Прашања и помош околу мобилни телефони

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Ако си за купување јас би ти препорачал и подобри телефони. Како на пример некој со Андроид ОС. Имаш голем избор. Бада оперативниот систем е сеуште мало дете. И нема многу опции и апликации како што имаат Андроид телефоните.
 

Maks

Староседелец
Знае ли некој пасворд на мемориска картица Micro SD од Nokia 5310 Express music? Значи не е ставано пасворд одкога е купен, а кога му ставав нов софтвер пред 1 недела после тоа ми побара пасс. Мемориската сега е заклучена и не е можно ни да се форматира по што и за тоа бара пасс. Инаку истата ја имам ставено пред тоа и на LG и др. тел. не ја подржуваа таа картица значи е само за Nokia.
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Да не ти е нешто заебана? Не може да е само за нокиа, таа картичка е универзална, пробај на друг телефон или ако имаш некој што има card reader пробај да ја отвориш, ако успееш направи back up на податоците и мавни и full format, после тоа треба да работи, ако не работи јбг, картичка од 4ГБ ти е околу 600
 

Maks

Староседелец
Да не ти е нешто заебана? Не може да е само за нокиа, таа картичка е универзална, пробај на друг телефон или ако имаш некој што има card reader пробај да ја отвориш, ако успееш направи back up на податоците и мавни и full format, после тоа треба да работи, ако не работи јбг, картичка од 4ГБ ти е околу 600
Значи се беше ок додека не надградив софтвер после тоа бараше пасворд. ја ставав на др. тел. не ја ни регистрира дека ја има ни пред тоа ни сега кога траже пасс. имам и јас card reader покажува дека нешто е поврзано со пц али не го покажува во My computer. П.с. На картичката пишува Nokia
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
А проба друга картичка да ставиш на телефонот? Таа нокиа картичка претходно ја проба на кард ридерот? Пошто тоа што го пишува на неа е зашто иде во фабричкото пакување за да не може да се препродава, технологијата на изработка е таа, како што јас знам нокиа како и сите останати телефони користат исти картички
 

Maks

Староседелец
А проба друга картичка да ставиш на телефонот? Таа нокиа картичка претходно ја проба на кард ридерот? Пошто тоа што го пишува на неа е зашто иде во фабричкото пакување за да не може да се препродава, технологијата на изработка е таа, како што јас знам нокиа како и сите останати телефони користат исти картички
Пред да бара пасс. не сум пробал немав Card reader. Да беше со телефонот комплет во пакувањето. Сигурно се исти само на нокиа модели ги прифаќа па ако некој знае некој пасс. нека каже да пробам ако биде ок ако не универзална :)
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Или е до картичката, пошто рече дека ништо не ја наоѓа или до софтверот што си го мењал, ја сепак мислам дека е до картичката, ај може ќе пише некој што се разбира а најбоље ти е да идеш до мобилара и да прашаш они најдобро ќе ти кажат
 

Maks

Староседелец
Или е до картичката, пошто рече дека ништо не ја наоѓа или до софтверот што си го мењал, ја сепак мислам дека е до картичката, ај може ќе пише некој што се разбира а најбоље ти е да идеш до мобилара и да прашаш они најдобро ќе ти кажат
Софтверот е од офисијалната страна на Нокиа.
Ке пробам и во мобилара ако не бидува нова. Не се којзнае колку скапи :)