1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Потреба за зборење за себе

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од diva orhideja, 8 февруари 2015.

 1. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  А како изгледа муабет во кој не се зборува за себе?
   
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Се сложувам со @Хоуп* , едноставно така фунцкионира и тоа е поентата на еден форум. Фејсбук и други социјални мрежи каде што (најчесто) луѓето не се анонимни е посебна приказна. На форум можеби има мислења кои се постирани чисто за да привлечат нечие внимание, но во глобала се што ќе кажеш во врска со тебе на крајот испаѓа дека не е во врска со вистинскиот тебе туку со никот кој го носиш. Во реален живот си Таа и Таа персона, а тука си Таа. Но, тоа не значи дека не си искрен.

  Понекогаш имаш потреба да си ги искуцаш твоите моментални мисли и да ги "пуштиш" во светот, без разлика дали некој ќе ги прочита или не. Понекогаш ќе налеташ на некое мислење, чисто случајно напишано од страна на некој кој сакал да си ги искаже моменталните мисли и токму така, ќе научиш нешто ново или ќе те мотивира да сториш нешто во животот. Сега, се разбира тоа не се случува со побанални мислења од типот на Што јадев, но мора да има и такви муабети како разонода.

  Лично, имам потреба да зборам за себе си на форум зошто на некој начин, форумот си го гледам како дневник (како што некој спомена погоре). Тука сум MissChievous и тука чувствувам слобода да споделам моментално мислење, да се задлабочам во дискусија, да раширам вест за некоја свирка во градот, итн. Понекогаш во реалниот живот едноставно ја немаш таа потреба да ги споделуваш сите тие работи со луѓето кои ги знаеш.
   
  На melpomena, Saladin, Licno taa и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448


  Би се сложил со сето тоа дека има врска со егото,фалење итн,но неможам да го оправдам фактот дека било како потреба за внимание.Еве едно образложение,например.
  Јас си купувам масарати и го ставам во мојата огромна јахта,и одам по светот на лично мое крстарење,кога ќе се вратам,седнувам на форумот ЦБ и решавам да го споделам со форумашите. И на крај излага дека ми требало внимание,дај молимте.внимание е потребно на осамени личности.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Да, така е кога станува збор за предмети. Но што кога ти треба помош? Поставуваш прашање или објаснуваш ситуација така што сакаш да привлечеш внимание кај членови кои би ти дале совет.
   
 5. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448

  Во овој случај барам помош,да скренуваш внимание,но се работи за лична потреба,не само внимание за осаменост!
   
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Мислам дека пишувањето за себе е некоја психолошка потреба поттикната од некој недостаток на нешто на кое не го знаеме одговорот.Овде на форумов знаеме какво внимание и каков "углед"ке добиеме ако си пишеме за себе,пр. ако кажам дека сум девица,ќе ме направите заостаната или гуска,или ќе мислите оваа сигурно е габор итд. ако пишам дека сум неверна тогаш сум к***а,олош идр.Значи не ќе да е до барање ваше внимание.
   
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Пишуваш за себе или за другите?
   
 8. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Демек овде на форумов само се суди и осудува?
   
 9. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Па за ова не ни има некој друг збор, имаш право тоа ќе си ако пишеш дека си неверна.
   
 10. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Зашто сега излегувате од темата,ако знаеш која е таа потреба што те тера да ни кажеш што правиш,купуваш,што мислиш,што имаш кажи го тоа,а луѓето стално ќе си судат по тоа што имаат во глава,како те перцепираат,без да размислат дали е тоа вистина или лага,еве и тоа од старт ме осуди демек јас мислам и бла бла...

  Не пишувам ништо за себе,прашањето беше кој е тој порив што не тера да се пофалиме или излажеме,да измислиме да бидеме повеќе можеби ценети на форумов,да се претставиме во туѓи очи поинакви,некакви, знаејќи дека што и да кажеме никој нема ни да го запамети ни да го пофали,ништо.Ако кажеш дека имаш нов телефон најнова марка,реакцијата на останатите ќе биде дека овој фрла прцки,ако пишеш дека немаш нов телефон туку некоја стара марка, тогаш кое е мислењето,види го овој гревче?Што и да кажеме ние свесно знаеме што рефлектираме,позитивни или негативни коментари, но пак си продолжуваме.....ај нека биде одговорот дека е само ради забава.

  Не барам дефинирање на особа која изневерува,или останатото што ќе го изнесе за себе туку прашањето е зошто сакаме да пишеме за себе....темите се отворени за тоа,човек да си се изјасни. Што се однесува за зборот к***а и неверство има и други објаснувања и зборови, но ти си премлад и неискусен да говориш за тоа.
   
  #30 diva orhideja, 9 февруари 2015
  Последна промена од модератор: 9 февруари 2015
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: