Отфрлоци на општеството (бездомници)

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Баш пред малку си седам на ФБ и здогледувам еден интересен статус на еден тип кој пишал како некоја жена што просела на улица го замолила да и купи леб и млеко.

И некој го праша на крај што направи. И морам да признаам дека очекував да каже дека ја мафнал и заобиколил, но одговорот ме изненади - и купил 2 векни леб, млеко и 2 јогурта.

Е сега што е до вас, колку вие би се сожалиле и направиле вакво нешто?
Дали давате на просачите и бескуќниците некој денар, или сте им купувале нешто или пак само сте ја свртеле главата и сте ги разминале?

Дали има некои исклучоци?
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Порано му давав пари, ама еднаш се деси нешто и не му давам повеќе:
Бев во Ресен и поминаа еден маж во количка и жена што го турка..питаа и му дадов 100че. После 2-3 часа поминуваат истите луѓе, значи не сум стара ги запамтив, ама обратно-жената во количката а мажот ја туркаше. И оттогаш не давам на никој пари. Лажливци се половината, ама не сум во нив за да знам кои лажат а кои не. Затоа ради 1 го јадат сите.
Друг случај: низ Охридов имаше порано еден пар, жената питаше и секоја вечер пива купуваа и пиеја покрај езеро. А кога питаат секогаш викат - дајте ми пари за леб, да си купам леб, а после купуваат пиво и цигари. Имало и други случаеви шо предизвикале да не им давам пари.
Само некогаш на некои со дефектни деца ќе му дадам нешо, 10че или 50че.. Греотка ми се.
А најмногу ме нервираат тие што одат по куќи и питаат. На едно ливче искуцале некоја болест и ајде бараат пари, па некој луди им веруваат и им даваат. Дури не ми дојдат со лекарско уверение и таму ред други работи-не им давам пари.
И сеа ќе си помислите-оваа скржава за 50-100 денари се прави циган, ама не сакам некој да ме лаже.. А скоро сите питачи се такви.
На бездомниците им давамнекогаш облека кога ќе имам нешто, ама гледам пред 1-2 кога им дадов на едни само за една употреба беше, ја облекуваат и ја фрлаат во канта. Јас носам маици по година-две а тие паметните за една употреба. Хаха.
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
286
493
663
Скопје
Еднаш кога бев помал поминав со мајка ми покрај просач, во ГТЦ. Мислам дека беше помало дете. Побара од мајка ми "некој денар" и мајка ми го погледна, па го одмина. Јас, бидејќи бев разгалено дете и лут затоа што веројатно нешто не ми купила, не обрнав многу внимание.

Се упативме кон продавницата што е на првиот спрат, веднаш кон крајот на трговскиот, под скалите за вториот кат. Мајка ми купи големо Милка чоколадо и веднаш се израдував. Плати, го стави во кеса и се вративме кај детето. Мајка ми го извади чоколадото, го отвори и му даде еден ред. Се осигура дека ќе го изеде редот, а потоа му го даде целото чоколадо.

Ми кажа дека вака, дури и некој друг да му го земе чоколадото, барем детето го пробало. Ако му дадела пари имало голема веројатност дека некој ќе му ги земе и веројатно ќе купи цигари со нив.
Колку се срамам до ден денес не можам да опишам.

Е сега што е до вас, колку вие би се сожалиле и дали би направиле вакво нешто?


Самото чувство кога ќе направиш вакво нешто е преубаво. Не сум од оние скептици кои мислат дека мојот труд нема да биде ценет, дека веројатно лажат и се обидуваат само да измамат луѓе.

Но, вистината е дека почесто се сожалувам отколку што всушност правам нешто околу тоа. Време е малку повеќе да дадам, и време е многу луѓе малку повеќе да дадат.

Дали давате на просачите и бескуќниците некој денар, или сте им купувале нешто или пак само сте ја свртеле главата и сте ги разминале?

Најчесто ми се случило да ги разминам, но се случило и да дадам. И ќе продолжам да давам. Само затоа што јас не морам да го правам тоа што они го прават и имам покрив над глава и храна на масата - не мора да значи дека треба да се однесувам како дигнат морон. И не само јас, и други луѓе истотака.

Дали има некои исклучоци?
Секако. Обично помалите се многу некултурни и вршат огромен притисок. Се има случено низ трговски да следат некого долго време, се има случено да плукаат кога некој ќе одбие да им даде пари. На другарка пред неколку години на предните скали на ГТЦ и се фати за нога и не ја пушташе.

Претходното лето бев да земам сендвич од оние продавниците за брза храна кај Триумфалната Капија (Чичко Стоилко, Нино, итн.) и само што го извадив новчаникот ми дојде мало девојче-ромче и ги испружи рацете. И дадов десет денари и си отиде. Неполна минута потоа дојдоа уште 2-3 девојчиња и се собраа околу мене и почнаа да се буткаат. Толку ми стана незгодно што ги извадив сите железни пари и им ги дадов. Потоа ми текна дека не само што имав десетки, туку и неколку 50ки во железни пари.

Не се налутив поради парите што им ги дадов, туку затоа што им ги дадов колку да се тргнат од мене затоа што се буткаа, буткаа други луѓе и ми вршеа голем притисок. Не им ги дадов затоа што сакав, туку затоа што морав.
 

Snow

Староседелец
29 април 2012
677
440
1,073
Марс
Одев во Тинекс и пред Тинекс имаше едно дете со "скршена нога" и му дадов 5 денари (толку имав ситно) и после кога излегував.. Го видов си ги ставаше парите во гипсот (facepalm)... И ништо не му реков.. Утредента излегов со еден мој другар во град и гледам како еден ќелнер од кафичот го гони.. А тоа трча како никогаш да не му е била скршена ногата.. И од тогаш НА НИКОЈ НЕ ДАВАМ..
Пред некој ден... Бев со мајка ми во градот.. Во трговскиот центар и мама разгледуваше нешто.. Пред тоа одминавме едно мало циганче кое ни тражеше пари.. И го гледам јас циганчето и брка на мама во ташната и се чудам :eek:.. И гледам и го извади новченикот.. ПА ЈАС КОГА ГО ФАТИВ КОГА ГО ЗАТЕПАВ НА ЗЕМЈАТА.. КЛОЦИ, ПЕСНИЦИ, БОКСОВИ УШТЕ ШО НЕ, ЕДВАЈ МЕ ОДЕЛИЈА ОД НЕГО..
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Не знаеш на кој да веруваш...има некои стварно кои се ептен загорезени и треба да им се помогне (ама па тука е и државата), а повеќето се лажговци како што е наведено погоре од другите членови. Ама па нека земат да работат нешто малопродажба нека препордаваат нешто...

Пред 1 месец кога бев во Скопје пред Холидеј Ин еден се исфрли од некаде и ми вика абе да ми дадеш 30 денари да соберам пари за карта да си одам во Битола, бил во затвор(демек) па спиел со денови по клупи, и ме исплаши прво, ама одма си викам во себе превара невидена е овој, и му викам немам...се отргна од мене му се нафрла на еден постар човек( човекот беше од Скандинавските земјии некаде по фацата со две деца) и почна да му збори германски :confused: Позбореа 1-2 минути човекот му даде 50 евра :eek пред мене си ги стави во џеб и пак шеташе со неговите 170 денари или колку беа па му фалеа 30 и пак бараше од други...
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
А постојат и такви на семафори, што лажат дека ногата им е скршена. Сум начекал случај додека сум на семафори и проси едно циганче со свиткана нога, демек едвај се движи со една нога, ис ледниот ден го гледам си трча, ногата ни свиткана ни ништо нема гајле. :mad:
Е такви работи многу ме нервираат и не им давам на таквите.
 

девојкатаовен

Полноправен Член
12 јуни 2012
50
50
18
24
Пари не им давам, затоа што знам дека ќе ги потрошат на цигари, а ако имам храна кај мене (или ако јадам) ќе им ја дадам :)