Постите ли?

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Mи кажаа наводно дека се намрсувал ѓеврекот за да се залепи сусамот и потоа тавата за печење се намрсувала, стварно не знам колку е тоа точно
Имаат масло.
Во тестото не се става масло, навистина, ама откако ќе се свари тестото, се става на плех и се потпекува - тогаш мора да е плехот прелиен со масло.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Имаат масло.
Во тестото не се става масло, навистина, ама откако ќе се свари тестото, се става на плех и се потпекува - тогаш мора да е плехот прелиен со масло.
Не мора да значи, мајка ми пошто пости има печено кифли со вода.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Мајка ти има печено дома, а во пекарите речиси(читај никогаш) не ги печат со вода.
Имам работено во пекара, знам.
Да, ги печат со масло најчесто, ама Охридскиот варен ѓеврек за кој и беше поставено првото прашање нема масло. Слободно јади го ако постиш ;)
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Постот не е само воздржување од јадење храна од животинско потекло..постот подразбира воздржување од се’ она што ни причинува задоволство (цигари, алкохол, секс, бакнежи, храна), постот бара смирение на душата - да не се караш, да не зборуваш лошо, да не пцуеш, да бидеш скромен и сл.
Во секој случај мислам дека е многу побитно да бидеш човек 365 дена во годината зашто не може да грешиш на секој чекор и да очекуваш постот да ти ги брише гревовите....Забегав малку...:)
Како и да е, не сум постела досега...почитувам пост и луѓе што постат со душа и тело и не се фалат околу тоа, а страшно ме нервираат новопечени верници (а познавам многу такви) на кои постот им е како помодарство демек сите постат па ајде и јас...
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
НЕ ! Увек мрсу... муда : )
Не шалу се посту увек само дн два пред најголеми празници, знае се кои су тија
Што има да посту , гладан ли да сам :p Според мене постење не е начин на исцелување и респект спрема Веру ( Циливили Трену )
Само чиста мисла и почит спрема друи те праи веран верник : ) Постење е демоде : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

LaBella

Нов член
31 март 2013
7
11
3
Од овој пост, постев само една недела.
Сепак, постењето не е ништо ако го правиш физички. Треба да биде и духовно. Всушност духовното според мене е поважно. Од храна можеш да се воздржиш, но лошите мисли се оние со кои луѓето потешко се справуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
За отварачот на темава и за сите оние што побрзаа да се пофалат дали и колку постеле:

Матеј 6:
16А кога постите, не бидете тажни како лицемерите; зашто си ги помрачуваат лицата, за да ги видат луѓето дека постат; вистина ви велам, ја имат својата награда.
17 А ти, кога постиш, помажи ја својата глава и измиј го своето лице,
18 за да не те видат луѓето дека постиш, но твојот Татко, Кој е во тајност; и твојот Татко, Кој гледа во тајност, ќе те награди јавно.”
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Coci8