1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омилено вино

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од WomanInRed, 4 август 2012.

 1. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Секогаш пијам бело вино, општо ми е омилен пијалок, а од белите вина омилени и незаменливи ми се Белан и Темјаника на Тиквеш.
   
  На Y1K991 и street_chic им се допаѓа ова.
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  Зависи од комбинација.
  Со говедско/свинско/јагнешко, повеќе оди црвено вино. Најчесто преферирам од оние големине стаклени боци од по 2 литра Тиквеш македонско црвено. Често со пријателите зимав и траминец, ама онака.
  Е за белото имам попрефинет вкус. Пошто коа сум на море и често се јаде риба, зимаме македонско бело. За вечери прво што барам е мускат, пошто еднаш кога го имав пробано буквално се имам заљубено во истото. Ги избегнувам српските просечни вина поради нивната опорост, иако тоа некому му оди во прилог и се ценело многу. Но не ги сакам ни преслатките (селски) вина поради нивната тешкост откако ќе бидат испиени.
   
  На Змејче и Prashina им се допаѓа ова.
 3. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,423
  од секогаш сум сакала бело вино, некако тоа ме фасцинира, дали до вкусот е :sreken Alexandria претежно ја преферирам, понекогаш се случува и со некое сиренце да искомбинирам, пармезан мммм.... :biggrin
   
 4. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Alexandria - црвено, Смедеревка - бело :)
   
 5. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Бело вино не обожавам многу многу, и никогаш и не сум го пиела како црвеното. Ептен многу ретко колку да не кршам друштво.
  А црвеното ми е омилено. Александрија на прво место, Т'га на второ.
  Розе имам пиено само еднаш во животот и заклучив дека ни тоа не ми се допаѓа за да го пијам почесто. Црвеното ништо не може да ми го замени.
   
 6. crvenkapa

  crvenkapa Староседелец

  Зачленет на:
  15 јануари 2013
  Мислења:
  235
  Допаѓања:
  593
  Црвено вино - Александрија од Тиквеш и во последно Антигона од Стоби. Белото и розе ни ги преферирам, независно од
  годишно време или храна, црвеното ми е омилен пијакол.
   
  На WomanInRed и parvati им се допаѓа ова.
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099

  A?
   
 8. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Кој знае да приготви добро греено вино (со каранфилче и сите тие додатоци)?
   
 9. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  ова
  [​IMG]
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 10. antonio

  antonio Like-Maniac

  Зачленет на:
  29 август 2013
  Мислења:
  803
  Допаѓања:
  1,106
  Прво едно големо БРАВО за темава.
  Вино ми е нај нај нај омилениот пијалок :) :D
  лето преферирам некое бело вино
  а ова лето за прв пат го пробав Мерлотот на винарија Камник, а иначе најомилено ми е Темјаниката на Тиквеш
  од розе не сум пиел многу многу ама онаа година на виноскоп кога го пробав розето на камник "SEXY" мхмхмхмммммм
  црвеното сега го почнав Витач или Кавадарка не е битно :D
   

Сподели: