Новогодишно украсување

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Верувам дека секој дома украсува за Нова година и Божиќ, дали е само некој мал украс или нешто повеќе секаде е застапено. :^) Елките ми се некако најглавниот дел од украсувањето, голема елка, со сијалички, лампиони, подароци под неа...
Некои пак го декорираат надворешниот дел од куќата/балкон...

Украсувате ли дома за Новогодишните и Божиќните празници?
Украсувате ли елка и како најчесто ја украсувате?
Какви украси преовладуваат?
Ја украсувате ли целата куќа/стан или пак само некоај одредена соба?
Изработувате ли украси или купувате?

Бо темава можете да поставувате и важи слики од вашите елки (стари слики или па од оваа година кога ќе украсите), идеи, попусти на украси...

Кај мене одма најмногу внимание на украсите посветуваме внимание во дневната коај ае споена со трепезаријата, голема елка, украсена со лампиони, сијалички низ неа, на масите има свеќи и мали чаршавчиња(гоемината има е на обичен послужавник), има некој новогодиешн украс и тоа е тоа. СЕкоја година е речиси е различно наместено, со некои стари и некои нови украси, на бидејќи во куќата имам 2 влеза на горниот влез на терасата има сијалички по оградата и ако усмееме со мајак ми направеме венец за на надворешната врата.
Овоа полани го правев, други слики немам.
167510_1263169314579_2711292_n.jpg
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
Китам елка секоја година,ама смрт ми е раскитувањето...
последниве две години ја китам елката во две бои,црвена и сина,со лампиони и машнички и на врвот една голема црвена машна.Неизбежен дел се и сјаличките.
Лампионите ги купив од Џамбо,таму има најголем избор.
(се сеќавам ко дете најмногу се радував на украсувањето,секаде китевме,па балони дувавме со татко ми и ги лепевме на плафон,поклончиња правевме за под елка,новогодишни капи правевме...али пораснавме(wasntme) )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and Selma

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
секоја година китам елка и лани пријателите елката ми ја прогласија за најубаваа елка на годината. инаку редам и разни други украси како декорација, а терасата ја украсувам со елка, ѕвонче, и чорапче (како црева)..
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Лани не кити елку, ама овуј годину сакам да си гу накиту(ако гу најду куде е). Обично гу китеше разнобојну(све што имаше редеше на њума) ама последњи 4-5 године гу киту само сс црвени лампиони. Кт беше помал китеше све по куќу ама сг порасна и мрзи ме а и некако смотано ми изгледа...:D. Само елка...
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Слабости ми се китење елка и украсување по дома. Ми се чини повеќе внимание посветувам на тоа, отколку на себе. :D
Имам две елки. Една бела, голема речиси до таван, за во дневна, и помала зелена за кај мене во соба, ама зелената некои 2 години ја немам китено оти ги испокршив лампионите. Ставам сијалички на тераса, ставам венци и ѕвонци по врати. Дете. :giggle
Обично белата ја китам со црвени, сини и златни лампиони и многу сијалички, ама оваа година сакам само со црвени, некако најубаво ми делува така, црвеното дели, а воедно додава топлина на белината. Мх, едвај чекам... (inlove)
Се изнагледав украси во Џамбо оној пат, не можеа да ме тргнат од одделот.
Вака нешто планирам.


Што се однесува до атмосферата, си умирам по ваква.

(inlove)