Опсесија со Бог

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Значи не зборуваме дека нему е дозволено...таман работа ...никој нема на врата да му побара документ дали е или не е верник...не ми е јасна потребата на атеистот да посети храм кој го велича Бога а тој самиот не верува во Бог??
А в црква може да влезе било кој...никој нема ни да му забрани ни да го спречи...
ете погоре Saladin напиша
Велигден и Божиќ пред се ми се фамилијарни празници потоа и световни. Одам од куртоазија во црква за велигден затоа што знам дека има многу луѓе што се таму а и не се верници. Ќе седнеме надвор, ќе се видиме, ќе скршиме два реда муабет. И толку. Исто како што сум одел кај луѓе на бајрам на благо.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
ете погоре Saladin напиша
Велигден и Божиќ пред се ми се фамилијарни празници потоа и световни. Одам од куртоазија во црква за велигден затоа што знам дека има многу луѓе што се таму а и не се верници. Ќе седнеме надвор, ќе се видиме, ќе скршиме два реда муабет. И толку. Исто како што сум одел кај луѓе на бајрам на благо.
Видов што напиша ...ама за мене тоа не е логично...
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Логично ми е ако сака да си скрши муабет да си се види во кафич или на било кое друго место, а многу луѓе има низ цел град....
Ајде вака...јас сум христијанка...тогаш зошто не терам некои муслимански ритуали?...зошто не постам за Бајрам???
Исто му иди...посетуваш храм во кој не веруваш...зошто???
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Логично ми е ако сака да си скрши муабет да си се види во кафич или на било кое друго место, а многу луѓе има низ цел град....
Ајде вака...јас сум христијанка...тогаш зошто не терам некои муслимански ритуали?...зошто не постам за Бајрам???
Исто му иди...посетуваш храм во кој не веруваш...зошто???
не тераш муслимански ритуали зашто семејното, националното, традиционалното наследство не ти е муслиманско
твоето лично верување, односно неверување не мора да е и твое ограничување
религијата навлегува и се испреплетува со традицијата, а сепак не се изденачува со неа
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Дечки, дечки, да не забегуваме од темата. :)
Иако интересна тема се провлекува за тоа дали и колку атеистите (треба да) ги почитуваат празниците.
Имам сега итна работа, попосле ќе ги средам мислењата ако има потреба.

Еве, да се вратиме во колосек, малку ќе го преформулирам и проширам прашањето на Мери.
За верниците: Се сметате ли вие опседнати со Бога? Ако да, зошто? Ако не, кои ги сметате за опседнати?
Јас лично знам личност која е опседната, и сите други помалку опседнати верници (од типот кои не постат, не се причестуваат, не одат по црква на сите поголеми празници, не се молат итн.), ги смета ко некој вид на богохулници.
Атеисти, што пак според вас претставува опседнатост кај еден верник?
Гледам се спомнува проповедањето по куќи. Дали вие би потпаднале на такво нешто? Дали ги сметате тие за прави (опседнати) верници или само сметате дека таа „опсесија“ им потекнува од фактот што се на некој начин приморани да собираат повеќе членови кон нивните религиозни верувања, кои фатиле некоја девијација од религијата од која потекнуваат?
Која е границата која треба да се премине, за да некого го сместиме во групата на опседнати со религијата?

р.ѕ. Сосема нерелевантно, но мило ми е конечно на тема за религија да видам добра дискусија без навреди. Браво. (y)
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Ајде вака...пошто забегавме ...
Мислам дека верата или Бог не мора и не треба да се промовира со разни летоци, списанија, одење од врата на врата...сите сме свесни дека ја има, постои и отприлика што проповеда...некои знаат повеќе некои помалку...ама тоа повторно не е репер за тоа колкав верник си...Познавам многу луѓе кои ги тераат сите тертипи од постење на сите можни пости, до причестување, редовно одење на литургии а кутрите грешат на секој чекор со дела, со зборови, со интриги, со непристојно однесување (а нели верата не’ учи на скромност и понизност, а она се шета полугола а пости...) итн.
Пак ќе се повторам верата се гледа во човечноста, делата....
А според мене фанатици верници освен овие што шетаат по куќи, се и оние од типот кои не знаат да зборуваат за ништо друго и на секој збор успеваат да ти ја наметнат темата религија и да ти проповедаат (познавам и такви ), и оние апла фанатици кои се толку понесени од Бог па дури неодат ни на лекар зашто Бог ќе ги излечел, одбиваат лекување и операција, одбиваат трансфузија на крв и слично...
 

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Тоа што го одговорив кај slb_bobo важи и кај тебе. Значи мене не ми пречат атеистите. Ми пречат атеисти што ме убедуваат да не верувам а истите тие се крстени одат во црква, ги гледам секој Велигден пред црква вртат кругови. А оние што се убедени дека не треба да бидат верници нели би требало да го искинат тоа ливче? Да отидат во црква да се одречат од верата да го побараат документот - и ќе го добијат.

Не си одлучила точно. Затоа е грешка она што го правиме(што ги крстуваме децата пред да си се изјаснат самите) ама ете постои можност да се одречеш од верата...
Кога тоа ќе го направат атеистите од мене ќе имаат почит наклон и се поред, до тогаш за мене се лаици, немаат ни А од Атеисти.
А кажи ми ти како верник, според едно од 10 заповеди е да не ја изневеруваш сопругата, ти да не идеш да го скинеш ливчето од матично пред да ја изневериш?! Ете тичист пример... Ја изневерувап иако знаеш како гласи заповедта, со тоа и ја лажеш плус, пошо мораш да се прикриеш некако. Правиш 2 прекршоци и никому ништо, а ние што сме атеисти, ако не искинеме едно ебано ливче шо ја не ни знам кај ми е у животов и не се ни замарам да знам, не сме атеисти а?! оффф леле... Дај бе порасни ало! :cool:
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
А кажи ми ти како верник, според едно од 10 заповеди е да не ја изневеруваш сопругата, ти да не идеш да го скинеш ливчето од матично пред да ја изневериш?! Ете тичист пример... Ја изневерувап иако знаеш како гласи заповедта, со тоа и ја лажеш плус, пошо мораш да се прикриеш некако. Правиш 2 прекршоци и никому ништо, а ние што сме атеисти, ако не искинеме едно ебано ливче шо ја не ни знам кај ми е у животов и не се ни замарам да знам, не сме атеисти а?! оффф леле... Дај бе порасни ало! :cool:
Прво зборуваш со претпоставки. Не сум ја изневерил.
А се уште стојам на тоа дека кога ќе ја изневерам тоа ќе биде знак дека нашиот брак е пропаднат и дека ќе треба да се стави развод.(би требало да не ја подржувам оваа идеа за развод затоа што „она што го составил Бог на небото, човек не може да го раскине на земјата“ односно кога веќе сум се венчал во црква не постои начин да се разведам, ама таа божја заповед како верник ја прескокнувам, затоа што имам некој многу чудни сфаќања за мојата вера)

Што се однесува до ова второто болдирано. Види вака претходно нагласив, незнам дали во оваа или другата тема дека секој си има право на свои видувања. Ако тебе тоа ливче не ти е важно за да се чувствуваш како атеист, мене ми е важно за да те гледам како таква.
Ме разбираш што сакаш да ти кажам?
Ти застануваш во огледало викаш „Леле колку сум убава“ застануваш пред мене, според мои критериуми не си убава. - не го сфаќај ова за навреда, го кажав онака колку да ти доловам што ми е поентата.
Според мене критериум за да бидеш атеист е да си откажан од секаква поврзна точка што ја имаш со секаква религиозна организација.

Третиот болд... Сам по себе зборува за твојата возраст, не за мојата.

И, за крај. Една поука да ти каже „непораснатиот Аркантос“ Никогаш во животот не наоѓај оправдание за сопствените грешки, посочувајќи ги грешките на другите.

Ако јас грешам со тоа што изневерувам иако сум отишол во матично, во црква сум испотпишал еден куп документи, не мора да грешиш и ти, па да се декларираш како Атеист а сепак да ги уживаш можностите од црквата(венчавка, итн итн).
 

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Прво зборуваш со претпоставки. Не сум ја изневерил.
А се уште стојам на тоа дека кога ќе ја изневерам тоа ќе биде знак дека нашиот брак е пропаднат и дека ќе треба да се стави развод.(би требало да не ја подржувам оваа идеа за развод затоа што „она што го составил Бог на небото, човек не може да го раскине на земјата“ односно кога веќе сум се венчал во црква не постои начин да се разведам, ама таа божја заповед како верник ја прескокнувам, затоа што имам некој многу чудни сфаќања за мојата вера)

Што се однесува до ова второто болдирано. Види вака претходно нагласив, незнам дали во оваа или другата тема дека секој си има право на свои видувања. Ако тебе тоа ливче не ти е важно за да се чувствуваш како атеист, мене ми е важно за да те гледам како таква.
Ме разбираш што сакаш да ти кажам?
Ти застануваш во огледало викаш „Леле колку сум убава“ застануваш пред мене, според мои критериуми не си убава. - не го сфаќај ова за навреда, го кажав онака колку да ти доловам што ми е поентата.
Според мене критериум за да бидеш атеист е да си откажан од секаква поврзна точка што ја имаш со секаква религиозна организација.

Третиот болд... Сам по себе зборува за твојата возраст, не за мојата.

И, за крај. Една поука да ти каже „непораснатиот Аркантос“ Никогаш во животот не наоѓај оправдание за сопствените грешки, посочувајќи ги грешките на другите.

Ако јас грешам со тоа што изневерувам иако сум отишол во матично, во црква сум испотпишал еден куп документи, не мора да грешиш и ти, па да се декларираш како Атеист а сепак да ги уживаш можностите од црквата(венчавка, итн итн).
Значи дали имам јас негде спомнато дека откако сум сфатила дека сум атеист и дека не ја бива да верувам у некој шо не постои и никој не го видел, дали јас сум кажала негде дека сум била у црква и дека ќе се венчам у црква?! НЕ! Не одам за велигден, не одам за ниеден празник и не палам никакви свеќи и не, немам потреба од венчавање у црква, то је то... А што се тиче изневерувањето, еве да го свртиме малку муабетот, во Библијата вика дека ти треба да ја скинеш жена ти на првата брачна ноќ. Ај кажи само ти колку типки имаш скинато на полуматура и матура а да не зборам за после диско и на одмор или било каде, а не ти е за прва брачна ноќ?! Миљон и една, така и секој човек, шо значи пак Библијата само јаде г**на, и ретко кој се придржува дп неа. И барем еднаш у живот да си излажал, или да си украл, мастика, бонбонче, клил-клак, шо ти ја знам шо таму, пак е грев и не живееш според заповедите, јбг... Пак не си у прав, извини :(