1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Новитети во автомобилската индустрија

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 3 март 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  VW го заврши превземањето на Porsche

  Volkswagen стана сопственик и на овој Германски спортски бренд, со тоа што го заврши превземањето на Porsche, две години порано од планираното.
  Соочувајќи се со тешки пазарни услови, VW истакна дека превземањето е забрзано за да започне обемно зголемување на економијата. Извршниот директор на VW, Martin Winterkorn објави дека овој потег значително ќе ги зајакне Volkswagen и Porsche, и ќе ја рашири гамата на групацијата со фасцинантни нови возила.
  VW плати 4.49 билиони евра за останатите 50.1 проценти удел во Porsche, така што сега поседува 100% проценти. Договорот ја завршува седум-годишната сага помеѓу двете компании, која беше започната во 2005 кога Porsche започна да ги добива првите уплати од VW.
  Porsche сега е 12-от бренд во групацијата на VW. Главната цел на Volkswagen е да стане најголем автомобилски производител во светот до 2018.
   
 2. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Qoros - кинеско спортско купе
  [​IMG]
  Компанијата Qoros неодамна објави неколку скици од својата идна лимузина, но многу поинтересен е нивниот врвен модел чија компјутерска симулација штотуку се појави.
  [​IMG]
  Концептот го замислил Џејми Барет во соработка со кинескиот произведувач, а е дизајниран така за да покаже оти компанијата може да направи „нешто свежо“, но сепак согласно со сегашниот дизајнерскиот правец. Станува збор за спортско купе со динамични линии и преклопувачки површини кои со својот изглед навистина оставаат модерен и иновативен впечаток.
  [​IMG]
  Иако малку потсетува на Saab Phoenix концептот, моделот сепак се одликува со елегантна предна маска и истакнати штитници од кал, а најмногу во очи паѓа панорамскиот стаклен кров, кој складно се спојува со задниот дел на возилото.
  [​IMG]
  Автомобилот не е предвиден за сериско производство, но во Qoros се очигледно задоволно од креациите на Барет, па од неодамна станал постојан член на нивниот дизајнерски тим.
   
 3. Илариа

  Илариа Полноправен Член

  Зачленет на:
  22 декември 2012
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  41
  [​IMG]
   
  На rikica01 и Azda им се допаѓа ова.
 4. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  На 83-от автомобилски саем во Женева премиерно е прикажан новиот и неодолив Mercedes CLA

  [​IMG]

  [​IMG]  Внатрешноста исто како и надворешниот дизајн, за мене е перверзија .

  [​IMG]


  Уживајте во моќното возење на овој "сателит".
   
  На Roxelana, Arkantos, Maks и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  На саем у Тајланд презентиран е ноф Mitsubishi Г4 Compact Седан, убао изглеа, разгледува га ск на едн сајт
  mitsubishi golema.jpg
   
  На Roxelana му/ѝ се допаѓа ова.
 6. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  новото Ламбурџини....ја глеам промоцијата на ТВ
  беше пред околу......недела дена :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 7. rikica01

  rikica01 Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  19
  Ламборџинито е една од најубавите тркачки коли за на автопат што се однесува на брзите коли а ферари италија има едно од најефикасните и нај стабилните навигации што се однесува на електроника
   
 8. Дејви

  Дејви Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 март 2016
  Мислења:
  308
  Допаѓања:
  187
  New Nissan 2016 Maxima $33000-40000
  Нешто со прифатлива реална цена а заслужува внимание.

   
  #38 Дејви, 14 март 2016
  Последна промена: 14 март 2016

Сподели: