1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Новогодишно украсување

Дискусија во форумот 'Дом' започната од Selma, 27 ноември 2012.

 1. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Кога бевме помали со брат ми бевме ќејфови кога требаше да се украсува... Сите соби украсени, некои висечки чуда шарени, сијалички, не знам шо... Последниве неколку години не. Едвај некако елката ја китевме. Лани ни елката не сакавме, па зеде мајка ми сама си ја накити зашто ѝ било многу празно без неа, сакала нешто новогодишно да има. Годинава ни тоа. Ако ѝ текне пак сама да си ја накити, ќе имаме елка, ако не... Се може и без неа. :D
  Иначе ја украсувавме само со црвени и златни лампиони и украсчиња.

  Еве една шо ми се свиѓа.

  399223_10151325492315673_950668158_n.jpg
   
 2. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
 3. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Мислам дека не постои поголем хејтер:zelen од мене за украсување...
  Не е дека не ме бива, ме бива многу, ама едноставно не сакам...
  Воопшто не сум љубител на светкави ленти, лампиони, венци, сијалички и што ли уште не...
  Не сакам...
  Ама, атер за синчето и радоста која му ја носи цел тој амбиент, ќе украсам.
  Една голема елка, со еднобојни лампиони, по некој голем дедо мраз ваму и таму, некои сијалички и светлечкиот Снешко на тераса...Не да е доволно, туку премногу е...
  Ама шта чеш, на радоста и нема крај...
   
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  31ви декември, ден како и сите други, обичен и досаден затоа што тогаш нема никој за излегување, зафатени се со пиење. Јас обично спијам тогаш, или филм гледам.
  Што се однесува на украсувањето, онака минимално, два лампиони закачени на вратата и толку. Што ќе се замараме со украсување.
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Кога бев мала, обожавав украсување. Имавме поприлично голема елка со мноооооогу лампиони. Имавме еден лампион толку убав, што во текот на годината ни седеше во витрина, во посебна кутија. Исто така, имавме со брат ми по еден дедо мраз кукла кои исто така во текот на годината беа поставени во витрина. Елката ми беше пре-преукрасена со сите можни лампиони, со еден куп чоколадни лампиони (кои секој ден се повеќе и повеќе ги снемуваше), со неколку пара ленти и сјалички. Под елката стоеа дедо мразовите, пакетчињата и подароците. На сите прозори во дневната закачувавме сјалички, на најгорниот дел од завесите балони, а на таванот висечки украси. Едноставно, преубаво беше.

  Во последните 10 години целосна спротивност. Апсолутно ништо дома кај мене не укажуваше дека е Нова Година. Бидејќи овие периоди ми беа омилени како дете, оваа година ќе се потрудам да украсам барем малку. Сега за сега, издвоив мала елка со мали лампиони. Најверојатно ќе закачам сјалички барем на едниот прозорец во дневната. Може да земам некој висечки украс или 2-3 балони.Колку да се рече.

  Но знам дека кога јас ќе имам мои деца, ќе им ги овозможам истите спомени кои јас ги имам. [​IMG]
   
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Порано украсував, елки, лампиони, светилки, украси. Сега не. Нова Година е само илузија.
   
 7. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Украсувам секогаш. Едноставно поминувам пред излог преполн со елки и украси во една боја, и се залепувам ко мало дете за кенди шоп. Купувам секакви ситници се што ме прави насмеана, можеби не украсувам многу, но неколку ситни детали како ѕвездички и лампиони на прозорците, неколку зелени ленти во вид на елка, со ѕвонче на врвот, и кукулчиња на фиоките. Се во црвено, бело и зелено (party)
   
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Не е малку шарено се во црвено, бело и зелено?
   
 9. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  ахаха не баш ако ставиш црвени ламбички , бели ѕвезди и зелени траки :)
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Не знаев, никогаш не сме украсувале и мислев дека шарено многу би изгледало така. :)
   

Сподели: