Од што имате фобија?

  • Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Alaysa

Полноправен Член
17 декември 2015
67
15
18
Имам фобија од висина и темница :unsure т.е неможам ептен да речам дека е фобија, пошто тоа е поширок поим значи не е до толку јас да помислам дека сега се ќе се сруши или незнам таму што, туку еве нека биде висока класа на страв :)
 

Од друга перспектива

Член со 30 казнени поени
22 јануари 2016
65
18
308
...фобија од лифтови, авиони, висина, темница. Случај кога бев во Германија, требаше да си дојдам дома ама од тој и тој Аеродром...
Арно ама подот од Аеродромот да ти биде од стакло и се гледа од стаклото дека чекориш на мн голема висина од долу.
Ме фати некој страв... Почнав да си правам филмови за секој мој нареден чекор, додека стигнав до Авионот.
Таму е се со лифтови, така што не сум можела да функционирам нормално, во најнормален маркет, бутици, трговски центри...
Јас морав да одам по скали... Додека сите нормални со лифтови си идеа...
Потоа ме фати некоја паника во Авионот, почнав да се потам и да тресам, треперам, некој страв што не можам да го оппишам, да ми се повраќа...
Но пребродив инаку. Затоа и си дојдов со Авион, да видам дали ќе успеам и ќе останам жива, а додуша и роднините многу инсистираа... Така што морав. :)
А ко помала се плашев од што ги гледав авионите како летаат, си мислев оти ме гледаат од горе и дека ќе пукаат во мене.
Пошто кога била војната некаде, сум била многу мала, излегов дома авионот беше спуштен многу ниско еден човек, војник шо го знам, држеше митролез во рацете, нишанеше кон нешто, ама не знам што. Јас тоа го видов и одтогаш ми остана стравот, свесна сум за тој момент, ден денеска од глава не ми излегува...
АМА НЕ МОЖАМ стравот ДА СИ ГО ТРГНАМ. :)
 
  • Like
Reactions: Prashina and Stojne

ВинаНевина

Полноправен Член
26 мај 2017
78
68
18
Од затворен, тесен простор. Не можам да дишам, се гушам, потам. Ко мала другар ме затвори во шкафчето за книги што се заклучуваше однадвор, луѓе мислев дека готово, ги живеам последните секунди од животот. Јако си се изнаплакав внатре, се додека идиотот не ми отвори. (:|(:|(:|
 
  • Like
Reactions: Mnogo Bitno

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,210
2,295
1,153
Skopje
www.facebook.com
Од терасата моја пониска ограда не можеле да направат. Т.е не ми е страв од неа ниту па од височина ама кога ќе видам други на терасата (или на некои други високи места) па уште и да се потпираат на оградата пулсот до битпазар ми бега.
може имам пишано ама пак ќе пишам, од мојата тераса значи пострашна не можеле да ја направат, (envy) тесна, ниска на последен спрат. (worried)
Ќе си умрам од оваа фобија јас ќе си умрам. :(
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,760
782
1,133
Skopje
Од чаша вода или од базен со вода или море,езеро,река итн ??