1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Орално здравје, прашања поврзани со оралната средина

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Farfalla, 7 април 2014.

 1. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Проблеми со устата и забите, структурите во устата, проблеми со јазик, непца, гингиви...
  Мислам дека е потребна една ваква тема, со оглед на расфрланите мислења низ целиот подфорум.
  Повелете.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Чисто информативно, осмица не се вади како другите заби, туку секогаш е операција со конци и сето тоа?

  А и уште нешто, од секогаш ме интересирало дали постои забар каде што може да те успијат ко во Америка? Ако не за едно обично поправање, го прави ли тоа некој за покомплицирани ситуации?
   
 3. Coci8

  Coci8 Староседелец

  Зачленет на:
  26 април 2013
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  55
  Си ја гризав усната и сеа треба да си одам на операција на фационална или така некако
  ми збореше докторот тоа ти е ова ти е,јас го гледам,и го гледа и климам и на крај го прашувам
  *ти знаеш нешто за автоматика и електрика*
  се насмеа и ја упрости работата,ке си дојдам на термин, ке ја сецнел малце, ке ставел два конци и тоа е тоа
  Наравоучение
  Не си ги гризајте усните :x
   
 4. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Во зависност од поставеност на самиот заб се одредува процедурата за негово вадење. Ја земаме осмицата за пример во овој случај, ако истата има прави корени, односно корени кои не се дивергентни, ако има добра поставеност за да може да се извади со клешти, тогаш нема потреба од операција и конци. А доколку е локализирана длабоко во коската и притоа е лошо поставена така што удира во соседниот заб, или пак доколку се наоѓа во одредна циста, да, тогаш се прави операција, која не е страшна. Се изведува под локална анестезија, се прави резен, се отвара алвеолата, се вади забот, се шие. Лошото е што после тоа се појавува оток, и нели болки заради траумата на ткивата, кои и при рутинско вадење ги има. Ништо што не може да се среди со аналгетици и ладни облози.
  Во врска со второто прашање, постои и кај нас општа анестезија. Јас колку што знам до сега, само на детската клиника во државна. Изведуваат процедури кај лица со посебни потреби, со фобија од стоматолог, при тризмус каде е отежнато отварањето на устата. И има доста пациенти, скоро секое сабајле може да се каже.
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Што е подобро за непца, хексорал или гингивал ц?
   
 6. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Убаво е комбинација на двете,прво да плакниш со xексоралот а после некое време да премачкаш од гелот кој е на база на камилица и ублажува.
  Ќе има поголема ефикасност на тој начин.
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Јас имав една учителка во прво и второ одд., на некои 400-500 метри од мене живее и често ја гледам. Женава има околу 75 години и никогаш нема појдено на заболекар нити па имала некогаш проблем со забите. Според неа тоа се должи затоа што секој ден џвака листови жалфија, каде и да оди без жалфија во џебот не тргнува.
   
  На MissChievous и Prashina им се допаѓа ова.
 8. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  баба Рада :)
  шала на страна за природно само чај од нане или липа. Ама при толкава болка тешко дека ќе ти помогнат чаевите или било што природно. Само таблета кетонал ако ништо друго не ти помага. А што толку ти правел заболекарот? Па не боли толку многу кога ти вадат нерв еве мене на еден заб три пати ми го вадеа и ни болка осетив ни ништо и фактички кога нема нерв не треба да има ни болка пошто забот е мртов
   
 9. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Изгледа мртов заб ја боли.
   
 10. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  или изгледа и на неа ќе и го вадат три пати нервот
   

Сподели: