам дека не е алергија. Нешто што ми паѓа на памет е тоа дека во последните месец дена започнав да седам секој ден во соба со пуштена клима (за топлење). Башка константно ми е ладно (поради недоволно топлење) и со саати секој ден се тресам од студ. Ама па од друга страна не се осеќам болно, освен ако Fervex-от ја завршил својата работа.

  Едит: спрејот се вика Беконазе, така да го барам во аптека?
   
 4. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Поим неам ама зашто и да не си сигурна...алерготест е многу едноставна и ефтина работа.Сеа муабетот со климата ако испадне евентуално дека ти го суши воздухот па со тоа има некаква поврзаност...
  Еве линк читни па може ќе се пронајдеш (неќам да запињам дека имаш алергија ама можно е)
  http://pletenje.mk/3753/familija/ova-se-sigurni-znaci-deka-vaseto-dete-ima-alergija
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 5. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Мислам дека е алергија, симптомите совршено одговараат. Можно е да е клима уредот бидејки од него излегува насобраната прашина, а не е непознато дека внатре во нив может да се развиваат бактерии. Препорачувам добро чистење на клима уредот или замена со некое друго грејно тело.
  Некои алергии можат да се појават подоцна во животот. Такви алергии се алергијата на прашина (што мислам дека ја имаш), алергијата на полен, алергијата на освежувачи за простории, алергијата на никел итн.
   
  На JaMi и MissChievous им се допаѓа ова.
 6. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  @MissChievous спрејот ми го има дадено специјалист и не знам баш дали иде без рецепта и дали смееш да го примаш на своја рака иначе се вика Flixonase
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 7. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Овавезно рецепт.
   
 8. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Јас имам алергија на полен и секоја година примам Flixsonase и многу ми помага. Ако имаш алергија, веројатно овој ќе ти го препишат.
   
 9. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Во зима не верувам дека има полен ама претпоставувам го препишуваат како во мојот случај за домашна прашина
   
 10. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Мислев во пролет и на почетокот на летото.
   

Сподели: