Нова рекламна кампања за туризмот во Македонија!

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
поттик за да се поправиме...
хм, малку се двоумам
демек газдарицата од првиот клип, кога ќе ја види рекламата, ќе си го клај прсто на умо и ќе си речи - е од утре не прам поќе вака?
или тој мачоменот, или таксистот или келнерот?
ќе видат и ќе се сменат?
како не
ами тие шо имаат малку свест и совест и доволен IQ за да го видат позитивното во кампањата, уште во старт се однесуваат сосема поинаку, шо значи дека пораката им е јасна и пред да им биде кажана
тие па останатите, кои се опфатени преку примерите, ако имаа доволно свест, совест и IQ за да ја сфатат пораката и да ја извлечат од неа поуката, немаше ни да бидат такви какви што се прикажани
А дека ќе нѐ види цел свет вакви, ќе нѐ види
На крајот поќе сеир ќе си пукаат другите со нас, одошто ние самите на своја сметка
Дека се смешни клипчињата и реални, се. Ама не се искористени на вистинскиот начин.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Coelho and Trajche

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
поттик за да се поправиме...
хм, малку се двоумам
демек газдарицата од првиот клип, кога ќе ја види рекламата, ќе си го клај прсто на умо и ќе си речи - е од утре не прам поќе вака?
или тој мачоменот, или таксистот или келнерот?
ќе видат и ќе се сменат?
како не
ами тие шо имаат малку свест и совест и доволен IQ за да го видат позитивното во кампањата, уште во старт се однесуваат сосема поинаку, шо значи дека пораката им е јасна и пред да им биде кажана
тие па останатите, кои се опфатени преку примерите, ако имаа доволно свест, совест и IQ за да ја сфатат пораката и да ја извлечат од неа поуката, немаше ни да бидат такви какви што се прикажани
А дека ќе нѐ види цел свет вакви, ќе нѐ види
На крајот поќе сеир ќе си пукаат другите со нас, одошто ние самите на своја сметка
Дека се смешни клипчињата и реални, се. Ама не се искористени на вистинскиот начин.
Тие ликови се измислени како и секоја друга лага за кампањите на владата.
Ништо од ова не е реално. Ако ги имаше премногу со гаранција ќе ги гледавме на јутуб а не режирано со квази глумци.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Тие ликови се измислени како и секоја друга лага за кампањите на владата.
Ништо од ова не е реално. Ако ги имаше премногу со гаранција ќе ги гледавме на јутуб а не режирано со квази глумци.
абе секакви нѐ има
па и вакви крајности
има реалност во примерите, можеби е негативно пренагласена и отпоќе карикирана, но ја има
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
абе секакви нѐ има
па и вакви крајности
има реалност во примерите, можеби е негативно пренагласена и отпоќе карикирана, но ја има
Какава е таа реалност. Дали си доживеала на своја кожа?
Само во конкретен пример може да изнесеш тврдење како доказ дека е тоа реалност. На никој од владата не му се случило вакво нешто, 102,5% сум сигурен. Ова е само прост пример како се перат парите преку реклами- а со последнава го унишутваат и угледот на туризмот во Македонија, потенцирам за Охрид посебно.
Кога ги видов рекламите
3habo-gif.43430
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Какава е таа реалност. Дали си доживеала на своја кожа?
Само во конкретен пример може да изнесеш тврдење како доказ дека е тоа реалност. На никој од владата не му се случило вакво нешто, 102,5% сум сигурен. Ова е само прост пример како се перат парите преку реклами- а со последнава го унишутваат и угледот на туризмот во Македонија, потенцирам за Охрид посебно.
Кога ги видов рекламите
3habo-gif.43430
не зборам само за Охрид, ниту за туристичките работници, зборам за луѓето
пр. имам во комшии, една продавница, во близина нема друга, па морам таму да пазарам кога немам време да одам во друга
газдите се оток, пренападни и предосадни
некогаш сум расположена па не ми пречи, ама некогаш ми се крева косата
одам да купам нешто, знам шо ми треба, не сум до толку изгубена па секој можен пат да ми нуди сѐ и сешто.
таксити сум сретнала секакви, од најљубезни до најнамќори, сега бргу една, жена таксистка, ме сплетка за 2 денари, оти немав ситно, и на крајот ми зеде 100 денари отпоќе.
одам на бензинска, рано сабајле, да си купам цигари и мастики, шизикот внатре ми прај некоја ебиветер математика и ми вели 190 денари. А? Ами јес да бев поспана и можи пак немаше да приметам, ама дали то значи дека треба намерно да ме прај будала?
во моментов не ми текнува на други примери, овие ми се вака најпресни :D
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
не зборам само за Охрид, ниту за туристичките работници, зборам за луѓето
пр. имам во комшии, една продавница, во близина нема друга, па морам таму да пазарам кога немам време да одам во друга
газдите се оток, пренападни и предосадни
некогаш сум расположена па не ми пречи, ама некогаш ми се крева косата
одам да купам нешто, знам шо ми треба, не сум до толку изгубена па секој можен пат да ми нуди сѐ и сешто.
таксити сум сретнала секакви, од најљубезни до најнамќори, сега бргу една, жена таксистка, ме сплетка за 2 денари, оти немав ситно, и на крајот ми зеде 100 денари отпоќе.
одам на бензинска, рано сабајле, да си купам цигари и мастики, шизикот внатре ми прај некоја ебиветер математика и ми вели 190 денари. А? Ами јес да бев поспана и можи пак немаше да приметам, ама дали то значи дека треба намерно да ме прај будала?
во моментов не ми текнува на други примери, овие ми се вака најпресни :D
Задолжително барајте фискални сметки.;)
Околу другото зборуваме за карактер на луѓето?
Ако е така, нека се премести темава во психологија и филозофија- зошто во туризам и патувања?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не се однесуваат сите така, премногу се стереотип рекламиве. Јас 10 лета по ред идев во Охрид (тој град конкретно), никогаш не сум имала нељубезни газди, на пример. Сите таксисти се такви или еден од десет? И демек, во друга држава сите совршено се однесуваат? Секој има степен на култура и знаење, во најмала рака, ако се однесуваш несоодветно, ти ќе изгубиш од бизнисот. Оваа кампања, реклами, whatever, треба да му помогне на туризмот во нашава држава? Кога ќе инвестираат да се спасат прекрасните цркви што ги имаме, а ќе престанат да градат скулптури насекаде низ градов?! Кога ќе се осврнат кон едвај зачуваните богатства и природните убавини, па да му покажеме на светот дека имаме неверојатна татковина?!
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Задолжително барајте фискални сметки.;)
Околу другото зборуваме за карактер на луѓето?
Ако е така, нека се премести темава во психологија и филозофија- зошто во туризам и патувања?
ваљда оти е кампањата за туризам
да, јас зборам за карактери
оти од таму тргнале, за да смислиш лик, ти треба карактер
ама погрешно си ја искористиле идејата
ако е веќе порака за сите нас, односно ако е критика насочена кон нашиот менталитет, тогаш не требало да се етикетира како туристичка кампања, ами да речеме како кампања за подигање на свеста и совеста
ликовите кои се прикажани се базирани на карактерни особини кои воопшто не зависат од тоа дали се работи за пансионска газдарица, продавачка, таксист, келнер итн,
карактерот не зависи од професијата, но, колку си професионален зависи од карактерот
однесувањето е првично одраз на свесноста за сопствените постапки
ако јас се однесувам како стока, без никакво почитување и обзир кон другите, значи дека толку сум свесна и совесна, односно значи дека толку ми делиле, па не знам поинаку и на крајот значи дека баш ме заболе шо мислат другите за моето однесување
накратко речено - ако се однесувам ко стока, веројатно сум стока и она шо сакаат да ми порачаат со кампањава мене ама ич не ме тангира
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
lady_blue ако би етикетирале некого за несовесна работа преку реклами, на прво место треба да се етикетираат самите пратеници а не туристичките работници. Ти посочив дека рекламата е перење пари и воопшто не е едукативна.
Туку предизвикува револт на граѓаните да плукаат по туризмот во државава. Јас не работам во оваа област, само мака ми е кога зајакот му вика на вучјакот- имаш големи уши.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048, Trajche and lady_blue