Пекол/Рај

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Јас ќе горам во пеколот пошто имам огромни гревови направено, а за другите не знам :place
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Нема логика да постои
Овај теорија дека постои пекол и рај е измислена од религију, ваљда христијанску, као демек кој не ги почитуе божји заповеди киде у пекол, а онија што ги почитуеф кидеф у рај, мало морген, муда маријанови, на к*р бумбари : )

У едну македонску народну приказну рај е мноо убао претставен, људи седиф сфи у бело на траву како у парк у Скопје, едеф сфе и сфашта а највише помаранџе, сфи су насмеани и весели : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Abraxas

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
не сум баш цврсто уверена дека постојат..најверојатно ние тоа сами сме си го увртиле во глава за полесно да ги преболуваме починатите..но после сето тоа се извртело и сме дошле до сознание дека како постојат добри така има и лоши души,хаха...
ај да се вратам на темава... христијанството не учи дека постојат рај и пекол??
Но добро..со оглед на модерниов свет сега..да би влегол во рајот треба да не лажеш,кога некој ќе те удри да му го свртиш и другиот образ(не верувам дека било кој од нас ќе го направи тоа,напротив војна би започнале),да не посакуваш нешто туѓо,најверојатно и да не убиваш,да не крадеш,да не изневеруваш и сл.(треба да ги прочитам пак 10Божји заповеди очигледно)
мислам дека би требало Господ да се замисли малку и да ги смени малку правилата...редно време е..иначе тешко дека некој ќе стаса до рајов..сите ќе си гориме во пеколот .. заедно со најголемите криминалци на планетава..и убијци секако...најверојатно и со Хитлер би се дружеле и сл.
но,сепак еве јас би сакала да верувам дека некој кој го немам е таму горе некаде и дека ме гледа и пази на мене... а каде е тоа ?дали е рај или пекол појма немам.. јас би го нарекла само небо...
ама тоа е само ствар на психата веќе...
 

*V******

Староседелец
2 април 2013
193
170
1,053
Низ трнливи друмови..тесни козји патеки.....
Преку безброј раскрсници..илјада кружни текови..мостови...до широки автопати.
Бавно го одев патот на ПЕКОЛОТ.
Се надевам ги изодив и сите темни улички.
Ведро размислував..го трасирав и полека ставав темели на РАЈОТ.
Со страв но..чекорам по НЕГО.И зошто би размислувала за душата...после?
Мојата душа е овде и сега.
Знаеме да кажеме.......животот е еден.
Зошто би немало вистина во тоа?
Еден е животот и една е душата моја......
......овде и сега.....


ПС........сето тоа го измислили паметни луѓе да се воспостави некој ред...мое мисленје.Верувам во душата овде и сега.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос and Lena

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
35
А што пишува во библијата?
па писува дека оние сто ги следат бозјите заповеди и му се поклонуваат на бога ке одат во рајот а оние другите ке горат кај страсниот луцифер во пеколот ехехехехе како мозе тоа да не го знаес?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Diablo III

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
па писува дека оние сто ги следат бозјите заповеди и му се поклонуваат на бога ке одат во рајот а оние другите ке горат кај страсниот луцифер во пеколот ехехехехе како мозе тоа да не го знаес?
Има ш,з,ж на тастатуру : ) Проалај гу малце
А од куде си сигуран дека стфарно постои пекол и рај и дека сфе што пишуе у библију е тачно ?
 

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
35
Има ш,з,ж на тастатуру : ) Проалај гу малце
А од куде си сигуран дека стфарно постои пекол и рај и дека сфе што пишуе у библију е тачно ?
па како мозе да се сомневас во библијата во она сто го казал господа
секако дека е тоа тоцно не е тоа туку така само написано и да стои неколку илјади години
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Diablo III

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Низ трнливи друмови..тесни козји патеки.....
Преку безброј раскрсници..илјада кружни текови..мостови...до широки автопати.
Бавно го одев патот на ПЕКОЛОТ.
Се надевам ги изодив и сите темни улички.
Ведро размислував..го трасирав и полека ставав темели на РАЈОТ.
Со страв но..чекорам по НЕГО.И зошто би размислувала за душата...после?
Мојата душа е овде и сега.
Знаеме да кажеме.......животот е еден.
Зошто би немало вистина во тоа?
Еден е животот и една е душата моја......
......овде и сега.....


ПС........сето тоа го измислили паметни луѓе да се воспостави некој ред...мое мисленје.Верувам во душата овде и сега.
Посебна си.
Поздрав.