Опсесија со Бог

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,417
1,153
Значи дали имам јас негде спомнато дека откако сум сфатила дека сум атеист и дека не ја бива да верувам у некој шо не постои и никој не го видел, дали јас сум кажала негде дека сум била у црква и дека ќе се венчам у црква?! НЕ! Не одам за велигден, не одам за ниеден празник и не палам никакви свеќи и не, немам потреба од венчавање у црква, то је то... А што се тиче изневерувањето, еве да го свртиме малку муабетот, во Библијата вика дека ти треба да ја скинеш жена ти на првата брачна ноќ. Ај кажи само ти колку типки имаш скинато на полуматура и матура а да не зборам за после диско и на одмор или било каде, а не ти е за прва брачна ноќ?! Миљон и една, така и секој човек, шо значи пак Библијата само јаде г**на, и ретко кој се придржува дп неа. И барем еднаш у живот да си излажал, или да си украл, мастика, бонбонче, клил-клак, шо ти ја знам шо таму, пак е грев и не живееш според заповедите, јбг... Пак не си у прав, извини :(
Абе тоа што ретко кој се придржува до Библијата, не значи дека Библијата јаде г**на.
Друга работа, едно е верник, друго е фанатик.
Трета работа, правилата си се океј, не сме океј ние луѓето кои речиси секогаш ги сфаќаме испревртено и така како шо нам ни одговара, а не така како што би требало да се сфатат.
Четврто, примерот не ти е соодветен. Посоодветно би било - стапуваш во брак, имаш официјален документ (ливче) во кој пишува дека ти(Таа и таа) и некој (Тој и тој) сте во брак. Ама ете, си сфатила дека бракот не го бива и си се разделила. Продолжуваш да живееш сама и на друго место и се декларираш како слободна, немажена. Арно ама според документот не си слободна, туку си во брак. ( е сега не сум стручна и немам појма дали постои некое правило според кое после толку и толку време живеење „на страна“ автоматски бракот ти станува неважечки).
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,284
1,907
1,133
Значи дали имам јас негде спомнато дека откако сум сфатила дека сум атеист и дека не ја бива да верувам у некој шо не постои и никој не го видел, дали јас сум кажала негде дека сум била у црква и дека ќе се венчам у црква?! НЕ! Не одам за велигден, не одам за ниеден празник и не палам никакви свеќи и не, немам потреба од венчавање у црква, то је то... А што се тиче изневерувањето, еве да го свртиме малку муабетот, во Библијата вика дека ти треба да ја скинеш жена ти на првата брачна ноќ. Ај кажи само ти колку типки имаш скинато на полуматура и матура а да не зборам за после диско и на одмор или било каде, а не ти е за прва брачна ноќ?! Миљон и една, така и секој човек, шо значи пак Библијата само јаде г**на, и ретко кој се придржува дп неа. И барем еднаш у живот да си излажал, или да си украл, мастика, бонбонче, клил-клак, шо ти ја знам шо таму, пак е грев и не живееш според заповедите, јбг... Пак не си у прав, извини :(
Иако си атеист, крајно непочитување е да ги ставиш Библијата и именката г**на во иста реченица...
Ако Библијата не’ учи да бидеме безгрешни, тоа не значи дека сме...сите ние грешиме на секој чекор свесно или несвесно...
А како што сум запозната, не тврдам ама мислам дека никаде во Библијата не пишуа дека мажот треба да ја “скине“ жената на првата брачна ноќ...туку пишува дека тие двајца кога ќе се заколнат за заеднички живот пред Бога треба да си се предадат еден на друг и со душа и со тело, да бидат верни еден на друг, да се грижат еден за друг итн...
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,217
6,861
1,153
Big Sur
Ова моментално што се случува не е опсесија, туку некоја квази-опсесија со рајава што ко слепа споделува икони по Фејсбук и коментира амин кај и да стигне.
Не знам како им дошол умот до тоа дека Господ ги чита од некаде и брои колку амини пишала Марика од Виница, ама веќе ми иде да започнам петиција да се банира зборот и тие што го користат.
Пред неколку дена исто, тој дечкото што молеше за помош т.е. средства за да се лекува од Ковид приватно, пола од коментарите беа „Господ нека те чува“ наместо да споделат или да пратат некој денар ако можат.
За жал, дечкото почина. Трет од неговото семејство од Ковид, мајка му починала од свинскиот, а татко му се самоуби после смртта на дечково. Трагедија...
Ама не, само пиши амин брате, па Господ да те види. Буквално.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,872
938
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Лошото разбирање на бакти јога (bhakti) и лошото или никакво практикување на сето тоа создава вакви видови на „верници“ во старите религии.
Или најлошото - создава друга крајност: фанатици кои не ја разбираат универзалноста на човештвото во однос на божественото!

П.С. бакти значи devotion (посветеност), љубов кон бога, слично ќе најдете кај суфи-мистиците кога зборуваат за љубовта кон Љубениот тоа не е маж или жена, тоа љубовта, посветеноста кон и за Аллах...

За џнана, бакти и раџа јога може да прочитате во македонскиот превод на Багавад Гита, кога Кришна расправа со Арџуна за тоа дали е мудро да се дејствува или не против своите браќа, вклучувајќи тука посветеност кон богот, карма јогата како и раџа... убави дијалози!