Омилено вино

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Секогаш пијам бело вино, општо ми е омилен пијалок, а од белите вина омилени и незаменливи ми се Белан и Темјаника на Тиквеш.
 
  • Like
Реакции: Y1K991 and street_chic

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Зависи од комбинација.
Со говедско/свинско/јагнешко, повеќе оди црвено вино. Најчесто преферирам од оние големине стаклени боци од по 2 литра Тиквеш македонско црвено. Често со пријателите зимав и траминец, ама онака.
Е за белото имам попрефинет вкус. Пошто коа сум на море и често се јаде риба, зимаме македонско бело. За вечери прво што барам е мускат, пошто еднаш кога го имав пробано буквално се имам заљубено во истото. Ги избегнувам српските просечни вина поради нивната опорост, иако тоа некому му оди во прилог и се ценело многу. Но не ги сакам ни преслатките (селски) вина поради нивната тешкост откако ќе бидат испиени.
 
  • Like
Реакции: Змејче and Prashina

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
од секогаш сум сакала бело вино, некако тоа ме фасцинира, дали до вкусот е :sreken Alexandria претежно ја преферирам, понекогаш се случува и со некое сиренце да искомбинирам, пармезан мммм.... :biggrin
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,441
2,540
1,133
Бело вино не обожавам многу многу, и никогаш и не сум го пиела како црвеното. Ептен многу ретко колку да не кршам друштво.
А црвеното ми е омилено. Александрија на прво место, Т'га на второ.
Розе имам пиено само еднаш во животот и заклучив дека ни тоа не ми се допаѓа за да го пијам почесто. Црвеното ништо не може да ми го замени.
 

crvenkapa

Староседелец
15 јануари 2013
235
593
1,093
Црвено вино - Александрија од Тиквеш и во последно Антигона од Стоби. Белото и розе ни ги преферирам, независно од
годишно време или храна, црвеното ми е омилен пијакол.
 
  • Like
Реакции: WomanInRed and parvati

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Виното го зголемува нивото на естроген, кој го забавува „трошењето“ на коските со текот на годините. Оние луѓе кои консумираат вино имаат посилни коски од оние што не го консумирaат.

A?
 

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Кој знае да приготви добро греено вино (со каранфилче и сите тие додатоци)?
 

antonio

Like-Maniac
29 август 2013
821
1,118
1,103
Скоје- Ченто
Прво едно големо БРАВО за темава.
Вино ми е нај нај нај омилениот пијалок :) :D
лето преферирам некое бело вино
а ова лето за прв пат го пробав Мерлотот на винарија Камник, а иначе најомилено ми е Темјаниката на Тиквеш
од розе не сум пиел многу многу ама онаа година на виноскоп кога го пробав розето на камник "SEXY" мхмхмхмммммм
црвеното сега го почнав Витач или Кавадарка не е битно :D