1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Орално здравје, прашања поврзани со оралната средина

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Farfalla, 7 април 2014.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  А можеби и не ја боли заб, туку само таа така си мисли. :)
   
 2. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,204
  Допаѓања:
  2,279
  тешко дека само така си мисли, чим има болка при умртвен заб или заболекаров го промашил забот или не и го средил ко што треба.
  верувај знам како е цел одмор ми отиде еднаш ради таков заб и тоа не ми го направија па пак морав да одам на заболекар.
   
 3. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Како ќе го промаши заболекарот забот, не е будала толку. Моето ми има повеќе логика.
  Тебе ти утнале ли заб?
   
 4. Lady*

  Lady* Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2012
  Мислења:
  1,965
  Допаѓања:
  6,161
  Altair може да се случи и тоа, не по вина на стоматологот.
  Ако е работен забот без снимка, можно е да имало уште некој акцесорен радикуларен канал кој може да се појави и да не е обработен. Индивидуално е.
  Во тој случај ендодонтскиот третман е неуспешен.
  уствари по вина на стоматологот ќе му дојде, пошо не побарал снимка :biggrin
   
 5. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,204
  Допаѓања:
  2,279
  не знаеш какви има. На татко ми еднаш место да му го извадат забот што треба тие му го извадиле тој до него па му викаа после дали сака да му го залепат.
  Инаку мене ми се случи тоа што лејди кажа и тоа еднаш без снимка и еднаш со снимка
   
 6. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Мене не ми е потребна снимка за на забар, ама ќе ми биде потребено да одам на очно ако пишеш пак толку ситно, и ми ги напрегаш моите убави плави очи.
  Па се лепат забите, требало да ги зафркава и да им рече да му стават златен. :)
  Штом ти се случило значи заболекарот твој е слепец. Јас сакам прво да ми стави анестезија така малку повеќе и после што сака нека прави. Јас секако не одам многу на забар, дека здрави заби имам, можам камен да скршам со нив, сега само за умниците одам да ги извадам дека ми пораснале од паметен што сум. :)
   
 7. Lady*

  Lady* Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2012
  Мислења:
  1,965
  Допаѓања:
  6,161
  Тебе секако не ти е потребна снимка, за стоматологот е.
  Блазе си ти што имаш здрави заби и убави плави очи.
  И да, умниците не се знак за памет.
  :zelen
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Тебе ти пораснале умниците?
   
 9. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,204
  Допаѓања:
  2,279
  е уште и да му текнало. Кај мене не беше само еден тројца различни го правеа забот е на крај третиот испадна најдобар. А анастезија подобро е да ама не ако ти ги прават предните заби. Ми ставија еднаш пола лице ми се укочи забот т.е местото кај забот не се укочи. Ем се осеќав ко да ми имаа удрено 10 бокса ем болката пак ја осеќав.
   
 10. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Којзнае каква анестезија било тоа и дали воопшто било анестезија. Мене секогаш ми се укочувало местото кај забот. После тоа ништо не осеќам, може слободно да ме шамара тој. :)
   

Сподели: