Препорака за компјутери/преносни комјутери и друго

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Во оваа тема може да си препорачуваме компјутери/преносни компјутери/таблети и компјутерска опрема.
Мене ми треба препорака за добар таблет. Ако може некој побрзо да ми одговори.
 

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
•CPU Intel® Core™ i3-540 Processor
(4M Cache, 3.06GHz)
•MB Intel® H55 Express Chipset
•RAM 4GB DDR3 1333MHz
•HDD 500GB SATA2
•VGA ATI Aspire HD 5450 1GB

вреди ли оваа конф. бар овие новиве игри дали би се играле ?
 

Pterodactyl

Нов член
18 февруари 2012
10
5
3
•CPU Intel® Core™ i3-540 Processor
(4M Cache, 3.06GHz)
•MB Intel® H55 Express Chipset
•RAM 4GB DDR3 1333MHz
•HDD 500GB SATA2
•VGA ATI Aspire HD 5450 1GB

вреди ли оваа конф. бар овие новиве игри дали би се играле ?
Најдобро да присобериш пари и да ја земиш ова конфигурација.. матичната да биди со Chipset P67 или Z68 i Socket 1155
CPU Core i3-2100 3.1GHz или CPU Core i5-2500 Quad 3.3GHz

MB Gigabyte Z68XP-UD3P LGA1155 DDR3 2133MHz SATA3 USB3.0 Ultra Durable3 или

MB MSI INTELP67 (B3) 3 P67 LGA1155 DDR3 1600MHz

4GB DDR3 1600Mhz Kingston CL9 Hyper X Genesis

Sapphire ATI PCX HD 6850 1GB GDDR5 или

Gigabyte PCX GeForce GTX550Ti 1GB DDR5

CM Silent Pro M 600W

CM-Chassic Elite 430
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
тоа би чинело 26-27.000 минимум,,многу ми е пари ,да имав некоја работа лесно ке беше,,,затоа ја гледам на поефтино ..него некој да каже нешто за погорната конф. што како
 

Pterodactyl

Нов член
18 февруари 2012
10
5
3
тоа би чинело 26-27.000 минимум,,многу ми е пари ,да имав некоја работа лесно ке беше,,,затоа ја гледам на поефтино ..него некој да каже нешто за погорната конф. што како
Тогаш ако сакаш да поминиш со поевтино таја конфигурација ти што ја имаш напраено е добра за игри нема да ти прај проблем само во иднина ке си приклајш RAM и нема да имаш проблеми. Само почекај за HDD нека паднат малку цените пошто се дупло поскапени и не се исплакја сега да даваш пари за HDD.
 

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
тоа и ја мислев... графичката е солидна ,ја имам тестирано ,само незнам колку е разликата во процесорот бидејки е од првата генерација i3....а рамот е најмал проблем ,барем тоа е ефтино :D ке ги фати ли овие игри као Батлфилд 3 ,Нид фор спид оваа новава или /?