Проблеми со нос

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не знам дали е до синусите, но веќе 2 дена ме "голицка" носот и поради тоа, постојано ми доаѓа да кивнам. Се почна со грлото пред недела дена, не ме болеше ниту пак кашлав, но постојано имав чувство како да ме голицка и гребе. Се препив чаеви (како и секогаш), конзумирав Fervex и Strepsils, зголемив внесување на витамини, како преку апчиња, така и преку внесување на поголема количина на овошје. Вчера и денес речиси и да немам никаков проблем со грлото, но затоа пак сега имам со носот. Кивам преку 20 пати на ден, а добивам нагон за кивање на секои 2-3 минути. Се убив од дување на носот, мислам дека очите ќе ми испаднат. Си направив комбинација од вода со сол и бикарбона за прочистување на носот и помага моментално само.

Има некој идеја како можам да го средам проблемов? Ај што веќе ми е преку глава од ова, него не можам на работа да бидам целата разлигавена и вцрвенета... Не се осеќам физички лошо, не сум настината, едноставно ме мачи "голицкањето" и преголемата секреција на носот.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Мене ми се случуваше многу пати ова да имам голицкање во грлото и правев некој чуден звук за да го "чешам"...
Јас имам алергија на дерматофагоиди чинам се викаа и во поново време излезе дека сум на полен од трева.
По кажувањето погоре ми делува на алергија.Јас шприцам некој спреј беконазе секои 12 саата.Претпоставувам немаш правено алерго тест?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Мене ми се случуваше многу пати ова да имам голицкање во грлото и правев некој чуден звук за да го "чешам"...
Јас имам алергија на дерматофагоиди чинам се викаа и во поново време излезе дека сум на полен од трева.
По кажувањето погоре ми делува на алергија.Јас шприцам некој спреј беконазе секои 12 саата.Претпоставувам немаш правено алерго тест?

Немам правено до сега таков тест, а и немам приметено до сега никогаш дека сум реагирала на нешто. Не верувам, а и се надевам дека не е алергија. Нешто што ми паѓа на памет е тоа дека во последните месец дена започнав да седам секој ден во соба со пуштена клима (за топлење). Башка константно ми е ладно (поради недоволно топлење) и со саати секој ден се тресам од студ. Ама па од друга страна не се осеќам болно, освен ако Fervex-от ја завршил својата работа.

Едит: спрејот се вика Беконазе, така да го барам во аптека?
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Немам правено до сега таков тест, а и немам приметено до сега никогаш дека сум реагирала на нешто. Не верувам, а и се надевам дека не е алергија. Нешто што ми паѓа на памет е тоа дека во последните месец дена започнав да седам секој ден во соба со пуштена клима (за топлење). Башка константно ми е ладно (поради недоволно топлење) и со саати секој ден се тресам од студ. Ама па од друга страна не се осеќам болно, освен ако Fervex-от ја завршил својата работа.
Поим неам ама зашто и да не си сигурна...алерготест е многу едноставна и ефтина работа.Сеа муабетот со климата ако испадне евентуално дека ти го суши воздухот па со тоа има некаква поврзаност...
Еве линк читни па може ќе се пронајдеш (неќам да запињам дека имаш алергија ама можно е)
http://pletenje.mk/3753/familija/ova-se-sigurni-znaci-deka-vaseto-dete-ima-alergija
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Не знам дали е до синусите, но веќе 2 дена ме "голицка" носот и поради тоа, постојано ми доаѓа да кивнам. Се почна со грлото пред недела дена, не ме болеше ниту пак кашлав, но постојано имав чувство како да ме голицка и гребе. Се препив чаеви (како и секогаш), конзумирав Fervex и Strepsils, зголемив внесување на витамини, како преку апчиња, така и преку внесување на поголема количина на овошје. Вчера и денес речиси и да немам никаков проблем со грлото, но затоа пак сега имам со носот. Кивам преку 20 пати на ден, а добивам нагон за кивање на секои 2-3 минути. Се убив од дување на носот, мислам дека очите ќе ми испаднат. Си направив комбинација од вода со сол и бикарбона за прочистување на носот и помага моментално само.

Има некој идеја како можам да го средам проблемов? Ај што веќе ми е преку глава од ова, него не можам на работа да бидам целата разлигавена и вцрвенета... Не се осеќам физички лошо, не сум настината, едноставно ме мачи "голицкањето" и преголемата секреција на носот.
Мислам дека е алергија, симптомите совршено одговараат. Можно е да е клима уредот бидејки од него излегува насобраната прашина, а не е непознато дека внатре во нив может да се развиваат бактерии. Препорачувам добро чистење на клима уредот или замена со некое друго грејно тело.
Некои алергии можат да се појават подоцна во животот. Такви алергии се алергијата на прашина (што мислам дека ја имаш), алергијата на полен, алергијата на освежувачи за простории, алергијата на никел итн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and MissChievous

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
@MissChievous спрејот ми го има дадено специјалист и не знам баш дали иде без рецепта и дали смееш да го примаш на своја рака иначе се вика Flixonase
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Јас имам алергија на полен и секоја година примам Flixsonase и многу ми помага. Ако имаш алергија, веројатно овој ќе ти го препишат.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Јас имам алергија на полен и секоја година примам Flixsonase и многу ми помага. Ако имаш алергија, веројатно овој ќе ти го препишат.
Во зима не верувам дека има полен ама претпоставувам го препишуваат како во мојот случај за домашна прашина