Породување

Anita Nikoloska

Староседелец
23 мај 2020
32
12
608
34
Здраво девојки. Како сте?
Дали некоја од вас е информирана дали после природно породување може со царски рез и дали после родено трето бебе ги подврзуваат јајцеводите?
Бидејќи гинекологот е на одмор не ми крева на телефон за да го прашам.
Благодарам однапред и имајте убав ден.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
За породување со царски после природен знам дека нема проблем, познавам примери.
А, подврзување јајцеводи е личен избор, дали на 0 или после 27 деца, сеедно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

Anita Nikoloska

Староседелец
23 мај 2020
32
12
608
34
Ете така по повеќе од една година да се вратам тука на форумов и на темава.
Дали е подобро втор пат да одам природно или царски?
 

kockakockica@

Истакнат Член
30 мај 2022
104
46
138
Ете така по повеќе од една година да се вратам тука на форумов и на темава.
Дали е подобро втор пат да одам природно или царски?
Како родилка сигурно знаеш дека не е секој начин на пороѓај музичка желба.
Кога ќе ти дојде време здравје боже за пораѓање, тогаш ќе си се консултираш со твојот гинеколог...овде да прашуваш е навистина смешна работа.
Извини што сум искрена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

Anita Nikoloska

Староседелец
23 мај 2020
32
12
608
34
Како родилка сигурно знаеш дека не е секој начин на пороѓај музичка желба.
Кога ќе ти дојде време здравје боже за пораѓање, тогаш ќе си се консултираш со твојот гинеколог...овде да прашуваш е навистина смешна работа.
Извини што сум искрена.
Не ми смета искреноста и јас сум таква ама тој ми велеше пак за вагинално ама јас сакам царски затоа прашувам акам повеќе мислења.
 

kockakockica@

Истакнат Член
30 мај 2022
104
46
138
Не ми смета искреноста и јас сум таква ама тој ми велеше пак за вагинално ама јас сакам царски затоа прашувам акам повеќе мислења.

Искрено, не сум поборник за царски, ептен ако поради оправдани причини мора да се пристапи со такво породување.
Јас карлично се пораѓав и Господ у гаќи го видов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

Anita Nikoloska

Староседелец
23 мај 2020
32
12
608
34
Добра вечер.
Како сте?
И еве по неколку месеци повторно да се огласам.
Синоќа околу 22 часот почнаа контракциите, околу 1 по полноќ стигнав во болница "Ре-Медика", ми ставија чепче по неколку минути отидов во тоалет(се прочистив).
Овој пат пораѓајот ми беше вагинален (природно породување) но искрено друг пат ако има такво нешто не одам природно подобро ми е со царски рез.
Денес, околу 13 часот после пладне на свет дојде женско бебе за кое сеуште немаме смислено име.
Пораѓајот и целата бременост ја водеше доктор Јован Ефремовски.

Поздрав и убава вечер на сите.
 

kockakockica@

Истакнат Член
30 мај 2022
104
46
138
Добра вечер.
Како сте?
И еве по неколку месеци повторно да се огласам.
Синоќа околу 22 часот почнаа контракциите, околу 1 по полноќ стигнав во болница "Ре-Медика", ми ставија чепче по неколку минути отидов во тоалет(се прочистив).
Овој пат пораѓајот ми беше вагинален (природно породување) но искрено друг пат ако има такво нешто не одам природно подобро ми е со царски рез.
Денес, околу 13 часот после пладне на свет дојде женско бебе за кое сеуште немаме смислено име.
Пораѓајот и целата бременост ја водеше доктор Јован Ефремовски.

Поздрав и убава вечер на сите.
Aj neka e zivo i zdravo novorodenceto.
Se e ova ubavo, no edno ne mi e jasno, dali pored radosnata vest sto ni ja spodeli, sakase da go izreklamiras doktorot ili cepceto za procistuvanje( nebiten nepotreben podatok).!?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska

Anita Nikoloska

Староседелец
23 мај 2020
32
12
608
34
Aj neka e zivo i zdravo novorodenceto.
Se e ova ubavo, no edno ne mi e jasno, dali pored radosnata vest sto ni ja spodeli, sakase da go izreklamiras doktorot ili cepceto za procistuvanje( nebiten nepotreben podatok).!?
Го напишав цел процес затоа што некои помлади па и постари од мене се плашат што и како ќе биди.
Не правам реклама и немам намера тоа да го правам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kockakockica@

kockakockica@

Истакнат Член
30 мај 2022
104
46
138
Го напишав цел процес затоа што некои помлади па и постари од мене се плашат што и како ќе биди.
Не правам реклама и немам намера тоа да го правам.
Masala, treto dete...bravo....za nepolni dve godini...alal neka ti e...slatki mali bomboncinja.
Kolku pari e sega vo remedika?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anita Nikoloska