1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Пекол/Рај

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Аркантос, 20 мај 2013.

1. emzzy

emzzy Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    1,374
    Допаѓања:
    1,871
    Јас ќе горам во пеколот пошто имам огромни гревови направено, а за другите не знам :place

2. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,878
    Нема логика да постои
    Овај теорија дека постои пекол и рај е измислена од религију, ваљда христијанску, као демек кој не ги почитуе божји заповеди киде у пекол, а онија што ги почитуеф кидеф у рај, мало морген, муда маријанови, на к*р бумбари : )

У едну македонску народну приказну рај е мноо убао претставен, људи седиф сфи у бело на траву како у парк у Скопје, едеф сфе и сфашта а највише помаранџе, сфи су насмеани и весели : )

На Lena и Abraxas им се допаѓа ова.
  3. Lena

Lena Poétesse

Зачленет на:
    12 октомври 2012
    Мислења:
    4,154
    Допаѓања:
    7,681
    А што пишува во библијата?

4. Abraxas

Abraxas Староседелец

Зачленет на:
    10 јануари 2013
    Мислења:
    1,094
    Допаѓања:
    791

На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Just Perfect

Just Perfect Активен Член

Зачленет на:
    3 април 2013
    Мислења:
    137
    Допаѓања:
    120
    не сум баш цврсто уверена дека постојат..најверојатно ние тоа сами сме си го увртиле во глава за полесно да ги преболуваме починатите..но после сето тоа се извртело и сме дошле до сознание дека како постојат добри така има и лоши души,хаха...
    ај да се вратам на темава... христијанството не учи дека постојат рај и пекол??
    Но добро..со оглед на модерниов свет сега..да би влегол во рајот треба да не лажеш,кога некој ќе те удри да му го свртиш и другиот образ(не верувам дека било кој од нас ќе го направи тоа,напротив војна би започнале),да не посакуваш нешто туѓо,најверојатно и да не убиваш,да не крадеш,да не изневеруваш и сл.(треба да ги прочитам пак 10Божји заповеди очигледно)
    мислам дека би требало Господ да се замисли малку и да ги смени малку правилата...редно време е..иначе тешко дека некој ќе стаса до рајов..сите ќе си гориме во пеколот .. заедно со најголемите криминалци на планетава..и убијци секако...најверојатно и со Хитлер би се дружеле и сл.
    но,сепак еве јас би сакала да верувам дека некој кој го немам е таму горе некаде и дека ме гледа и пази на мене... а каде е тоа ?дали е рај или пекол појма немам.. јас би го нарекла само небо...
    ама тоа е само ствар на психата веќе...

6. *V******

*V****** Староседелец

Зачленет на:
    2 април 2013
    Мислења:
    193
    Допаѓања:
    170
    Низ трнливи друмови..тесни козји патеки.....
    Преку безброј раскрсници..илјада кружни текови..мостови...до широки автопати.
    Бавно го одев патот на ПЕКОЛОТ.
    Се надевам ги изодив и сите темни улички.
    Ведро размислував..го трасирав и полека ставав темели на РАЈОТ.
    Со страв но..чекорам по НЕГО.И зошто би размислувала за душата...после?
    Мојата душа е овде и сега.
    Знаеме да кажеме.......животот е еден.
    Зошто би немало вистина во тоа?
    Еден е животот и една е душата моја......
    ......овде и сега.....

ПС........сето тоа го измислили паметни луѓе да се воспостави некој ред...мое мисленје.Верувам во душата овде и сега.

На Аркантос и Lena им се допаѓа ова.
  7. коста

коста Истакнат Член

Зачленет на:
    21 мај 2013
    Мислења:
    145
    Допаѓања:
    61
    па писува дека оние сто ги следат бозјите заповеди и му се поклонуваат на бога ке одат во рајот а оние другите ке горат кај страсниот луцифер во пеколот ехехехехе како мозе тоа да не го знаес?

На Diablo III му/ѝ се допаѓа ова.
  8. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,878
    Има ш,з,ж на тастатуру : ) Проалај гу малце
    А од куде си сигуран дека стфарно постои пекол и рај и дека сфе што пишуе у библију е тачно ?

9. коста

коста Истакнат Член

Зачленет на:
    21 мај 2013
    Мислења:
    145
    Допаѓања:
    61
    па како мозе да се сомневас во библијата во она сто го казал господа
    секако дека е тоа тоцно не е тоа туку така само написано и да стои неколку илјади години

На Diablo III му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lena

Lena Poétesse

Зачленет на:
    12 октомври 2012
    Мислења:
    4,154
    Допаѓања:
    7,681
    Посебна си.
    Поздрав.

На Аркантос и cakar_ulav им се допаѓа ова.

Сподели: