Посета на гинеколог

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,737
1,153
  • Like
Реакции: Црвена

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
401
1,073
Eupen
Па имав доста добро искуство. Маж е гинекологот. Малку имав срам. Но сега е ок. Прв пат бев оти менструалните денови не поминуваа и после 12 дена. Ми рече дека од премногу стрес на работа се случува тоа. После го сменив оти некако гледаше набрзина да ме мавне и на моите прашања се смешкаше. Сега сум кај жена гинеколог и навистина е супер.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Државни гинеколози нема веќе,сите се приватни но имаат договор со фондот,така да ти си го бираш за матичен гинеколог.одиш кај него со здравствена картичка(електронската и старата книшка),Упат не ти треба,а ако има потреба за испитувања на пр.лабораторија,патофиза идр.гинеколот ти дава упат каде треба.Државна клиника -гинекологија и гинек.во чаир прегледуваат со упат од матичен гинеколог.Значи бараш гинеколог кој има склучено договор со фондот за осигурување.Систина,ремедика се приватни и ке ти наплатат 1оо %,кај нив не треба кничка.Несакам да рекламирам сега некој посебен гинеколог,но гледај да ти е блиску за одење,или кажи каде живееш па да ти препорачам некој во близина ако знам.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,500
14,412
1,683
во светот на бајките
Офтопик: ама двеве мислења ми личат на реклама.
Па и нека биде реклама,многу е битно да се најде добар гинеколог специјалист.
Јас бев кај Кокорманов сеа си одам кај Черепналкова и сум презадоволна од неа. (Не дека Кокорманов не е стручњак,но ете сакав да сменам малку,да се консултирам и со друг гинеколог)
 

Брида

Полноправен Член
9 февруари 2016
40
31
8
Два пати годишно... ПАП тест еднаш годишно... И за секоја невообичаена појава, консултација по телефон ... :)
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
739
127
1,053
26
За да видам преку крв дали сум бремена колку треба да платам? И освен преку крв како друго може??
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
739
127
1,053
26
Ми треба број од некој гинеколог ама да е женско