Помош за проектни задачи/состави/писмени

Nadica365

Нов член
27 септември 2013
1
0
1
28
Дали ќе можи некој да ми напише неколку реченици на германски...на тема Jugeendliche und der Copmuter(или поточно кои делови ги има мојот компјутер,и што правам јас не него)...
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
25
вака..треба да напишам домашноа по социологија за културни различности ....еден пример да пишам ,а еве че ви дадам и примери од учебникот
1.северноамериканец и јужноамериканец зборат у сала долга 12 метри и јуќно американецот у се приближува на едниот а северниов му се отрга -демек различноста во културното детирмирано однесување
2. некој индијанци у канада за да спречат глад праеле неколку приоритети. Првин се хранеле мажите па после женмите ако има и децата ...а старците ако нема за ни ...сами се убивале у снег или ги убивал...
значи што сакам да кажам да ми дадете пример од некој такви културни различности....од разни народи разни такви навики и обичаи...мислам се разбавме...хвала лепо :S :)
 

Mistery :)

Истакнат Член
23 февруари 2013
145
188
143
вака..треба да напишам домашноа по социологија за културни различности ....еден пример да пишам ,а еве че ви дадам и примери од учебникот
1.северноамериканец и јужноамериканец зборат у сала долга 12 метри и јуќно американецот у се приближува на едниот а северниов му се отрга -демек различноста во културното детирмирано однесување
2. некој индијанци у канада за да спречат глад праеле неколку приоритети. Првин се хранеле мажите па после женмите ако има и децата ...а старците ако нема за ни ...сами се убивале у снег или ги убивал...
значи што сакам да кажам да ми дадете пример од некој такви културни различности....од разни народи разни такви навики и обичаи...мислам се разбавме...хвала лепо :S :)




Кај некое австралиско племе мајката го убива едното од близнаците, затоа што според нивните сфаќања само животните раѓаат повеќе младенчиња.


Вакви ли ти требаат?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marinium

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
25
Кај некое австралиско племе мајката го убива едното од близнаците, затоа што според нивните сфаќања само животните раѓаат повеќе младенчиња.


Вакви ли ти требаат?

да да вакви ..само што и твојов пример го имаше у книгата а не го цитирав ...ќе може уште некоје едно ми е доволно ..фала ..:)
 

Mistery :)

Истакнат Член
23 февруари 2013
145
188
143
да да вакви ..само што и твојов пример го имаше у книгата а не го цитирав ...ќе може уште некоје едно ми е доволно ..фала ..:)


Стар англиски обичај е невестата на денот на свадбата да носи нешто старо, нешто позајмено и нешто сино. Најчесто сина е подвезицата на невестата. Таа боја ја симболизира верноста.

Во Шпанија, за нова година во моментот кога часовникот ќе отчука полноќ, Шпанците јадат 12 зрна грозје, со што секое зрно претставува еден месец од годината. Зависно од вкусот на зрното, тој месец ќе им биде кисел или сладок.

И невестите и младоженците од хавајската традиција носат венци од цвеќе како физичка манифестација на нивната љубов еден кон друг, и за некои, носењето на еднакви цвеќиња го рефлектира обединувањето на две семејства во едно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marinium

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
25
Стар англиски обичај е невестата на денот на свадбата да носи нешто старо, нешто позајмено и нешто сино. Најчесто сина е подвезицата на невестата. Таа боја ја симболизира верноста.

Во Шпанија, за нова година во моментот кога часовникот ќе отчука полноќ, Шпанците јадат 12 зрна грозје, со што секое зрно претставува еден месец од годината. Зависно од вкусот на зрното, тој месец ќе им биде кисел или сладок.

И невестите и младоженците од хавајската традиција носат венци од цвеќе како физичка манифестација на нивната љубов еден кон друг, и за некои, носењето на еднакви цвеќиња го рефлектира обединувањето на две семејства во едно.

леле фала ти многу еј стварно ... :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mistery :)

longylegs1234

Нов член
13 октомври 2013
1
1
1
23
Ke moze li da mi pomognete za pismena rabota vo vrska so temite
1tema:jazikot e najgolemoto bogatstvo na eden narod
2tema:srekata e...
3tema:ubavinite na esenta
4tema:mojata nezaboravna letna avantura
izberete ja koja tema sakate
Fala odnapred :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: PulpFiction

PulpFiction

Нов член
14 октомври 2013
3
1
3
Ke moze li da mi pomognete za pismena rabota vo vrska so temite
1tema:jazikot e najgolemoto bogatstvo na eden narod
2tema:srekata e...
3tema:ubavinite na esenta
4tema:mojata nezaboravna letna avantura
izberete ja koja tema sakate
Fala odnapred :)


Hahahah interesno , i jas pravam utre pismena na istive temi :frantic;)
Amm sekako ke ti pomognam : ova go najdov na drug forum :
Есенски пејзаж
Есента...таа убава и неодолива приказна која кратко трае, се движи како филм кој убаво завршува... Ветрот си игра со лисјата свиреќи им мелодија, со кои тие пополека се спуштаат на подот на влажната земја. Небото некако како да е луто на есента.. Плаче, но ќе престане тие солзи да ги лее на земјата. Маглата си игра со сите... Плодовите кои цврсто зазреале се берат, а зимниците се прават во рацете на врвните мајстори. Есента тој краток филм...кој за некои е само обична приказна, за некои е приказна со мали и слатки тајни, кои некои нема да ги дозне никој. Тие тајни кои остануваат само во тебе, во тебе и во есента која нежно ќе ги чува..
Есента, моето омилено годишно време, повторно погледот ми побегна низ прозорецот. Но таа слика вејке долго време ја нема. Вејке долго време не се слуша ни детскта смеа предизвикана од многуте детски игри. Но ден пред тоа, тој попладневен есенски ден, секогаш ке го носам во мене. Го гледам дождот како паѓа од небото. Капките изгледаат како да се нечи солзи, кои несакаат да се пролеат од окото. Таму некаде, патеката покрај кејот, го добила својот нов килим од испаднатите лисја. А дрвата без лисја и без птици, изгледаат како најосамениот човек на светот. Луѓето вејке ги собрале сите овошки. Во доцните часови дува тивко ветре, кое си поигрува со оние кои се излезени, оние кои уживаат во есента.. Таа вечер врнеше дожд, погледнав во небото. Ги немаше звездите, кои навикнав да ги гледам секоја летна вечер.
Но таква е есента, таков е еден есенски пејсаж кој никогаш од моите секавајња нема да излезе
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Ако сака некој да ми напише нешто за Културен идентитет на македонси народ бија би му много захвалан.