Пекол/Рај

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Каде ли одат душите после смртта?
Вечната енигма на светот.
Религијата има своја идеологија, т.е. свое видување по поглед на ова прашање.
Грешниците го запознаваат пеколот, праведните имаат отворени порти до рајот.
Еден Данте Алигери исто така по прашање на оваа енигма, секој еден мртов човек го смести во пеколот и чистилиштето, само неговата Беатриче се најде пред нозете на Дева Марија заедно со Исус.
Но, да не одиме на таа насока.
Што мислите вие?
Постои Пекол, постои ли Рај? Доколку постојат може ли да кажете каде се наоѓаат и што всушност претставуваат според вас?
Вистина ли е она што го викаат дека во пеколот не чека Луцифер(оцрнетиот ангел кој сакал да се претставува како Бог)?
Вистина ли е дека ако цел живот се лишиме од овоземските задоволства, ако живееме живот по пропишани норми, ќе стигнеме пред портите од Рајот?
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Според мене, не постои нешто како пекол или рај. После смртта, енергијата го напушта телото, а тоа се распаѓа. Пеколот и рајот се само дел од начинот на контролирањето на верниците на религиозните идеологии.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Пекол и рај.
Зарем не е пеколот во нас самите?
Зарем не поминуваме низ портите на пеколот во одреден период на нашиот живот за да би го спознале патот кој води до портите на рајот?
Нашите мисли се тие кои го создаваат пеколот.
А постоењето и внимателното доживување на моментот рајот.
Портите на рајот се портите до нас себеси.
Не постојат пекол и рај после смртта.
Ги носиме во себе.
Како и демонот и богот што ги носиме во себе.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Идејата за пекол и рај во улога на санкционирање нечиви постапки е едноставно смешна! Ништо друго туку неспособност да се надмине дуалноста.
Спротивностите постојат за да бидат контраст еден на друг, контраст од кој се раѓаат нови искуства и сознанија. Тоа ги прави да бидат во функција на меѓусобно надополнување а не елиминирање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
36
pekolot e mestoto kade sto odat site gresni dusi a rajot e za tie sto pravele dobri dela i ubavi arni raboti na drugite luge i gi pocituvale Bozjite zapovedi jas znam deka postojat rajot i pekolot i deka ne se izmislici tuku kje vidat site sto neveruvaat koga kje umrat sto ke gi snajde
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
pekolot e mestoto kade sto odat site gresni dusi a rajot e za tie sto pravele dobri dela i ubavi arni raboti na drugite luge i gi pocituvale Bozjite zapovedi jas znam deka postojat rajot i pekolot i deka ne se izmislici tuku kje vidat site sto neveruvaat koga kje umrat sto ke gi snajde
А од кај знаеш?

Пс.Префрли на кирилица.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Ако некој сликовито сака да види колку апсурдно нешто е креаторот да ја обвинува и казнува креацијата, наредниот пат кога ќе купите производ кој е неисправен, наместо да одите во компанијата и да барате одговорност од неа, казнете го производот и барајте одговорност од него. ;)