Премиер Лига | FA Premier League (2013-14)

Кој тим ќе биде прв во ПЛ?

  • Манчестер Сити

    Гласови: 0 0.0%
  • Евертон

    Гласови: 0 0.0%
  • Вест Бромвич Албион

    Гласови: 0 0.0%
  • Свонси

    Гласови: 0 0.0%
  • Вест Хем Јунајтед

    Гласови: 0 0.0%
  • Норвич Сити

    Гласови: 0 0.0%
  • Фулам

    Гласови: 0 0.0%
  • Стоук Сити

    Гласови: 0 0.0%
  • Саутемптон

    Гласови: 0 0.0%
  • Некој друг клуб (ќе наведам во коментар)

    Гласови: 0 0.0%

  • Вкупно гласале
    22

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Дајверпул поново јаше. Или беше LiverPoo.|-( Победа е победа само што два поклонети пенали ради симулирање и црвен картон ради тоа и не се некоја причина за радување...
Челзи се губи, Тотенхем катастрофа, Арсенал шизофренично, М.Сити чуден, Евертон нема клупа, М.Јунајтед за жалење...
Само третиот пенал беше грешка другите два чисти си беа. Кој им е крив на Манчестер што играа лошо. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Само третиот пенал беше грешка другите два чисти си беа. Кој им е крив на Манчестер што играа лошо. :)

Два дајва беа, Јунајтед е слаб тоа е јасно, само што LiverPoo се претвора во дајверско дувло, not the club i liked once. Суарез е несомнено еден од најдобрите 10 играчи во светот во моментот и во животна форма но истовремено е и евтина мивка, еквивалент на камењарка од зад МТВ а и Стариџ не е нешто поарен...
Чудно е што истиов судија минатата сезона судеше во корист на М.Ј. против LiverPoo кога досуди непостоечки пенал и црвен... obviously he`s pimped by others now.:cool:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не знам зошто ама мене премиер лигата сезонава ми е најинтересна и најизедначена. Арсенал, Челзи, Сити, Ливерпул...сите се на малку разлика. Ама генерално ме разочара фактот што сезонава судиите ги решаваат утакмиците. На крај ќе падне некоја тепачка ко порано коа играа Анри, Пирес, Љунгберг и остала багра против Ван Нистелрој, Сколс, Гигс, Бекам итн.

Општо, не само за лигава, падот на квалитетот на фудбалот е последица на огромните трансфери. Се претера веќе. Не се знае ни кој каде јаде, ни кој каде спие. И не може никој да ме убеди дека играч може да вреди 100 милиони евра. Заедно, 10те најплатени играчи во светот може комотно да изградат воена база само од своите редовни плати и да живеат од бонусите кои ги добиваат. Претерано е веќе. Играчите станаа конкуренти за оскари, последните 10 години златна топка земаат само напаѓачи (ко други играчи да немаат никаква улога), играта стана ептен безвредна (ко што пред некој ден изјави еден од раководството на Баерн „Овие играчи подаваат на гол линијата“) и се изгуби жестокоста, судиите почнаа да си ги отплаќаат грешките после неколку сезони оштетувајќи ги клубовите... ЛШ почнаа да се местат резултати, тимови и играчи да се казнуваат за безврска (последново со Ањелка е ептен свежо)... Уште малку не би се чудел УЕФА да извадат прирачник за славење голови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Најјако е што сеуште нема профенионални судии, на сите судењето им е втора работа има цајкани, професори, инженери на кои им е споредна работа судењето. И така се очекува на играчи кои вртат десетици милиони да им суди лик кој зема дневница, хонорар...што е само пат кој води кон корупција.
Одолговлекување на техничките помагала е исто сомнително. За оваа камерата за гол линија шо е се дрви којзнае колку време, тек сега воведоа. Капак беше Лампард и голот против Германија кога не признаа гол на топка 2 метри внатре.

Техниката може да ги елиминира и офсајд грешките на судиите, а опцијата за гледање снимки би ги довела сомнителните пенал позиции до минимум. И онака риплеј денес се добива за неколку секунди.
Црвени картони за дајвови и суспензија од неколку меча би ги елиминирале ликовите како Бускетс, Суарез, Јанг и слични. (општо за секаде, Премиер лигата не е исклучок)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сеа и Баерн во ЛШ. Баш кутар е.

А што ако ова беше тактичко повлекување, дисепшн за Баерн да го потценат Јунајтед и да направат грешка?
Може Мојс го читал Сун Цу и знае шо прави?:zelen
Сепак некако жал ми паѓа, симпатичен лик ми е :(
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А што ако ова беше тактичко повлекување, дисепшн за Баерн да го потценат Јунајтед и да направат грешка?
Може Мојс го читал Сун Цу и знае шо прави?:zelen
Сепак некако жал ми паѓа, симпатичен лик ми е :(
Ам може. Изненадување. „Најдлабоките тајни на Д. Мојс“ :D
Искрено сакав со Борусија да играат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ам може. Изненадување. „Најдлабоките тајни на Д. Мојс“ :D
Искрено сакав со Борусија да играат.

Тоа ќе беше поизедначено, Борусија не ветува изгледа премногу сезонава барем како шо видов на лајвскор, разлика меѓу прв и втор во немачка лига беше 30-тина бода. How exciting that competition must be :rofl
А шо се дешава со Арсенал , повторно пролетно лудило?!:^) Дури и екс-клубот на Мојс им се приближува...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence