1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Пекол/Рај

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Аркантос, 20 мај 2013.

 1. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Јас ќе горам во пеколот пошто имам огромни гревови направено, а за другите не знам :place
   
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Нема логика да постои
  Овај теорија дека постои пекол и рај е измислена од религију, ваљда христијанску, као демек кој не ги почитуе божји заповеди киде у пекол, а онија што ги почитуеф кидеф у рај, мало морген, муда маријанови, на к*р бумбари : )

  У едну македонску народну приказну рај е мноо убао претставен, људи седиф сфи у бело на траву како у парк у Скопје, едеф сфе и сфашта а највише помаранџе, сфи су насмеани и весели : )
   
  На Lena и Abraxas им се допаѓа ова.
 3. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  А што пишува во библијата?
   
 4. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,094
  Допаѓања:
  791
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Just Perfect

  Just Perfect Активен Член

  Зачленет на:
  3 април 2013
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  120
  не сум баш цврсто уверена дека постојат..најверојатно ние тоа сами сме си го увртиле во глава за полесно да ги преболуваме починатите..но после сето тоа се извртело и сме дошле до сознание дека како постојат добри така има и лоши души,хаха...
  ај да се вратам на темава... христијанството не учи дека постојат рај и пекол??
  Но добро..со оглед на модерниов свет сега..да би влегол во рајот треба да не лажеш,кога некој ќе те удри да му го свртиш и другиот образ(не верувам дека било кој од нас ќе го направи тоа,напротив војна би започнале),да не посакуваш нешто туѓо,најверојатно и да не убиваш,да не крадеш,да не изневеруваш и сл.(треба да ги прочитам пак 10Божји заповеди очигледно)
  мислам дека би требало Господ да се замисли малку и да ги смени малку правилата...редно време е..иначе тешко дека некој ќе стаса до рајов..сите ќе си гориме во пеколот .. заедно со најголемите криминалци на планетава..и убијци секако...најверојатно и со Хитлер би се дружеле и сл.
  но,сепак еве јас би сакала да верувам дека некој кој го немам е таму горе некаде и дека ме гледа и пази на мене... а каде е тоа ?дали е рај или пекол појма немам.. јас би го нарекла само небо...
  ама тоа е само ствар на психата веќе...
   
 6. *V******

  *V****** Староседелец

  Зачленет на:
  2 април 2013
  Мислења:
  193
  Допаѓања:
  170
  Низ трнливи друмови..тесни козји патеки.....
  Преку безброј раскрсници..илјада кружни текови..мостови...до широки автопати.
  Бавно го одев патот на ПЕКОЛОТ.
  Се надевам ги изодив и сите темни улички.
  Ведро размислував..го трасирав и полека ставав темели на РАЈОТ.
  Со страв но..чекорам по НЕГО.И зошто би размислувала за душата...после?
  Мојата душа е овде и сега.
  Знаеме да кажеме.......животот е еден.
  Зошто би немало вистина во тоа?
  Еден е животот и една е душата моја......
  ......овде и сега.....


  ПС........сето тоа го измислили паметни луѓе да се воспостави некој ред...мое мисленје.Верувам во душата овде и сега.
   
  На Аркантос и Lena им се допаѓа ова.
 7. коста

  коста Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 мај 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  61
  па писува дека оние сто ги следат бозјите заповеди и му се поклонуваат на бога ке одат во рајот а оние другите ке горат кај страсниот луцифер во пеколот ехехехехе како мозе тоа да не го знаес?
   
  На Diablo III му/ѝ се допаѓа ова.
 8. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Има ш,з,ж на тастатуру : ) Проалај гу малце
  А од куде си сигуран дека стфарно постои пекол и рај и дека сфе што пишуе у библију е тачно ?
   
 9. коста

  коста Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 мај 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  61
  па како мозе да се сомневас во библијата во она сто го казал господа
  секако дека е тоа тоцно не е тоа туку така само написано и да стои неколку илјади години
   
  На Diablo III му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  Посебна си.
  Поздрав.
   
  На Аркантос и cakar_ulav им се допаѓа ова.

Сподели: